Sākums » Farmācija » “Rigvir holdings” tomēr sola ieguldīt preparāta izpētē

“Rigvir holdings” tomēr sola ieguldīt preparāta izpētē

“Rigvir holdings” vēlas precizēt informāciju, kas izskanējusi plašsaziņas līdzekļos par preparāta “Rigvir” zinātniskajiem pētījumiem pēc medijos publiskotās intervijas ar “Rigvir holdinga” attīstības vadītāju Kārli Urbānu.

Kā Latvijas Televīzijas raidījumā “De facto” pauda Urbāns – uzņēmums plāno veikt kvalitatīvus klīniskus “Rigvir” pētījumus, bet tikai, lai preparāts tiktu reģistrēts Eiropas Savienības līmenī. Lai to nozīmētu Latvijas pacientiem, pierādījumu pietiekot. “Mums nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi, lai redzētu efektivitāti,” raidījumā “De facto” pauda Urbāns.

“Rigvir holdings” atsauc sava pārstāvja teikto par zinātnisko pierādījumu nevajadzību un paziņojumā presei uzsver, ka tomēr apzinās zinātnes nozīmīgo lomu ikvienu zāļu radīšanā un tālākā attīstīšanā un pilnveidošanā, tāpēc mērķtiecīgi turpina strādāt pie Latvijas zinātnieces Ainas Mucenieces aizsāktajiem zinātniskiem pētījumiem, lai vēl labāk izprastu “Rigvir” darbības mehānismus jau ar mūsdienīgām metodēm. Līdz šā gada beigām paredzēts atvērt “Rigvir” zinātnisko centru, tā izveidē ieguldot vismaz 2,5 miljonus eiro pašu līdzekļu, sola holdings.

Uzņēmums uzsver, ka “Rigvir” reģistrācija 2004. gadā notika atbilstoši tā brīža kārtībai, un izpildot visus tā laika nosacījumus. Reģistrācijai tika izmantoti pētījumu dati no vairāk nekā 700 pacientiem ar dažādu lokalizāciju audzējiem dažādās slimības stadijās, kuri terapijā saņēma “Rigvir” (informācija speciālistiem pieejama www.rigvir.com). Visvairāk datu bijis apkopots par “Rigvir” izmantošanu melanomas ārstēšanā, tādēļ medikaments Latvijā ir reģistrēts tieši šai indikācijai. Uzņēmums norāda, ka pasaules apritē joprojām lielākā daļa zāļu ir reģistrētas pēc tā sauktajiem vecajiem standartiem, kas neprasīja dubultaklus randomizētus pētījumus.

Kā informē uzņēmums, pašlaik notiek aktīvs darbs pie jaunu un mūsdienīgu dubultaklu randomizētu pētījumu organizēšanas, ievērojot “Rigvir holdingam” speciāli sagatavotas Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) rekomendācijas. Šajā sakarā Eiropas Komisijas administrētais fonds “Horizon 2020” ir piešķīris grantu Rigvir komercializācijai Eiropas Savienības tirgū.

Uzņēmums skaidro, ka klīnisko pētījumu izmaksas mērāmas vairākos desmitos miljonu eiro, tāpēc šādas investīcijas nebija iespējams plānot pirmajos gados, kad uzņēmuma apgrozījums bija daži tūkstoši un vienīgie aktīvi – akcionāru ieķīlātie īpašumi. Taču šobrīd situācija esot stipri mainījusies un “Rigvir holdings” pēdējos gados ir ļoti nopietni strādājis, lai izvirzītu nopietnus ilgtermiņa mērķus, galvenokārt saistībā ar investīcijām zinātnē, klīniskajos pētījumos un jaunos zāļu tirgos.

Uzņēmums atgādina, ka “Rigvir” sešus gadus atrodas Latvijas kompensējamo zāļu sarakstā un 2015. gadā ietverts arī Latvijas nacionālajās melanomas ārstēšanas vadlīnijās. Cena par kādu valsts iepērk “Rigvir” esot vairākkārt zemāka nekā tas tiek realizēts starptautiskos tirgos. Papildus tam ražotājs sadarbībā ar Ainas Mucenieces viroterapijas fondu un viņas ģimeni atbalsta bezmaksas “Rigvir” izsniegšanu Latvijas bērniem, ja ārsts to ir nozīmējis.

Uzņēmums apgalvo, ka “Rigvir” savas izcelsmes un iedarbības dēļ pasaulē neesot analogu, arī tā cena esot nesalīdzināmi zemāka par citiem melanomas ārstēšanai paredzētiem līdzekļiem, taču, kā uzskata preparāta ražotājs, dažādas šauru interešu grupas neskaidru motīvu vadītas producē nepatiesu un sagrozītu informāciju par produktu. Holdings uzskata, ka vairākām Latvijas valsts iestādēm nosūtītā vēstule, kurā neesošu klīnisko pētījumu dēļ apšaubīta “Rigvir” efektivitāte, ir bijis mēģinājums radīt iespaidu, ka šādu viedokli atbalsta visi Latvijas onkologi un zinātnieki. Holdings uzskata, ka tas neatbilst patiesībai un gan vēstule, gan vēstulē sniegtā informācija esot apzināti sagrozītas viltus ziņas, kas mērķtiecīgi tiek izplatītas Latvijas sabiedrībā. Holdinga pieacināti eksperti vēstulē konstatējuši vairāk nekā 70 dažādas rupjas faktu kļūdas un sagrozītu informāciju. Ekspertu slēdziens nodots atbildīgajām iestādēm.

Uzņēmums uzsver, ka “Rigvir” ir recepšu medikaments, ko Latvijā uz kompensācijai paredzamām receptēm drīkst izrakstīt tikai onkologs ķīmijterapeits, tādēļ citu specialitāšu ārstu un ar medicīnu nesaistītu speciālistu viedokli neuzskata par profesionālu un atbildīgu lēmumu. Jāpiebilst gan, ka minētās vēstules tapšanā bija iesaistījusies un to paraklstījusi arī Latvijas Onkologu-ķīmijterapeitu asociācija, kurā pārstāvētie ārsti ir vistiešākie šīs jomas eksperti.

“Rigvir holdings” gan atzīst, ka nepretendē uz vienīgo patiesību un respektē viedokļu dažādību un dažādu profesionālo pieeju, tāpēc aicina turpmāk diskusijas par “Rigvir”, medicīnu, pētījumiem, zinātni un citiem ar šo tematu saistītiem jautājumiem veikt profesionāli – konferencēs, simpozijos, zinātniskās diskusijās – vienmēr pieaicinot arī nozares profesionāļus.

“Rigvir holdings” arī uzsver, ka vienmēr ir strādājis, strādā un strādās pēc labākās sirdsapziņas un pēc augstākajiem ētikas un profesionālajiem standartiem.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*