Latvijas budžeta izdevumiem veselības aprūpei būtu jāsasniedz 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), uzskata Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) pārstāvis Tamāšs Evetovits.
Jautājums par veselības aprūpes finansējumu šodien, 30. aprīlī, pārrunāts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē ar Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju.
Liela daļa sanāksmes bija veltīta Evetovita prezentācijai, kurā bija izpētīta informācija arī par Latvijas veselības aprūpes sistēmu un iedzīvotāju tēriņiem veselības aprūpes pakalpojumiem.
PVO eksperts akcentēja, ka veselības aprūpes sistēmai jāaptver visi iedzīvotāji, neatkarīgi no nodarbinātības statusa un nodokļu iemaksas. Viņš arī uzsvēra, ka veselības aprūpes iestādes nav nodokļu ievācējas, un nodokļu nomaksa ir jāuzrauga citām institūcijām.
PVO pārstāvis atkārtoti pauda, ka divu grozu ieviešana veselības aprūpē nav efektīva un nav vērsta uz vienlīdzību. Tāpat viņš klāstīja, ka Latvijas iedzīvotājiem ir liela daļa no izdevumiem veselības aprūpei jāsedz arī pašiem, un šī situācija būtu jāmaina. Piemēram, Evetovits rosināja atteikties no pacientu līdzmaksājumiem pensionāriem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām, samazināt gaidīšanas laiku rindās.
Viņš uzsvēra, ka Latvija var atļauties lielākus ieguldījumus medicīnā, un mērķim jābūt veselības aprūpes finansējuma līmenim 5% apmērā no IKP.