Veselības ministrija (VM) rosina izveidot veselības nozares digitālo kompetenču centru.
13. februārī Ministru kabineta Stratēģiskās vadības komitejā veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) ziņoja par slimnīcu tīkla pilnveidi un par veselības nozares digitālo kompetenču centra izveidi un digitālo kompetenču vienotu attīstību. Pēc ministrijas paustā, tā jau pērnā gada nogalē bija iesniegusi tiesību aktu portālā sabiedriskai apspriešanai konceptuālo ziņojumu par veselības nozares IKT pārvaldības darbības pilnveides pasākumiem.
VM uzsver, ka veselības nozarei visā pasaulē tādas starptautiskās organizācijas kā Pasaules veselības organizācija, OECD prognozē būtisku attīstības “izrāvienu”, pateicoties datu pieejamībai un straujai jauno tehnoloģiju attīstībai, kamēr Latvijā veselības nozares digitālās vides un veselības aprūpes datu pārvaldības jomā joprojām ir sadrumstalota digitālā vide un dati, decentralizēta veselības nozares pakalpojumu pārvaldība un arī nepietiekams finansējums.
Lai nodrošinātu veselības nozares digitālo noturību un ilgtspējīgu nozares IKT pārvaldības nodrošināšanu, kā arī Digitālās veselības stratēģijas ieviešanu, VM ir pārliecināta, ka nepieciešams koncentrēt resora IKT kompetences un resursus vienā institūcijā, tādējādi stiprinot VM resora digitalizācijas kapacitāti un nodrošinot stratēģisku nozares resursu pārvaldību. Tādēļ VM sagatavojusi digitalizācijas pārvaldības pieejas redzējumu un rosina izveidot veselības nozares digitālo kompetenču centru.
Tāpat, ņemot vērā nozares attīstības, ekonomikas un demogrāfijas tendences, VM ir izstrādājusi konceptuālo ziņojumu “Veselības aprūpes pakalpojumu tīkla attīstība un pilnveide”, kas ir indikatīvs redzējums par plānoto valsts veselības aprūpes sistēmas reformu, kas sekmētu efektīvāku valsts finansējuma pārvaldi veselības aprūpē un kvalitatīvu veselības pakalpojumu pieejamību visā valsts teritorijā.
Nodrošinot pakalpojumu pieejamības nepārtrauktību, slimnīcu tīkla efektīvākas pārvaldības nodrošināšanai tiek plānots virzīties uz vienotu klīnisko slimnīcu augstāku vadību. Par iespējamiem realizācijas mehānismiem jau ir uzsāktas konsultācijas ar Valsts kanceleju.
Paralēli ir uzsākts darbs pie Metodisko vadības institūciju izveides, kas tiek plānotas kā struktūrvienība, kas izstrādā vienotus profilakses, diagnostikas, ārstēšanas un tās pēctecības principus attiecīgajā veselības aprūpes jomā, kā arī nodrošina sistēmisku ārstniecības procesu kvalitātes pārraudzību valstī, veicot ārstniecības iestāžu metodisko vadību attiecīgajā veselības aprūpes jomā.
VM skaidroja, ka plānotās pārmaiņas paredz uzlabojumus gan veselības pakalpojumu pieejamībā un kvalitātē, gan labāku un efektīvāka resursu koordinēšanu un pārraudzību, kā arī vienotas vadlīnijas ne tikai ārstniecības, bet arī administratīvajos procesos.
Avots: LETA