Sākums » Aktuāli » Ko epidemioloģiskās drošības dēļ drīkst un ko nedrīkst darbiniekiem prasīt darba devējs
Ko epidemioloģiskās drošības dēļ drīkst un ko nedrīkst darbiniekiem prasīt darba devējs

Ko epidemioloģiskās drošības dēļ drīkst un ko nedrīkst darbiniekiem prasīt darba devējs

Ministru kabineta 2020.gada 9.jūnija noteikumi Nr.360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” paredz, ka darbavietā darba telpā var pulcēties, nelietojot mutes un deguna aizsegus un neievērojot divu metru distanci, ja personas ir vakcinētas vai pārslimojušas Covid-19 infekciju.

Darba devējam, lai nodrošinātu uzņēmuma darbības ilgtspēju vai publisko pakalpojumu sniegšanu, ir tiesības pieprasīt un apstrādāt no darbinieka iegūto informāciju par atbilstību vakcinētas vai Covid-19 infekciju pārslimojušas personas statusam, ko apliecina sadarbspējīgs pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts.

Šeit īsi uzskaitīts, ko epidemioloģiskās drošības dēļ drīkst un ko nedrīkst darbiniekiem prasīt darba devējs.

Darba devējs drīkst

  • Veidot uzskaiti tikai par tiem darbiniekiem, kuri strādā klātienē. Ja darbinieks strādā attālināti, nav pamata prasīt no viņa atbilstību MK 360. noteikumu kritērijiem.
  • Prasīt darbiniekiem uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
  • Veidot uzskaiti par personām, kuras ir vakcinētas vai pārslimojušas ar Covid-19, norādot vārdu, uzvārdu, amata nosaukumu un atzīmi, ka persona atbilst noteikumos minētajiem kritērijiem.
  • Uzdot darbiniekiem, kuri strādā klātienē, informēt atbildīgās personas, ja darbinieka  statuss mainās un viņš vairs neatbilst noteikumu kritērijiem.

Darba devējs nedrīkst

  • Kopēt vakcinācijas vai pārslimošanas ar Covid-19 apliecinošu dokumentu.
  • Pārrakstīt visu informāciju, kas iekļauta vakcinācijas vai pārslimošanas ar Covid-19 apliecinoša dokumentā. Piemēram, organizācijai nav jāuzkrāj informācija par potēšanas datumu, konkrēto poti vai to, vai cilvēks ir potējies vai izslimojis.
  • Glabāt informāciju par konkrēto personu ilgāk nekā nepieciešams mērķa sasniegšanai. Piemēram, ņemot vērā, ka informācija mainās, organizācija var reizi mēnesī atjaunināt informāciju, dzēšot iepriekšējo sarakstu un dzēst pēdējo sarakstu, kad šādi noteikumi vairs nepastāvēs.
  • Iegūt un nodot informāciju trešajai personai. Piemēram, darba devējam nav likumīga pamata lūgt vakcinācijas centram iesniegt informāciju par vakcinētiem darbiniekiem, kā arī nav likumīga pamata nodot šo informāciju saviem sadarbības partneriem.
  • Padarīt sarakstu pieejamu organizācijas darbiniekiem, kam iepazīšanās ar informāciju par vakcināciju pret Covid-19 vai Covid-19 pārslimošanu nav saistīta ar tiešajiem amata pienākumiem. Rezultātam, kuru ar publicēšanu vēlas sasniegt darba devējs, jābūt tādam, ko nevar sasniegt citā veidā, neapstrādājot personas datus.

Vairāk par to, kāds ir informācijas saņemšanas tiesiskais pamats, kā nodrošināt epidemioloģiskās drošības prasības darba vietā, kādos gadījumos un kā veicama darbinieku uzskaite par atbilstību kritērijiem, un atbildes uz citiem jautājumiem uzziniet žurnāla “Materia Medica” apvienotajā jūlija-augusta numurā, Datu valsts inspekcijas sniegtā skaidrojumā.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*