Sākums » Farmācija » Konkurences padomi lūdz izvērtēt “Olmafarm” un “Repharm” amatpersonu darbību iespējama karteļa veidošanā
Konkurences padomi lūdz izvērtēt “Olmafarm” un “Repharm” amatpersonu darbību iespējama karteļa veidošanā
"Olainfarm" aukstumstacijas telpas. Foto: no "Olainfarm" arhīva.

Konkurences padomi lūdz izvērtēt “Olmafarm” un “Repharm” amatpersonu darbību iespējama karteļa veidošanā

Investoru un mazākuma akcionāru biedrība (IMAB) informē, ka ir vērsusies Konkurences padomē ar lūgumu izvērtēt, vai SIA „Olmafarm” un AS „Repharm”, un it īpaši tās padomes priekšsēdētāja Andreja Leiboviča un citu AS „Repharm” amatpersonu, darbībā nav konstatējami rupji un apzināti konkurences likuma pārkāpumi – aizliegta karteļa veidošana farmācijas nozarē.

Biedrība norāda, ka tas var novest pie ievērojama zāļu un medicīnas produktu cenu kāpuma visā Latvijā.

Šobrīd AS „Olainfarm” ir publiskojusi akcionāra SIA „Olmafarm” piedāvāto „Olainfarm” padomes sastāvu 2021.gada 17.jūnija akcionāru sapulcei, kur dienas kārtībā paredzēta padomes atsaukšana un jaunas padomes vēlēšanas.

„Olmafarm” piedāvātajā padomē ir vismaz trīs AS „Repharm” amatpersonas vai ar to saistītas personas – Andrejs Leibovičs, Vadims Teilica un Pēteris Rubenis. Investoru un mazākuma akcionāru biedrība norāda, ka pastāv stipras aizdomas, kas pamatotas ar dažādiem dokumentiem un citiem materiāliem, ka arī Sandis Petrovičs savas darbības saskaņo un koordinē ar AS „Repharm”.

Ņemot vērā, ka AS „Repharm” ir dominējošais tirgus spēlētājs medikamentu vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā Latvijā, un ņemot vērā to, ka AS „Olainfarm” pieder viena no Latvijas lielajām aptieku ķēdēm „Latvijas Aptiekas” (kopumā 68 aptiekas) un arī zāļu lieltirgotava, biedrībai radušās aizdomas, ka šāds padomes sastāvs varētu tikt klasificēts kā neatbilstošs konkurences likuma prasībām, vai arī kā karteļa veidošana.

Lai nenotiktu akcionāru maldināšana un iespējama AS „Olainfarm”  iesaistīšana nelikumīga karteļa veidošanā, IMAB vēlas no Konkurences Padomes noskaidrot, vai Konkurences Padome ir devusi atļauju šādam padomes sastāvam un lūdz Konkurences Padomi izteikt savu viedokli par to, vai nepastāv slēpta karteļa veidošanas risks vai pazīmes.

Savā iesniegumā IMAB norāda uz SIA „Olmafarm” valdes locekļa Pētera Rubeņa ciešo saistību ar AS „Repharm” patiesā labuma guvēju un amatpersonu Aleksandru Livšicu. Kā ziņo biedrība, Pēteris Rubenis ir bijis AS „Rīgas farmaceitiskās fabrika” formālā īpašnieka SIA „CAPITAL HOLDING” likvidators. 2015.gadā AS „Repharm” patiesā labuma guvēja un padomes locekļa Aleksandra Livšica sieva Helēna Livšica izmantoja sev piederošo uzņēmumu SIA „CAPITAL HOLDING”, lai no Rīgas biržas izņemtu AS „Rīgas farmaceitiskā fabrika”. Tagad šis uzņēmums ir „Repharm” grupas sastāvā.

Iesniegumam pievienotas arī pilnvaru kopijas, kur redzams, ka viena no Valērija Maligina mantiniecēm pilnvaro AS „Repharm” patiesā labuma guvēju Andreju Leiboviču, „Repharm”  grupas advokātus un citas saistītās personas brīvi rīkoties ar viņai piederošām AS „Olainfarm” akcijām un SIA „Olmafarm” daļām. Dokumentā norādīta summa – 18 600 000 eiro, par kuru šos aktīvus var atsavināt.

IMAB ieskatā, tas liecina, ka, visticamāk, pilnvarotās personas jau ir veikušas slēptu pirkuma darījumu un tagad rīkojas, lai iegūtu kontroli pār uzņēmumu.

To vēl jāapstiprina Konkurences padomei.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*