Sākums » E-veselība » NVD ziņo, ka E-veselība darbojas arvien labāk, ārsti ir pretējās domās
NVD ziņo, ka E-veselība darbojas arvien labāk, ārsti ir pretējās domās

NVD ziņo, ka E-veselība darbojas arvien labāk, ārsti ir pretējās domās

Otrdien, 19. jūnijā, Nacionālajā veselības dienestā (NVD) norisinājās E-veselības speciālistu un informācijas tehnoloģiju (IT) nozares ekspertu tikšanās, kuras laikā tika sniegta aktuālā informācija par E-veselības sistēmas uzlabošanas gaitu, plānotajiem tehniskajiem risinājumiem sistēmas darbības pilnveidošanai, kā arī sniegtas atbildes uz IT ekspertu jautājumiem, ziņo NVD. Kopumā NVD aicinājumam piedalīties pasākumā atsaukušies vairāk nekā 15 IT nozares eksperti, tajā skaitā neatkarīgie eksperti un komerciālo informācijas sistēmu uzturētāji, kuri nodrošina E-veselībai pielāgoto ārstniecības iestāžu un aptieku informācijas sistēmu uzturēšanu.

NVD pieaicinātie ārējie eksperti no SIA “Santa Monica Networks” un SIA “Analytica”, kuri uzsāka darbu maija sākumā, informēja, ka kļūdu E-veselības sistēmā paliek arvien mazāk un pēdējo nedēļu laikā sistēmas darbība ir būtiski uzlabota. To pasākumā atzinuši arī ārējo sistēmu uzturētāji, norādot, ka veiktie uzlabojumi ir jūtami ikdienas darbā.

Pilnīgi pretējās domās ir Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, kas vakar bija sasaukušas preses konferenci, kurā iepazīstināja ar sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktās ārstu aptaujas datiem. Aptaujā savu viedokli pauduši 2944 ārsti, no kuriem 67% saka, ka E-veselības problēmu dēļ dažādu dokumentu aizpildīšanai paredzētais laiks ir palielinājies, turklāt lielākā daļa no tiem uzsver, ka tas palielinājies ievērojami. 56% aptaujāto ārstu apliecina, ka E-veselības sistēmas kļūdu dēļ būtiski palielinājies arī kopējais darba apjoms. Turklāt 45% aptaujāto ārstu savas datorprasmes atzinuši par teicamām un grūtības darbā ar E-veselības sistēmu nesaista ar savu neprasmi strādāt sistēmā. 12% ārstu atzinuši, ka pēdējo divu nedēļu laikā pacienti 10 vai vairāk reižu ir sūdzējušies, ka E-veselības traucējumu dēļ nevar saņemt zāles. Kaut arī aptauja veikta maija sākumā, preses konferencē klātesošie ārsti pauda, ka vēl aizvien savā darbā regulāri saskaras ar E-veselības izraisītām grūtībām, kļūdām un sarežģījumiem.

Vienlaikus NVD pieaicinātie IT eksperti dienesta rīkotajā sanāksmē uzsvēruši, ka ir būtiski E-veselības sistēmas darbības uzlabojumus veikt pakāpeniski un pārdomāti, lai neriskētu ar jau līdz šim sistēmā uzkrāto datu zudumu. Tas ir īpaši būtiski ārstniecības personām, lai viņu pacientu medicīniskā informācija uzkrātos vienuviet un būtu pastāvīgi pieejama.

“Ja līdz šī gada aprīlim sistēmas darbība bija samērā stabila, tad vēlāk sāka parādīties problēmas, no kurām lielākā daļa šobrīd ir sekmīgi novērstas. Tā rezultātā, sākot ar 8. jūniju, sistēma ir strādājusi stabili un atbilstoši izvirzītajiem parametriem,” pasākumā uzsvēris uzņēmuma “Analytica” pārstāvis Uldis Miķelsons.

Tikšanās laikā E-veselības speciālisti vairākkārt minējuši, ka E-veselības sistēmas darbības stabilitāte ir galvenā no šobrīd izvirzītajām darba prioritātēm. Sistēmas darbības stabilitāte jūnijā atspoguļojas arī E-veselības lietotāju Atbalsta dienestā saņemto zvanu skaita samazinājumā – ja maijā kopumā tika saņemti gandrīz četri tūkstoši zvanu no speciālistiem un iedzīvotājiem, tad jūnijā līdz šim saņemti nedaudz virs tūkstoš zvaniem, ziņo NVD.

Vienlaikus eksperti norādījuši, ka īstenota vairāklīmeņu monitoringa pilnveidošana, kas sniegusi detalizētāku informāciju par dažādiem E-veselības pieprasījumiem (piemēram, izpildes laikiem). Monitoringa pilnveides rezultātā uzlabota pakalpojumu uzraudzība, kas savukārt ļāvusi precīzāk identificēt sistēmas darbību traucējošos iemeslus. Piemēram, lietotāju visbiežāk izmantotajā pakalpojumā e-recepte šobrīd ir būtiski samazināts pieprasījumu apstrādes laiks un tādējādi uzlabota pakalpojuma ātrdarbība un stabilitāte.

Kopumā E-veselības speciālisti šobrīd izvirzījuši četras galvenās darba prioritātes – sistēmas stabilitāte, darbības caurspīdīgums un uzraudzība, sistēmas veiktspēja un sadarbības ar trešajām pusēm.

Lai nodrošinātu informācijas caurspīdīgumu, ik nedēļu NVD E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv plāno publicēt informāciju par E-veselības sistēmā veiktajiem uzlabojumiem. Tādējādi ikviens interesents varēs iepazīties un sekot līdzi darbiem, kas veikti, attīstot E-veselības sistēmu.

Savukārt portāls www.farmacija-mic.lv tuvākajā laikā informēs par 19. jūnijā pausto ārstu viedokli saistībā ar E-veselības traucējumiem.

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. Uzlabojumi ir acīm redzami, NVD izsūta ārstiem vēstules rakstīt receptes papīra formā!
    Viss iet uz labo pusi, vairs nav sūdzību par e-veselību, visi apmierināti! Tā tik turēt, Bravo!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*