ASV palielinās optimisms un cerība, ka, ņemot vērā pašreizējos imunizācijas pasākumus, sezonalitāti un dabiski iegūto imunitāti, līdz 2021. gada vasaras sākumam varētu samazināties ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu un hospitalizāciju skaits. Tā šā gada marta sākumā savā interneta vietnē raksta atzītais medicīnas izdevums JAMA (The Journal of the American Medical Association). Tomēr šim optimismam nepieciešams pretstatīt vairākus svarīgus faktorus, min publikācijas autori Kristofers Marejs (Christopher J. L. Murray) un Pīters Paiots (Peter Piot).
Varbūtība panākt pūļa imunitāti pret SARS-CoV-2 ir maza kaut vai tāpēc, ka ne visi indivīdi drīkst vakcinēties, un 1/4 atbilstošo personu, iespējams, no imunizācijas atteiksies, raksta Marejs un Paiots. Turklāt vakcīnas nenodrošina pilnīgu imunitāti pret infekciju, un pašlaik pieejamās vakcīnas ir mazāk efektīvas pret B.1.351 variantu (kas pazīstams kā vīrusa Dienvidāfrikas paveids) un, iespējams, citiem variantiem, norāda raksta autori. Attiecīgi sabiedrības veselības sistēmām jāplāno iespēja, ka Covid-19 turpināsies un kļūs par atkārtotu sezonas slimību.
Pūļa imunitāte ir teorētisks konstrukts infekcijas slimību modelēšanā, kas liek domāt, ka populācijā, kurā katrs indivīds var sastapties ar jebkuru citu indivīdu, transmisija jeb pārnese netiks uzturēta tad, ja imunitāte (sakarā ar izslimošanu, vakcināciju vai abiem) sasniegs 1 – (1 / R) līmeni, kur R ir vienas infekcijas izraisītu gadījumu skaits populācijā, kurā visi ir uzņēmīgi pret to.
Realitāte atšķiras, norāda pētnieki. Pirmkārt, tā kā pētnieki uzskata, ka Covid-19, tāpat kā citi koronavīrusi, ir sezonāla infekcija, pūļa imunitātes līmenis būs zemāks vasarā un augstāks ziemā. Otrkārt, pūļa imunitāte atkarīga no tā, cik lielā mērā indivīdi mijiedarbojas cits ar citu, un tas savukārt būs atkarīgs no katras valsts vai pilsētas pēc tam, kad tiks atcelti sociālās distancēšanās ierobežojumi. Treškārt, fakts, ka indivīdiem nav vienādu iespēju savstarpēji mijiedarboties, var izraisīt pārmaiņas imunitātes līmenī, kas nepieciešams transmisijas apturēšanai. Neraugoties uz šiem faktoriem, dažas sabiedrības veselības amatpersonas norāda, ka pūļa imunitātes iegūšanai jaunu, lipīgāku vīrusa variantu klātienē ziemas periodā būs nepieciešama vairāk nekā 70-80% cilvēku imunitāte.
Ja pārnese saglabāsies līdzīga šai ziemas sezonā esošai, hospitalizācijas un nāves gadījumu skaits nākamā ziemā būs mazāks, uzskata pētnieki. Taču pieauguma lielums atkarīgs arī no cilvēku uzvedības. Masku valkāšana un sociālās distancēšanās ievērošana panākusi to, ka līdz šim ar koronavīrusu inficējušies aptuveni 19% ASV iedzīvotāju. Pētnieki paredz, ka sabiedrības noguruma dēļ un arī saistībā ar pandēmijas iespējamo ilgstošo ietekmi uz ekonomiku nākamā ziemā būs grūti saglabāt sociālās distancēšanās ierobežojumus. Neraugoties uz vakcinācijas sniegto aizsardzību, ja nav saskaņotas sociālās distancēšanās un ir zems masku lietošanas līmenis, saslimstība ar Covid-19 nākamā ziemā varētu būt pat augstāka nekā šoziem, uzskata materiāla autori. Ja turpinās parādīties jauni vīrusa varianti, uzliesmojumi ziemā turpmāk var kļūt par normu. Šī perspektīva prasa iepriekšēju plānošanu un dažādu stratēģiju apsvēršanu, lai mazinātu uz sabiedrību un veselības aprūpes sistēmām atstātās sekas.
Vairāk par Covid-19 pandēmijas nākotni un piecām stratēģijām, kas jāapsver valstu valdībām un veselības aprūpes sistēmām, lasiet žurnāla “Materia Medica” marta numurā.
Arī 2021. gadā viens žurnāla eksemplārs bez maksas nonāk ikvienā aptiekā Latvijā. Ja vēlaties žurnālu saņemt personīgi, sazinieties ar Medikamentu informācijas centru pa tālruni 67821245 vai e-pastu mic@mic.lv. Ja nesaņemat žurnālu vai ir radušās kādas neskaidrības, arī tad, lūdzu, ziņojiet Medikamentu informācijas centram.
Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv