Sākums » Farmācija » EZA neiesaka lietot ivermektīnu COVID-19 profilaksei vai ārstēšanai ārpus randomizētiem klīniskiem pētījumiem
EZA neiesaka lietot ivermektīnu COVID-19 profilaksei vai ārstēšanai ārpus randomizētiem klīniskiem pētījumiem

EZA neiesaka lietot ivermektīnu COVID-19 profilaksei vai ārstēšanai ārpus randomizētiem klīniskiem pētījumiem

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir pārskatījusi jaunākos pierādījumus par ivermektīna lietošanu COVID-19 profilaksei un ārstēšanai un secinājusi, ka pieejamie dati neatbalsta tā izmantošanu COVID-19 gadījumos ārpus labi izstrādātiem klīniskiem pētījumiem.

Eiropas Savienībā (ES) ivermektīna tabletes ir reģistrētas dažu parazītisko tārpu invāzijas ārstēšanai, savukārt dermatoloģiskie preparāti ir reģistrēti ādas slimību, piemēram, rozācijas, ārstēšanai. Ivermektīnu ir atļauts izmantot arī veterinārijā plaša spektra dzīvnieku sugām iekšējo un ārējo parazītu apkarošanai.

Ivermektīnu saturošas zāles nav atļauts izmantot COVID-19 ārstēšanai ES valstīs, un EZA nav saņēmusi nevienu pieteikumu šādai lietošanai. Čehija un Slovākija ir atļāvušas šo zāļu pagaidu lietošanu COVID-19 gadījumā atbilstoši savas valsts normatīvajiem aktiem.

Pēc nesenajiem plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem un publikācijām par ivermektīna lietošanu EZA pārskatīja jaunākos publicētos laboratorijas pētījumu, novērojumu pētījumu, klīnisko pētījumu un metaanalīžu pierādījumus. Laboratorijas pētījumi atklāja, ka ivermektīns var bloķēt SARS-CoV-2 (COVID-19 izraisošā vīrusa) replikāciju, bet pie daudz augstākas ivermektīna koncentrācijas nekā tās, kāda tiek sasniegta ar pašlaik atļautajām devām. Klīnisko pētījumu rezultāti bija dažādi, daži pētījumi neuzrādīja nekādu labumu, bet citi ziņoja par iespējamo ieguvumu. Lielākā daļa EZA pārskatīto pētījumu bija mazi, un tiem bija papildu ierobežojumi, tostarp atšķirīgas devu shēmas un vairāku zāļu vienlaicīga lietošana. Tāpēc EZA secināja, ka pašlaik pieejamie pierādījumi nav pietiekami, lai atbalstītu ivermektīna lietošanu pie COVID-19 ārpus klīniskajiem pētījumiem.

Lai gan ivermektīns parasti ir labi panesams, lietojot devas, kas atļautas citām indikācijām, blakusparādības varētu palielināties ar daudz lielākām devām, kas būtu nepieciešamas, lai plaušās sasniegtu  pret vīrusu efektīvu ivermektīna koncentrāciju. Tāpēc, lietojot ivermektīnu lielākās devās nekā atļauts, nevar izslēgt toksicitāti.

Tāpēc EZA secināja, ka ivermektīna lietošanu COVID-19 profilaksei vai ārstēšanai pašlaik nevar ieteikt ārpus kontrolētiem klīniskiem pētījumiem. Nepieciešami turpmāki labi izstrādāti, randomizēti pētījumi, lai izdarītu secinājumus par to, vai produkts ir efektīvs un drošs COVID-19 profilaksē un ārstēšanā.

Šo paziņojumu ir apstiprinājusi EZA COVID-19 pandēmijas darba grupa (COVID-ETF), ņemot vērā vairākās valstīs notiekošās diskusijas par ivermektīna lietošanu COVID-19 profilaksē un ārstēšanā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.