Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras (ZVA) līdz 2025. gada 3. janvārim apkopotajiem datiem zāļu ražotāji lielākajai daļai (84%) jeb vairāk nekā 3 tūkstošiem recepšu zāļu deklarēto cenu nav mainījuši, 4% gadījumu deklarētās recepšu zāļu cenas samazinātas, bet tikai 3% – paaugstinātas.

No šī gada 1. janvāra spēkā stājusies prasība, ka zāļu ražotāja noteiktā recepšu zāļu cena Latvijā nedrīkst būt lielāka par tādu pašu zāļu cenu Lietuvā un Igaunijā. Ražotājs zāļu cenu drīkst paaugstināt tikai vienu reizi 12 mēnešos.

Lai samazinātu recepšu zāļu cenas un padarītu zāles pieejamākas pacientiem, tai skaitā ievērojami samazinātu lieltirgotavu un aptieku uzcenojumus recepšu zālēm, no šī gada 1. janvāra ir spēkā jauna kārtība zāļu cenu veidošanā1.

ZVA dati liecina, ka pērn ražotāju deklarēto zāļu cenu izmaiņas bijušas līdzīgas kā iepriekšējos gados.

Zāļu ražotāji no kopumā 3547 recepšu medikamentu pērn cenu paaugstinājuši 287 recepšu medikamentiem, bet samazinājuši 209 recepšu medikamentiem.

Savukārt 2023. gadā ražotāja cena paaugstināta 399 no kopumā 3696 recepšu medikamentiem. Zāļu ražotāji 2023. gadā cenu samazinājuši 245 recepšu medikamentiem.

Veselības ministrija, Veselības inspekcija, ZVA un Nacionālais veselības dienests nepārtraukti seko līdzi un uzrauga zāļu cenu izmaiņas.


1 2025. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta 2005. gada 25. oktobra noteikumos Nr.803 “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem”.

Avots: ZVA