Sākums » Farmācija » Saeimas Sociālo un darba lietu komisija diskutē par homeopātisko līdzekļu efektivitāti
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija diskutē par homeopātisko līdzekļu efektivitāti

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija diskutē par homeopātisko līdzekļu efektivitāti

Nenonākot pie gala secinājuma, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vēl turpinās uzsākto diskusiju par homeopātisko līdzekļu efektivitāti, sēdes izskaņā pavēstīja komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.

Vienlaikus turpmāk tiks spriests arī par to, vai homeopātiskos līdzekļus būtu korekti kategorizēt kā medikamentus.

“Tas, ja mēs kādu slimību nevaram šobrīd izārstēt, vai mēs vēl neesam sapratuši konkrētās slimības ģenētiku, nenozīmē, ka mums būtu jājaucas iekšā ar citām metodēm nopietnu slimību gadījumos,” pauda Skride.

Tikmēr deputāte Anda Čakša sēdē mudināja “nenostāties vienā vai otrā pusē”, bet gan pieiet jautājumam visaptverošā veidā. Attiecībā uz homeopātiju Čakša vedināja to skatīt kā individualizētās medicīnas veidu, proti, vērtējot tās efektivitāti uz atsevišķu gadījumu attiecīgā kontekstā.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece savukārt argumentēja, ka homeopātija tiek pētīta dažādās augsta līmeņa ārvalstu universitātēs. Piemēram, ASV notiekot plaši pētījumi par akupunktūras ietekmi uz pacientiem ar muguras problēmām. Tāpat arī homeopātijas kontekstā notiek universitāšu pētījumi ar ūdeni un tā ietekmi ārstniecībā.

Tomēr, līdzīgi kā citi diskusijas dalībnieki, arī Aizsilniece mudināja neizdarīt priekšlaicīgus secinājumus, balstoties uz atsevišķiem pierādījumiem. “Es uzskatu, ka mūsdienu medicīnā tā ir galvenā problēma – mēs bieži sakām melns vai balts, bet tas nedod neko mūsu pacientiem un medicīnai kopumā,” sacīja biedrības prezidente. Viņa izteica priekšlikumu turpināt šo diskusiju vebināra formātā un iztirzātā veidā skatīt gan plusus, gan mīnusus, kas ir saistīti ar homeopātiju.

Sēdē arī parādījās pretējā pozīcija, kuras pārstāvji argumentēja, ka homeopātijas efektivitāte neesot pierādīta gana uzticamos pētījumos. Latvijas Universitātes Internās medicīnas katedras profesors, kardialogs Gustavs Latkovskis mudināja raudzīties uz homeopātiju atbildīgi, tostarp, kontrolējot šo jomu un tās pielietošanu.

Tikmēr psihiatre Santa Purviņa sēdē norādīja, ka, lai gan pastāv pētījumi par homeopātijas efektivitāti ar dažādiem uzticamības līmeņiem, to nedrīkst izmantot par primāro ārstēšanas veidu. Piebilstot, Purviņa sacīja, ka “homeopātija neiztur nekādu kritiku”.

Psihiatre arī uzsvēra nepieciešamību atbildīgi izvērtēt dažādu homeopātisko līdzekļu iedarbību uz pacientiem. Viņa zināja teikt, ka ir bijuši homeopātiski līdzekļi, kurus nepareizi lietojot, pacientiem ir sākušās nopietnas blakus parādības, kamēr kādā iekšķīgas lietošanas homeopātijas līdzekļa gadījumā esot gājis bojā kāds bērns.

Purviņa arī minēja, ka citviet Eiropā, piemēram, Francijā sākot ar 2021. gadu pārtrauks homeopātisko līdzekļu apmaksu no valsts līdzekļiem, savukārt Vācijā to izmanto tikai ļoti konkrētos, atsevišķos gadījumos.

Tikmēr Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere sēdē skaidroja, ka patlaban pastāv Eiropas un Latvijas līmeņa normas, kas nosaka valsts pieeju attiecībā uz homeopātisku līdzekļu tirgošanu. Piemēram, Latvijā šādus līdzekļus valsts neapmaksā, kā tas tiek darīts ar kompensējamiem medikamentiem.

Tomēr, vaicāta, vai pirms to tirdzniecības ir nepieciešams pierādīt to efektivitāti, Kaupere zināja teikt, ka tas nav jādara obligāti, tomēr atsevišķos gadījumos tiek norādīti pētījumi, kas apliecina to efektivitāti.

Zāļu valsts aģentūras Veselības tehnoloģiju novērtēšanas nodaļas vadītāja sēdē arī informēja, ka kopumā Zāļu reģistrā esot aptuveni 90 homeopātiski līdzekļi, no kuriem vairums ražoti Vācijā.

Sēdes izskaņā deputāts Vitālijs Orlovs sacīja, ka, aprunājoties ar medicīnas nozarē strādājošajiem, viņš ir nonācis pie secinājuma, ka klasiskās medicīnas piekritēji nenoliedz, ka atsevišķos gadījumos varētu palīdzēt homeopātiskā medicīna. Tomēr vienlaikus viņš arī nosodīja atsevišķu homeopātijas līdzekļu tirgotāju pausto sociālajos tīklos, kur tiek ziņots par šādu līdzekļu efektivitāti, lai gan tas nav pierādīts.

Jau ziņots, ka saistībā ar Covid-19 parādīšanos un faktu, ka pret šo vīrusu patlaban nav konkrētu medikamentu vai vakcīnas, publiskajā telpā nereti izskanējuši dažādi ziņojumi par homeopātisko līdzekļu efektivitāti saistībā ar Covid-19 ārstēšanu, lai gan pašreiz pieejamā zinātniskā literatūra neapstiprina šo līdzekļu efektivitāti.

 

www.farmacija-mic.lv

2 komentāri

  1. Tāda bla bla bla saruna bijusi ….Uzklausīti argumenti ”kāds bērns gājis bojā”, ”neiztur kritiku”, veselības tehnoloģiju speciāliste komentē zāles u.c. brīnumi! Kā tādā žurnālistu saietā. Bet nu – depautātiem jau ir tiesības arī nekā nezināt un sākt uzzināšanu tērējot augsta līmeņa speciālistu laiku.

    • Gribētos iepazīties ar klīniskajiem pētījumiem par to, kā homeopātiski zosu aknu ekstrakta cukura graudi var izārstēt gripu.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*