Sākums » Jaunākie raksti » Sociālo un darba lietu komisija nolēmusi patlaban neveikt izmaiņas Saeimā iesniegtajos grozījumos Tabakas likumā

Sociālo un darba lietu komisija nolēmusi patlaban neveikt izmaiņas Saeimā iesniegtajos grozījumos Tabakas likumā

Otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, pēc Eiropas Komisijas (EK) sniegtā viedokļa izskatīšanas par grozījumiem Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, nolēma uz Saeimas plenārsēdi tos virzīt, neizdarot izmaiņas.

Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Jana Feldmane deputātiem norādīja, ka EK kopumā neiebilst Latvijas izstrādātajiem grozījumiem Tabakas likumā, tādēļ tie būtu atbalstāmi tālākai virzībai Saeimā.

Pēc viņas teiktā, EK kopumā sniegusi divus komentārus. Pirmkārt, EK norādījusi, ka Latvija ir tiesīga likumprojektā ietvert ne tikai dedzināmos tabakas izstrādājumus, bet arī karsējamos produktus, kā arī, otrkārt, atgādinājusi nepieciešamību salāgot aizliegtās vielas, piemēram, nikotīna produktiem pievienotos aromatizētājus, ar Eiropas Savienībā (ES) noteikto aizliegto vielu sarakstu.

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis pauda, ka likumprojekta izstrādes gaitā ministrija saņēmusi virkni uzņēmumu un organizāciju iebildumu par regulējumu, norādot, ka Latvijā tas būs citādāks un, visticamāk, stingrāks nekā citās ES dalībvalstīs.

Vienlaikus Miezainis izcēla aktualizējušos problēmu, kas saistīta ar iespējamām tiesvedībām par Tabakas likuma grozījumu stāšanās spēkā pārejas periodu. Piemēram, viņš norādīja uz nevienlīdzīgas attieksmes problēmu, kas attiecināma uz 18 un 19 gadus veciem smēķētājiem, kur pārejas periodā tiktu ierobežotas viņu iepriekš likumiskās tiesības.

“Aicinājums būtu paskatīties uz šo lietu, jo nav izslēgts, ka būs kāds gadījums, kurā 19 gadus veca persona 2025.gadā saņems administratīvo sodu, to pārsūdzēs tiesu instancē un pēc tam arī Satversmes tiesā,” atzīmēja Miezainis, piebilstot, ka iespējamais risinājums varētu būt pārejas perioda noteikšana divu gadu garumā.

Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji pauda, ka EK paustie apsvērumi neliecina par nepieciešamību apturēt vai liegt Tabakas likuma grozījumu tālāku izskatīšanu, savukārt, ja deputāti patlaban lemtu vēlreiz pēc būtības mainīt likumprojektā iestrādātos grozījumus, tas varētu radīt atkārtotu pienākumu EK sniegt viedokli par grozījumiem.

Vienlaikus biroja pārstāvji norādīja, ka diskusija par iespējamām tiesvedībām jau notikusi un dažādu iesaistīto pušu viedoklis par to, cik garam jābūt pārejas periodam, var atšķirties, tomēr tas nekādā mērā netraucē grozījumu tālāku virzību.

Tāpat Juridiskais birojs akcentēja, ka nav izslēgts, ka šādas tiesvedības varētu notikt, un to, vai likumprojektā noteiktais pārejas periods ir pietiekams un atbilstošs, beigās varēs noteikt tikai Satversmes tiesa.

Sēdes noslēgumā Sociālo un darba lietu komisijas deputāti lēma patlaban papildu grozījumus Tabakas likumā neveikt un virzīt tos tālākai izskatīšanai Saeimas plenārsēdē.

Jau ziņots, ka Saeimā patlaban tiek skatīti grozījumi “Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā”, kas paredz no 2025.gada 1.janvāra aromatizētāju ierobežojumus noteikt arī elektroniskām cigaretēm – gan vienreizlietojamām, gan uzpildāmajām (ar vai bez nikotīna), kā arī tabakas aizstājējproduktiem (piemēram, nikotīna spilventiņiem), atļaujot tikai aromatizētāju, kas rada tabakas garšu vai smaržu.

Tāpat likumā plānots noteikt, ka tabakas izstrādājumus būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem, kā arī aizliegt smēķēt Saeimas un Ministru kabineta ēkās.

Paredzēts, ka apjomīgie grozījumi Tabakas likumā skatīšanā Saeimā galīgajā lasījumā varētu nonākt līdz 2023.gada beigām.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*