Sākums » Jaunākie raksti » Rinkēvičs: Diskusijas par pacientiem, kuru ārstēšanai vajadzīgas lielas naudas summas, ir likušas sasparoties arī valdībai

Rinkēvičs: Diskusijas par pacientiem, kuru ārstēšanai vajadzīgas lielas naudas summas, ir likušas sasparoties arī valdībai

Šī gada diskusijas par pacientiem, kuru ārstēšanai vajadzīgas lielas naudas summas, ir likušas sasparoties arī valdībai, uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš trešdien piedalījās labdarības maratonā “Dod pieci!” un apmeklēja stikla studiju Vecrīgā.

Kā norādīts tīmekļvietnē “Dod pieci”, sabiedrisko mediju labdarības maratons šogad pievēršas veselības aprūpes trūkumiem Latvijā, izgaismojot finansiālo bezizeju, ar ko saskaras cilvēki ar kritiskām un akūtām veselības problēmām, kuriem nepieciešama tūlītēja palīdzība, bet valsts ārstēšanās izmaksas nesedz.

Jautāts, kādas ir prezidenta pārdomas par maratonu “Dod pieci!”, Rinkēvičs uzsvēra, ka tas ir vajadzīgs. Viņš teica, ka šogad notikusī diskusija sabiedrībā par vairākiem gadījumiem, kur valsts neapmaksāja vajadzīgo summu, lai pacienti varētu ārstēties, uzjundīja jautājumus par juridiskiem un morāliem aspektiem.

“Daudzi cilvēki saka, ka valstij ir jāapmaksā pilnīgi viss. Būsim godīgi – šķiet, nekur un nekad valsts visu nevar apmaksāt. Ziedošana ir svarīga ne tikai Latvijā, bet arī daudzās, iespējams, daudz bagātākās un attīstītākās valstīs. Būtiski, ka mēs par to runājam, būtiski, ka tiek meklēti jauni veidi, kā palīdzēt cilvēkiem, kā vairāk ieklausīties ārstos nevis ierēdņos, bet konkrēti lēmumi vēl ir priekšā,” teica Valsts prezidents.

Runājot par to, vai lēmumpieņēmēji, elite nav atrauta no sabiedrības, Rinkēvičs norādīja uz problēmu, ka bieži vien uz papīra viss izskatās daudz labāk nekā dzīvē, tas arī veidojot šo atrautību. Valsts prezidents pieminēja, ka rudenī viņš tikās ar Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienību “Onkoalianse”. Tikšanās laikā pārrunāti veidi, kā pacientiem var palīdzēt ne tikai valsts, bet arī darba devēji. Rezultātā Valsts prezidents iesniedza Saeimai priekšlikumu nepiemērot darba devējam, kas samaksā par sava darbinieka zālēm, manipulācijām, iedzīvotāju ienākuma nodokli.

“Tas ir pacientu lūgums un reāls solis. Ceru, ka Saeima, visticamāk, nākamgad šo priekšlikumu atbalstīs. Ja tas notiks, uz priekšu tiks sperts mazs solītis. Savukārt, ja mēs runājam par to, kam ir jālemj ar kādām zālēm ārstēt noteiktas slimības, tad tiem ir jābūt ārstiem,” uzsvēra Rinkēvičs.

Viņš uzsvēra, ka ir zāles, kas maksā tādas summas, kuras valsts nevar apmaksāt, taču, pamatojoties uz ārstu konsīlija lēmumu, valsts varētu samaksāt daļu un tad meklēt veidus, kur dabūt papildu finansējumu. Pēc Valsts prezidenta paustā, tas nebija pareizi, ka pacientiem, kuriem ir vienādas diagnozes vai vienādas ārstēšanai vajadzīgās zāles, vienā gadījumā valsts apmaksā, bet citā nē.

Taujāts, kā šī plaisa starp lēmumpieņēmējiem un sabiedrību varētu mazināties, Rinkēvičs uzsvēra, ka viņš turēs pie vārda valdības pārstāvjus un dotos solījumus par sistēmas mainīšanu. Jau pieņemts lēmums, ka palielināta summa individuālo zāļu kompensācijai vienam pacientam. Tāpat ir runas par īpaša fonda izveidi. Valsts prezidents apsolīja, ka nākamā gada sākumā viņš tiksies gan ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (JV), gan ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV), lai solījumi tiktu pildīti, taču galvenokārt tas ir valdības un par veselību atbildīgo amatpersonu darbs.

Sarunas noslēgumā, kad prezidentam jautāja, ko sabiedrība viens otram var dot vairāk, Rinkēvičs sacīja, ka tā ir savstarpēja izpratne, mazliet vairāk mīlestības, labestības, iespējams, mazāk bļaustīties vienā vai otrā sociālajā tīklā, bet nākt un palīdzēt. Savukārt visiem varas vīriem un sievām viņš novēlēja vairāk ieklausīties cilvēkos, nevis vadīties pēc kaut kādiem papīriem.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*