Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) iesaistās Eiropas Savienības (ES) projektā “EUVABECO”, lai radītu jauna tipa vakcinācijas praksi.
Projekta mērķis ir sniegt uz pierādījumiem balstītus un sekmīgi izmēģinātus labo prakšu īstenošanas plānus ES dalībvalstīm, lai turpmāk valstis tos varētu izmantot projektā apskatīto vai līdzīgu prakšu ieviešanai, kas būtu svarīgas plānveida vakcinācijai. Arī nākotnes krīzes gadījumā šīs prakses darbotos pāri robežām un dažādās ģeogrāfiskās teritorijās un jurisdikcijās.
Sagatavošanās darbi ļāva “EUVABECO” projektā iesaistītajiem izvēlēties piecus galvenos rīkus, kuru pamatversija jau tika ieviesta Covid-19 krīzes laikā: klīnisko lēmumu sistēma, kas sniedz pamatotus lēmumus vakcinācijai, skrīninga rīks neizsargātu iedzīvotāju grupu apzināšanai, elektroniska produkta lietošanas instrukcija vakcīnu pārsūtīšanai starp valstīm, modelēšanas un prognozēšanas rīks sabiedrības veselības pasākumu ietekmes novērtēšanai, kā arī portatīva digitālā vakcinācijas karte, lai nodrošinātu izsekojamību un aprūpes nepārtrauktību visa mūža garumā.
Izvēlētie rīki tiks izmantoti, lai izstrādātu, izmēģinātu, pielāgotu, pārbaudītu un apstiprinātu plānus, kas ļaus jebkurai dalībvalstij sekmīgi turpināt to īstenošanu.
Minētos prakšu īstenošanas plānus pārbaudīs 12 izmēģinājuma projektos, kas tiks īstenoti no šī gada septembra līdz 2025.gada augustam septiņās ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā. Pēc tam šo izmēģinājuma projektu rezultātus izvērtēs, salīdzinot ar standarta vakcinācijas praksēm, lai jau 2026.gadā dalībvalstīm varētu iesniegt pabeigtos plānus.
Projektu atbalsta Eiropas Komisija, piešķirot līdzfinansējumu programmas “ES-Veselībai” ietvaros. Projektu koordinē Krētas Universitāte, apvienojot 14 partnerus deviņās valstīs, un tā kopējais budžets ir 8,4 miljoni eiro.
Projektā, kas turpināsies divus ar pusi gadus, RSU gan iesaistās kā viens no partneriem, gan vada ekspertu konsultatīvās padomes pakotni. Projekta īstenošanā iesaistīta RSU Pediatrijas katedras docētāja, profesore Dace Zavadska, Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docētāja un doktorante Kristīne Ozoliņa un Attīstības un projektu departamenta projektu vadītājs Ivars Baltus.
Avots: LETA