Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) un Eiropas Zāļu aģentūru vadītāju tīkls (HMA), sadarbojoties ar Zāļu piegādes pārtraukumu un drošuma koordinācijas izpildgrupu (MSSG), ir izstrādājuši ieteikumus, lai veicinātu GLP-1 receptoru agonistu pieejamību.
Informācija veselības aprūpes speciālistiem
- GLP-1 receptoru agonisti – zāles Bydureon, Byetta, Lyxumia, Ozempic, Rybelsus, Trulicity un Victoza – ir indicēti tikai diabēta ārstēšanai, bet Saxenda un Wegovy ir indicēti svara kontrolei kā papildinājums diētai un fiziskiem vingrinājumiem cilvēkiem ar aptaukošanos vai lieko svaru un ar svaru saistītām veselības problēmām. Mounjaro ir reģistrēts gan diabēta ārstēšanai, gan svara kontrolei noteiktu saslimšanu gadījumos. Jebkura cita lietošana ir nereglamentēta lietošana, kas tikai pasliktinās jau esošo pieejamības pārtraukumu.
- Eiropas valstu zāļu aģentūrām pastāv bažas par dažu GLP-1 receptoru agonistu pārmērīgu nereglamentētu lietošanu, kas apdraud šo zāļu pieejamību apstiprinātiem lietošanas nolūkiem un var radīt nopietnas sekas pacientiem. Līdz ar to ārstiem tiek ieteikts izrakstīt šīs zāles tikai saskaņā ar reģistrētajiem lietošanas veidiem, ņemot vērā dalībvalstu iztrādātās rekomendācijas vai apstiprinātās terapeitiskās vadlīnijas.
- GLP-1 receptoru agonisti nav apstiprināti un tos nevajadzētu lietot kosmētiskai svara samazināšanai, t.i., lietot svara samazināšanai cilvēkiem bez aptaukošanās vai cilvēkiem ar lieko svaru, kuriem nav ar svaru saistītu veselības problēmu. Veselības aprūpes speciālistiem būtu jāapsver iespēja piedāvāt šiem cilvēkiem ar dzīvesveida maiņu saistītus ieteikumus.
Informācija sabiedrībai
- Zāles Bydureon, Byetta, Lyxumia, Ozempic, Rybelsus, Trulicity un Victoza ir apstiprinātas tikai diabēta ārstēšanai. Saxenda un Wegovy ir apstiprinātas svara regulēšanai, bet Mounjaro ir apstiprinātas gan diabēta ārstēšanai, gan svara regulēšanai. Visas šīs zāles (ko sauc par GLP-1 receptoru agonistiem) ir recepšu zāles, un tās drīkst lietot tikai ārsta uzraudzībā. Šo zāļu lietošana bez ārsta uzraudzības var apdraudēt jūsu veselību.
- Diabēts un aptaukošanās ir hroniskas (ilgstošas) slimības, tāpēc GLP-1 receptoru agonisti ir paredzēti ilgtermiņa ārstēšanai. Tomēr, tāpat kā visas zāles, tās var izraisīt blakusparādības. GLP-1 receptoru agonistu visbiežāk sastopamās blakusparādības (tās var skart vairāk nekā 1 no 10 cilvēkiem) ir gremošanas sistēmas darbības traucējumi, piemēram, caureja un slikta dūša.
- Tā kā pieprasījums pēc šīm zālēm ir liels, pastāv risks, ka dažādās tiešsaistes vietnēs un sociālo tīklu platformās var tikt piedāvātas standartam neatbilstošas vai viltotas zāles. Viltotu zāļu lietošana var radīt nopietnas sekas veselībai. Lai izvairītos no šī riska, GLP-1 receptoru agonistus nedrīkst iegādāties bez ārsta receptes. Zāles drīkst iegādāties tikai no aptiekām, kas ir reģistrētas ES dalībvalstu kompetentajās iestādēs. Vairāk informācijas par zāļu iegādi tiešsaistē Latvijā un par to, kā atpazīt reģistrētas aptiekas, var uzzināt Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē šeit.
- Ja Jūs jau lietojat GLP-1 receptoru agonistus un Jūsu zāles nav pieejamas, aicinām konsultēties ar ārstu par turpmāko rīcību.
Vairāk par zālēm
GLP-1 receptoru agonisti darbojas tāpat kā GLP-1 (dabiskais hormons organismā), palielinot aizkuņģa dziedzera, reaģējot uz pārtiku, izdalītā insulīna daudzumu. Tas palīdz kontrolēt glikozes līmeni asinīs. GLP-1 receptoru agonisti arī palīdz regulēt apetīti.
MSSG izstrādātie ieteikumi, kuros ir sniegtas rekomendācijas arī GLP-1 receptoru agonistu reģistrācijas apliecības īpašniekiem un dalībvalstīm, ir pieejami šeit (PDF fails) angļu valodā.
Plašāka informācija par izstrādātajiem ieteikumiem pieejama EZA jaunumu ziņā šeit. (angļu valodā).
Avots: ZVA