Viņa norādījusi, ka medikamentu ir plānots iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā, tomēr, lai tas tur nonāktu, firmai, kas izplata medikamentu, ir jāiesniedz dokumenti un jāgrib, ka šo medikamentu kompensē. “Nepietiek ar parādīšanos televīzijā, rādot burciņas un sakot, ka viss būs. Process ir ļoti skaidri aprakstīts,” uzsvērusi Čakša.
Kaut arī publiski izskanējis, ka ministrija pusgadu kavējas ar noteikumu izstrādi, kas ļautu reto slimību pacientiem saņemt dārgas, bet iedarbīgākas zāles, ministre uzsvērusi, ka noteikumiem ar attiecīgā medikamenta kompensāciju nav tiešas saistības, jo katram medikamentam, lai tas tiktu kompensēts, jāiziet konkrēts ceļš.
Čakša izskaidrojusi, ka medikamenta izplatītājam jāiesniedz dokumenti Nacionālajā veselības dienestā (NVD), kas tos tālāk izskata. Pēc tam sākas diskusijas par medikamenta iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, bet tikai pēc tām medikaments šajā sarakstā var nonākt. Visam šim procesam nepieciešami apmēram divi mēneši, paudusi ministre.
Pēc viņas rīcībā esošās informācijas, zāļu izplatītājs nepieciešamos dokumentus joprojām nav iesniedzis.
Kā liecina Zāļu valsts aģentūras informācija, “Remodulin” lieto idiopātiskas vai iedzimtas plaušu arteriālās hipertensijas ārstēšanā pacientiem ar mēreni smagiem simptomiem. Plaušu arteriālā hipertensija ir stāvoklis, kad asinsspiediens starp sirdi un plaušām esošajos asinsvados ir pārāk augsts, izraisot elpas trūkumu, reiboni, nogurumu, ģīboni, sirdsklauves vai sirdsdarbības anomālijas, sausu klepu, sāpes krūtīs un kāju vai potīšu pietūkumu.
www.farmacija-mic.lv