Sākums » Farmācija » Aptieku īpašnieku asociācija un Aptieku biedrība piedāvā risinājumus veselības aprūpes papildfinansēšanai
Aptieku īpašnieku asociācija un Aptieku biedrība piedāvā risinājumus veselības aprūpes papildfinansēšanai

Aptieku īpašnieku asociācija un Aptieku biedrība piedāvā risinājumus veselības aprūpes papildfinansēšanai

Aptieku īpašnieku asociācija un Aptieku biedrība vēstulē ministru prezidentam, veselības ministrei un finanšu ministrei ir sagatavojušas priekšlikumus finansējuma ieguvei veselības aprūpei, ziņo abu organizāciju pārstāvji.

Abas organizācijas ir gandarītas par ministru prezidenta Māra Kučinska lēmumu nevirzīt tālākai izskatīšanai priekšlikumu paaugstināt PVN medikamentiem no 12% līdz 21%.

Atbildot uz M.Kučinska teikto, ka “veselības aprūpes finansēšanai tiks meklēti citi risinājumi, par kuriem plānots panākt vienošanos šo nedēļu laikā”, biedrības ir gatavas piedalīties šajā diskusijā, lai piedāvātu un sīkāk apspriestu sagatavos priekšlikumus.

Vienlaikus abas organizācijas saskata un no savas puses piedāvā vairākus risinājumus, kā valsts budžets veselības nozarē varētu iegūt papildu līdzekļus. Viens no risinājumiem ir ieviest Latvijā zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN jeb INN International non-proprietary name) rakstīšanu recepšu veidlapās – šāda prakse ir sekmīgi ieviesta lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu, tai skaitā, Lietuvā un Igaunijā. Tādējādi tas ļautu valsts budžetam ietaupīt vismaz no 15 līdz 18 miljoniem eiro uz valsts kompensējamo medikamentu rēķina, norāda abas organizācijas.

Saskaņā ar biedrībām pieejamo informāciju valsts kopumā medicīnas iekārtu iegādei ir paredzējusi aptuveni 121 miljonu eiro, izmantojot gan ES fondu līdzfinansējumu, gan valsts budžeta līdzekļus. Šo iekārtu sniegtos pakalpojumus (izmeklēšanas un procedūru aparatūra) daļēji sedz no valsts budžeta līdzekļiem. Tātad valsts šobrīd maksā divreiz: gan par iekārtu iegādi, gan apmaksā to izmantošanu. Šajā sakarā ir jādomā par izmaiņām esošajā kārtībā, uzskata abas organizācijas. Proti, medicīnas aparatūru var pirkt privātās ārstniecības iestādes, savukārt valsts tikai apmaksātu šo iekārtu sniegtos pakalpojumus sabiedrībai. Tas ļautu paredzētos valsts un pašvaldību ārstniecību iestāžu līdzekļus par jaunu iekārtu iegādi novirzīt personāla, tas ir, ārstu, medmāsu, sanitāru atalgojumam.

Biedrības uzskata, ka valdības iecerētajai nodokļu reformai ir jābūt pārdomātai un tā nedrīkst pieļaut lēmumus, kas var novest pie jaunu problēmsituāciju rašanās dažādās nozarēs un sabiedrībā kopumā – tas īpaši attiecas uz farmācijas nozari, kur līdzšinējais tiesiskais regulējums ir sevi pierādījis kā efektīvu, nodrošinot gan stabilitāti, gan nozares ilgtspējīgu attīstību kopumā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*