Sākums » Jaunākie raksti » VVC pērn saņēmis 12 sūdzības par ārstniecības personu neatbilstošām valsts valodas zināšanām

VVC pērn saņēmis 12 sūdzības par ārstniecības personu neatbilstošām valsts valodas zināšanām

Valsts valodas centrs (VVC) pērn saņēma 12 iesniegumus par to, ka ārstniecības persona nelieto valsts valodu, pildot profesionālos un amata pienākumus.

Savukārt šogad pirmajos divos mēnešos VVC saņēma piecus iesniegumus par ārstniecības personu iespējamiem pieļautiem pārkāpumiem. Taču pagaidām esot grūti spriest, vai iesniegumu skaits ir palielinājies vai samazinājies, norādīja VVC Valodas kontroles departamenta vadītāja Madara Rēķe.

Iesniegumi lielākoties saņemti par māsām vai vispārējās aprūpes māsām. Iesniedzēji galvenokārt norādījuši, ka nav iespējams saņemt kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu ārstniecības personu valsts valodas neprasmes dēļ.

Saņemot ziņas par iespējamu pārkāpumu valsts valodas lietošanas jomā, VVC veic pārbaudi, kurā izvērtē personu valsts valodas lietojuma atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. VVC pārbaudes veic arī pēc savas iniciatīvas.

Pērn par valsts valodas nelietošanu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo un amata pienākumu veikšanai, administratīvi sodīti četri ārsti un 40 māsas. Par valsts valodas nelietošanu nepieciešamajā apjomā ārstniecības iestādes darbiniekam tiek piemērots brīdinājums vai naudas sods no 35 līdz 700 eiro.

VVC gan neapkopo datus par to, vai personas tiek administratīvi sodītas, pamatojoties uz saņemtajām ziņām. Nereti iesniegumos kā iespējamie pārkāpēji norādītas vairākas personas. Ja VVC amatpersona konstatē, ka ne visas norādītās personas pārkāpušas Valsts valodas likumu, diez vai var uzskatīt, ka “iesniegums ir apstiprinājies, skaidro Rēķe.

Kā iepriekš vēstīts, veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) aicinājis pievērst lielāku uzmanību valsts valodas lietojumam slimnīcās, aktualizējot jautājumu par darba vides problemātiku ārstniecības iestādēs,

Abu Meri uzsvēris, ka Valsts valodas likums nosaka latviešu valodas lietošanu iestādēs un organizācijās, kas darbojas sabiedriskajās interesēs, tajā skaitā veselības jomā. Tādējādi, sniedzot publiskus pakalpojumus, personālam obligāti ir jāzina latviešu valoda un arī jākomunicē latviešu valodā ar saviem kolēģiem.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*