Sākums » Jaunākie raksti » Farmācijas organizācijas aicina VM zāļu uzcenojumu izmaiņas veikt vienlaicīgi ar PVN likmes samazināšanu

Farmācijas organizācijas aicina VM zāļu uzcenojumu izmaiņas veikt vienlaicīgi ar PVN likmes samazināšanu

Farmaceitiskās organizācijas arī pēc iepazīšanās ar Veselības ministrijas (VM) iecerēm medikamentu cenu reformēšanai aicina ministriju zāļu uzcenojumu izmaiņas veikt vienlaicīgi ar to pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājumu.

Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas (LFAA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norāda, ka jebkādas pārmaiņas medikamentu izcenojumos jāveic solidāri un sistēmiski. Asociācija neatkāpjas no iepriekš paustā viedokļa – izmaiņām jānāk reizē ar medikamentu PVN samazinājumu. Citādi, tās ieviešot nesolidāri, “tieši valsts nevis farmācijas nozare, kļūšot par ieganstu un galveno ieguvēju no dārgo medikamentu cenām”.

Asociācija norāda, ka līdzīgi kā zāļu apgādes sistēmā, arī aptiekās nepieciešams turpmāk paredzēt plānotu kritiskās infrastruktūras darbību un samaksu par to, jo aptiekas ir vietas, kur iespējams nodrošināt decentralizētu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem jebkāda apdraudējuma gadījumā, tādēļ struktūras izveidošanai, uzturēšanai un attīstīšanai jāpieņem valstisks lēmums un jāparedz finansējums.

VM bija piedāvājusi noteikt vienādu uzcenojumu visiem recepšu medikamentiem, bet samaksu par farmaceitisko aprūpi dalīt, piemērojot lielāku samaksu par receptes apkalpošanu aptiekām, kas apdzīvotās vietās atrodas vienas pašas. Tomēr LFAA pārstāvji uzskata, ka piedāvātā sistēma, lai gan vienkāršota, tomēr ir nevienlīdzīga un arī neprognozējama. LFAA norāda, ka farmaceitiskā aprūpe sastāv ne tikai no medikamenta izsniegšanas un mijiedarbības ar klientu, bet arī no farmaceita veiktas medikamentu pasūtīšanas, pieņemšanas, izvietošanas, termiņa pārbaudes, verifikācijas procesa, kas tiek veikts katram iepakojumam un citām darbībām, kas attiecas uz katru iepakojumu, tādēļ samaksa būtu jāparedz par iepakojumu, nevis recepti.

LFAA piedāvā ministrijai paredzēt dārgākiem un sarežģītāk apkalpojamiem medikamentiem, piemēram, zālēm, ka pārvadājamas un uzglabājamas noteiktā pazeminātā temperatūras režīmā un tamlīdzīgi, ieviest veicamajām darbībām samērīgu uzcenojuma sistēmu.

Tāpat LFAA biedri uzsver, ka esošajā situācijā aptieku darbības rezultāts lielā mērā ir atkarīgs no komercnosacījumiem līgumos, kas noslēgti ar zāļu lieltirgotavām jeb zāļu apgādes uzņēmumiem. Zūdot līdzšinējam finansēšanas mehānismam un ieviešot VM izstrādātos priekšlikumus, aptieku risks pastāvēt būtiski pieaug, brīdina LFAA.

LFAA atzīmē, ka līdzīgiem procesiem notiekot Lietuvā, samazinājies ražotāju apgrozījums, un pieauguši mēģinājumi atrast naudu citās preču kategorijās, tās nepamatoti sadārdzinot. Tādējādi paredzams, ka arī Latvijā reforma netiešā un neprognozējamā veidā atspoguļosies uz visu tirgu: bezrecepšu medikamenti sadārdzināsies, konkurence mazināsies, medikamenti “aizies” no tirgus.

Savukārt Latvijas nacionālās zāļu apgādes asociācija (LNZAA) uzskata, ka, realizējot VM idejas par uzcenojumu samazināšanu zāļu apgādes sistēmā, zemo uzcenojumu dēļ būs apdraudēta aukstuma ķēdes zāļu un dārgāku zāļu apgāde Latvijā, jo uzcenojums nesegs šo zāļu izplatīšanas pašizmaksu, bet iedzīvotāji solītās zemākās medikamentu cenas tik un tā nesajutīs, jo augstais PVN turpinās uzturēt augstas cenas.

LNZAA valdes loceklis Jānis Lībķens atzīmē, ka VM vienīgās zāļu cenu samazināšanas idejas vijas tikai ap zāļu apgādes uzņēmumu un aptieku uzcenojumu samazināšanu. Viņa vērtējumā, netiek izrādīta neviena iniciatīva, lai mazinātu ražotāju deklarētās zāļu cenas un pievienotās vērtības nodokli, kas Latvijā recepšu zālēm ir augstāks nekā kaimiņvalstīs.

Viņš vērš uzmanību VM solījumam mazināt dārgo zāļu cenu pacientiem par 15 līdz 20%. Patlaban provizoriskie aprēķini liecinot, ka šāds solījums nav izpildāms, nemazinot PVN un ražotāju cenu. Piemēram, ja zāļu cena būs 1000 eiro, tad lieltirgotavas un aptiekas kopējais plānotais uzcenojums būs aptuveni trīs eiro, bet PVN likme būs 123,36 eiro, kas arī norāda uz to, ka PVN turpinās uzturēt ļoti augstu zāļu cenu Latvijas iedzīvotājiem, skaidro Lībķens. LNZAA ieskatā situācija ir vērtējama kā absurda, ja PVN likme ir dramatiski augstāka par komersantu uzcenojumiem, kam no uzcenojuma ir jāsedz visi izdevumi un no peļņas vēl jāmaksā ienākuma nodoklis.

LNZAA aicina VM uzcenojumu modeli balstīt ekonomiskos aprēķinos un līdzīgi kā kaimiņvalstīs veidot to tādu, lai uzcenojums būtu atbilstošs zāļu izplatīšanas pašizmaksai un jaunais uzcenojumu modelis tiktu ieviests vienlaicīgi ar PVN likmes samazināšanu recepšu zālēm.

Jau ziņots, ka dārgāko recepšu zāļu cena šogad rudenī varētu samazināties par 15-20%.

Turpinot sākto darbu pie zāļu pieejamības veicināšanas Latvijas iedzīvotājiem, VM ir izstrādājusi priekšlikumus jaunam zāļu cenu veidošanas modelim. Jaunais modelis sagatavots, analizējot Lietuvas, Igaunijas un Somijas farmācijas jomas regulējumu. Tas paredz atteikties no esošās sistēmas, kurā pieļaujamais procentuālais lieltirgotavu un aptieku piecenojums ir atkarīgs no zāļu ražotāja noteiktās cenas, tā vietā ieviešot vienu fiksētu uzcenojumu visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas, kā arī maksu par farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu, skaidroja VM.

Plānots, ka farmaceitiskās aprūpes pakalpojuma maksu segs pacients un valsts, bet pacienta maksa varētu būt līdz 75 centiem. Līdzīga summa, bet 71 centa apmērā, jau šobrīd tiek iekasēta kā līdzmaksājums par kompensējamo medikamentu recepti.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) uzsvēra, ka vienam medikamentam, neatkarīgi no diagnozes un tā, vai tas ir kompensējams vai recepšu, jābūt vienlīdzīgai un vienādai cenai, ja pacients pērk aptiekā. Tomēr viņš atzina, ka lielākās izmaiņas skars recepšu medikamentus, kas maksā piecus un vairāk eiro, jo tieši to dēļ Latvijas iedzīvotāji brauc uz Lietuvu un Igauniju.

VM skaidro, ka rosinātās pārmaiņas vērstas uz to, lai īsā termiņā sasniegtu rezultātus un iedzīvotājiem personīgie izdevumi par recepšu zālēm samazinātos par apmēram 15-20%. To ir paredzēts panākt, pārskatot pieļaujamo zāļu piecenojumu apmēru, kā arī palielinot valsts noteikto kompensācijas apmēru kompensējamajiem medikamentiem. Tāpat tiek strādāts pie jaunu medikamentu un diagnožu iekļaušanas kompensējamo medikamentu sarakstā, tādējādi palielinot medikamentu pieejamību tiem iedzīvotājiem, kuriem medikamenti efektīvai ārstēšanai vai dzīves kvalitātes nodrošināšanai iepriekš netika kompensēti.

VM piedāvājums paredz noteikt fiksētu piemērojamo piecenojumu lieltirgotavām un aptiekām par medikamentu iepakojumu, kā arī noteikt samaksu aptiekām par farmaceita konsultāciju recepšu medikamentu izsniegšanas gadījumā, kas daļēji tiktu apmaksāta no valsts puses. Paredzēts, ka mazajām aptiekām samaksa par farmaceita konsultāciju būtu lielākā, tādējādi atbalstot to darbību. Ministrijas skatījumā šāda kārtība ne tikai iedzīvotājiem mazinās personīgos izdevumus par zālēm, bet arī farmaceiti varēs ieteikt medikamentus, balstoties tikai uz profesionālajām zināšanām, nevis izsniedzot aptiekai komerciāli izdevīgākos medikamentus.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*