Lai mazinātu ēnu ekonomikas un korupcijas riskus veselības aprūpē, šodien, 14. novembrī, veselības ministre Anda Čakša parakstīja starpnozaru sadarbības memorandu. Viens no tā mērķiem ir veselības aprūpes sistēmu padarīt aizvien caurspīdīgāku, labāk caurskatāmu, saprotamu un līdz ar to uzticamu sabiedrībai, informē Veselības ministrija (VM).
Sadarbības memorandu parakstīja Veselības ministrija, Veselības inspekcija, Nacionālais veselības dienests, Latvijas Lielo slimnīcu asociācija, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Veselības aprūpes darba devēju asociācija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Valsts policija. Tuvākajā laikā dokumentu parakstīs arī Valsts ieņēmumu dienests.
Speciāli izveidota darba grupa kopš marta strādāja, lai vienotos par būtiskākajiem pasākumiem ēnu ekonomikas un korupcijas risku mazināšanai.
Sadarbības memorands paredz iestāžu apņēmību kopīgi informēt un izglītot sabiedrību par ēnu ekonomiku un korupciju veselības aprūpē, efektīvi apmainīties ar informāciju, kas nepieciešama uzraudzības procesā, mudināt iedzīvotājus ziņot par iespējamiem pārkāpumiem veselības aprūpes jomā un ziņošanu procesu padarīt skaidru un saprotamu, kā arī uzlabot sadarbību ar pašvaldībām, veicinot informācijas apmaiņu nereģistrētās saimnieciskās darbības apkarošanai. Paredzēti arī pasākumi, lai nodrošinātu darījumu apliecinošo dokumentu izsniegšanu par visiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas tiek sniegti ārstniecības iestādēs.
Piemēram, VM aktīvi sadarbosies ar Valsts kanceleju trauksmes cēlēju kontaktpunkta izveidē, nodrošinot, ka informācija par pārkāpumiem veselības aprūpē tiek nodota kompetentajai iestādei izvērtēšanai un rīcībai. Tāpat VM aicinās Latvijas Pašvaldību savienību panākt, ka pašvaldības ziņo Veselības inspekcijai par gadījumiem, kad konstatēta nereģistrēta uzņēmējdarbība veselības aprūpes jomā un viltotu zāļu tirdzniecība. Nacionālais veselības dienests, sadarbojoties ar Valsts ieņēmumu dienestu pilnveidos e-veselības sistēmu, izveidojot funkcionalitāti ārstniecības iestādes sniegto ārstniecības pakalpojumu priekšapmaksas un pēcapmaksas fakta reģistrēšanai, lai minētos datus varētu automātiski izmantot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksai. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sadarbībā ar VM un augstākās izglītības iestādēm izglītos studentus par korupcijas riskiem un apzinās pārējās izglītības iestādes, ar kurām veidot sadarbību, kā arī pēc ārstniecības iestāžu pieprasījuma rīkos informatīvus seminārus par korupcijas riskiem veselības aprūpē, to identificēšanas metodēm, novērtēšanu un iespējamiem pasākumiem to mazināšanā, kā arī plānoti citi pasākumi, ziņo VM.
www.farmacija-mic.lv