Sākums » E-veselība » Lai e-veselībai pieslēgtos ar lokālo programmu, par to papildus jāmaksā

Lai e-veselībai pieslēgtos ar lokālo programmu, par to papildus jāmaksā

E-veselība tika izstrādāta, paredzot, ka absolūts vairākums lietotāju tai pieslēgsies, izmantojot lokālo datorprogrammu, bet realitātē patlaban notiek citādi, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” paudis Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) eksperts, ģimenes ārsts Andris Baumanis.

Viņš skaidrojis, ka tad, kad e-veselība tika veidota, sistēmas izstrādātāji paredzēja, ka 90% lietotāju tai pievienosies, izmantojot lokālo datorprogrammu. “Tad tā strādās ātrāk un vienkāršāk,” skaidrojis Baumanis, kurš savā veidā līdzdarbojies sistēmas izstrādē.

“Tagad aptaujas dati rāda, ka tomēr 37% turpina strādāt ar e-veselību [interneta pārlūkā], nevis ar lokālo programmu,” atzinis ģimenes ārsts, atsaucoties uz LĀB sadarbībā ar SKDS pētījumu centru veikto aptauju “Latvijas ārstu vērtējums par e-veselības sistēmu un veselības aprūpes sistēmas reformu”, kurā piedalījās 2944 ārsti.

Vaicāts, kāpēc tik daudzi kolēģi neizmanto lokālās programmas, lai pieslēgtos e-veselībai, viņš skaidrojis, ka atbilde slēpjas papildu izmaksās par licenci, kamēr valsts nodrošinātā e-veselības tīmekļa saskarne ir par brīvu. “Tie ir 50-60 eiro mēnesī, kas ārstam ir jāmaksā, un, ja valsts ir veidojusi šo sistēmu, tad jebkurā gadījumā visi domā, ka to būtu jāfinansē valstij,” teicis Baumanis.

Kāds Baumaņa kolēģis no Zviedrijas stāstījis, ka viņa mītnes zemē ārstiem lokālās programmas, ar kurām piekļūt centrālajai veselības aprūpes datu sistēmai, apmaksā pašvaldība, kura arī nodrošina datorspeciālistu atbalstu. “Latvijā tu pats izvēlies, pats slēdz līgumu un par to maksā,” skaidrojis LĀB eksperts.

Viņš arī piebildis, ka interneta ātrums un joslas platums būtiski nemaina e-veselības darbību. Rezultātu var ietekmēt sistēmas lietotāju datorprasmes, taču tās par nepietiekamām vai sliktām esot atzinuši vien 9% aptaujas dalībnieku. Viņaprāt, šo prasmju pilnveidošana ir pašu ārstu, nevis valsts uzdevums. “Ja mēs strādājam 21.gadsimtā, darbs ar datoru vienkārši ir neizbēgams,” rezumējis Baumanis.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*