Sākums » Jaunākie raksti » Veselības inspekcija ziņo par biežākām iedzīvotāju sūdzībām un citiem būtiskiem pārkāpumiem aptiekās un atbild uz jautājumiem

Veselības inspekcija ziņo par biežākām iedzīvotāju sūdzībām un citiem būtiskiem pārkāpumiem aptiekās un atbild uz jautājumiem

Nupat notikušā LFB konferencē Veselības inspekcijas (VI) Zāļu kontroles nodaļas vadītāja Lilija Jakupane norādīja uz 2023. gadā aptiekās atklātiem darba trūkumiem un atbildēja uz jautājumiem.

VI izskatījusi iedzīvotāju iesniegtas sūdzības. Cilvēki bijuši neapmierināti, ka zāļu iepakojumā nav instrukcijas latviešu valodā vai recepšu zālēm nav pievienota uzlīme ar norādījumiem par lietošanu un aptiekas adresi. L. Jakupane uzsvēra: ja zāļu iepakojums nav latviešu valodā (parasti nereģistrētām zālēm), aptiekā jāgādā, lai tiktu pievienota instrukcija valsts valodā. Piemēram, ļoti būtiski tas ir bērniem paredzētai antibiotiku suspensijai, jo vecākiem svarīgi izlasīt par suspensijas sagatavošanu. Diemžēl bijuši gadījumi, ka aptiekā farmaceits nav vērsis klienta uzmanību uz to, ka zāles būs jāatšķaida, un nav paskaidrojis, kā tas darāms. Skaidras informācijas nodrošināšana par zāļu lietošanu ir farmaceitiskās aprūpes elements, aptiekas speciālista pamatfunkcija, norādīja L. Jakupane.

Svarīga ir arī uzlīme katram recepšu zāļu iepakojumam, nevis tikai vienai no vairākām kastītēm, ko pacients tobrīd iegādājas. Dažkārt farmaceiti aizbildinās, ka pacienti atsakās no uzlīmes. Taču L. Jakupane uzsver, ka šādos gadījumos farmaceitiskās aprūpes ietvaros klientam jāskaidro, ka uzlīme satur svarīgu informāciju, kas var noderēt, lai pacients zina, piemēram, kad zāles pircis pēdējo reizi, lai plānotu nākamo vizīti pie ārsta, vai kurā aptiekā tās iegādātas, lai varētu kaut ko precizēt.

Aptiekās VI konstatējusi pārkāpumu, ka zāles izplata persona bez farmaceitiskās izglītības. Zāļu izsniegšanā nedrīkst nodarbināt farmaceita palīgu vai farmācijas studentu. Studenti drīkst izsniegt zāles tikai prakses ietvaros un vadītāja uzraudzībā.

Atklāti gadījumi, ka sistēmā netiek norādīts zāļu faktiskais saņēmējs, ja zāles izsniedz pret e-recepti citai personai, nevis tai, kam recepte izrakstīta. Tā jārīkojas arī tad, ja zāles parakstītas pircēja bērnam. Aptiekā jāpaliek informācijai, kurš no vecākiem izņēmis zāles.

VI darbojusies ar administratīvā pārkāpuma lietām un piemērojusi sodu. Būtiskākie pārkāpumi, par kuriem VI piemērojusi sodu, ir zāļu derīguma termiņa neievērošana; nepareiza zāļu cenu aprēķināšana; zāļu  verifikācijas prasību neievērošana; personas bez atbilstošas izglītības iesaistīšanās zāļu izsniegšanā; citu, nevis parakstīto zāļu izsniegšana; recepšu zāļu izsniegšana bez uzlīmes; zāļu izsniegšana citai personai, neievērojot prasības – neprasot personu apliecinošu dokumentu vai izsniedzot zāles personai, kurai tās nedrīkstēja izsniegt. Sods ticis piemērots fiziskām un juridiskām personām.

L.Jakupane atgādināja, ka farmaceitam noteikti jāatzīmē e-receptes sistēmā, kura persona saņēmusi zāles citai personai. Derīgs personu apliecinošs dokuments ir pase vai ID karte, bet ne autovadītāja vai pensionāra apliecība.

Viņa aicināja aktīvāk izmantot e-receptes zāļu izsniegšanas logā sadaļu “Farmaceita piezīmes”, kur ievietotās atzīmes var noderēt par informāciju Veselības inspekcijai, piemēram, farmaceits atzīmē, ka sazinājies ar ārstu, saskaņojis, ka iedevis citu zāļu devu.

Priekšlasījuma beigās L. Jakupane atbildēja uz iesniegtajiem jautājumiem.

  1. Decembrī VI saņēma daudzus jautājumus par tramadola uzskaiti. Tramadols ir uzskaitei pakļauto vielu 3.sarakstā, tā aprite jāreģistrē stingrās uzskaites žurnālā vai elektroniskā vai citā datu apstrādes sistēmā. Darbdienas laikā jāreģistrē visas ar šīm zālēm veiktās darbības (saņemšanu, izsniegšanu, norakstīšanu) vienā no minētiem veidiem, fiksējot atlikumu. Reizi mēnesī atbildīgai personai obligāti jāsalīdzina zāļu faktiskais krājums ar uzskaitē esošo.
  2. Tika uzdots jautājums, kurš ir atbildīgs, lai zālēm būtu pievienota zāļu lietošanas instrukcija latviešu valodā – lieltirgotava vai aptieka? Farmācijas likums saka, ka, izsniedzot zāles, jābūt nodrošinātai šai atbilstībai. Pamatā tas notiek ražotāja un lieltirgotāja līmenī. Taču nereģistrētām zālēm aptiekai jānodrošina vismaz Ministru kabineta 57.noteikumos minētā informācija, kas faktiski atbilst lietošanas instrukcijā minētai.
  1. Kā rīkoties, ja no lietirgotavas aptieka saņēmusi zāles, kas domātas citam tirgum, un nav instrukcijas latviešu valodā? Izplatīšanas atļauju lieltirgotavai ZVA izsniegusi, lai nodrošinātu zāļu pieejamību. Arī šādām zālēm jānodrošina instrukcija latviski. Aptiekai ieteicams šādas saņemtas zāles novietot karantīnas zonā un sagaidīt no lieltirgotavas instrukcijas.
  2. No kāda vecuma bērns var aptiekā saņemt sev zāles? NVD mājaslapā norādīts, ka no 14 gadu vecuma. L. Jakupane iesaka aptiekā farmaceitam sarunā vērtēt katru gadījumu atsevišķi – vai bērns saprot, kā zāles jālieto utt.
  3. Vai aptiekā zāles drīkst izsniegt guloša pacienta radiniekam bez deleģējuma sistēmā? Jā, ārstam ir pienākums izsniegt receptes numuru pacienta radiniekam un ar šo numuru radinieks bez deleģējuma aptiekā var saņemt zāles. Numuru var lejupielādēt sistēmā vai pierakstīt uz lapiņas, radinieks aptiekā uzrāda savu pasi un saņem zāles.
  4. Vai ilgstoša zāļu deficīta gadījumā drīkst izsniegt citu zāļu devu? Ministru kabineta noteikumi nosaka zāļu aizstāšanu. Jāvērtē recepte – vai ārsts atļāvis aizvietot, vai norādījis SNN, vai zāles ir kompensējamas, vai parakstītas uz zilās receptes. Aizvietot drīkst, ievērojot spēkā esošos noteikumus. Kā papildināja LFB prezidente Dace Ķikute, Konsultatīvās padomes sēdē prezentēts ierosinājums grozīt noteikumus, atļaujot noteiktos apstākļos izsniegt cita stipruma zāles.

Olita Zariņa

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*