Sākums » Jaunākie raksti » Latvijā nākamajā gadā plānots sākt pētījumu jaunām plaušu hipertensijas zālēm
Latvijā nākamajā gadā plānots sākt pētījumu jaunām plaušu hipertensijas zālēm

Latvijā nākamajā gadā plānots sākt pētījumu jaunām plaušu hipertensijas zālēm

Latvijā šobrīd norit divi klīniskie pētījumi plaušu hipertensijas jomā, rudenī tiks uzsākts trešais, bet nākamajā gadā plānots uzsākt jau ceturto pētījumu jaunām zālēm, kas paredzētas šai diagnozei.

Pasaulē pulmonālā arteriālā hipertensija ir diagnosticēta vairāk nekā 25 miljoniem cilvēku.

Ārsts kardiologs Andris Skride informēja, ka Latvijā ir reģistrēti 250 pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientu un 50 hroniskās trombemboliskās plaušu hipertensijas pacientu. Latvijas Kardioloģijas centrā ārstējas arī pacienti ar citām plaušu hipertensijas formām. Tā piemēram, ap 2000 plaušu hipertensijas pacienti ar sirds mazspēju, ap 1000 plaušu hipertensijas pacienti saistībā ar plaušu slimībām un 500 pacienti, kuriem plaušu hipertensija ir citu iemeslu dēļ.

“Ar savu darbīgo ārstu komandu esam valstī ieviesuši trombemboliskas formas plaušu hipertensijas pacientu ārstēšanā mazinvazīvu metodi – balona pulmonālo angioplastiju. Kopš 2022.gada tā veikta 10 pacientiem. Norit sadarbība ar Austrijas speciālistiem – vakar pat vienam Latvijas pacientam Vīnē veica pulmonālo endarterektomiju. Latvijā šobrīd norit divi klīniskie pētījumi plaušu hipertensijas jomā, rudenī uzsāksim trešo un nākamajā gadā – jau ceturto pētījumu jaunām šīs diagnozes zālēm,” stāstīja Skride.

Tomēr mūsdienu medicīna ir balstīta uz klīniskajiem pētījumiem, tādēļ to dēvē par “uz pierādījumiem balstītu medicīnu”, skaidroja medicīnas doktors, kardiologs Ainārs Rudzītis. Bez klīniskajiem pētījumiem nav iedomājams medicīnas progress. Tādēļ gan pacientiem, gan ārstiem ir svarīgi piedalīties klīniskajos pētījumos, palīdzot atklāt jaunus un efektīvus medikamentus un tehnoloģijas slimību ārstēšanā un profilaksē.

Pulmonālās hipertensijas biedrības valdes priekšsēdētāja Ieva Plūme piebilda, ka pacientiem ir svarīgi, lai tiek rasti inovatīvi, efektīvi risinājumi to diagnožu ārstēšanā, kas šobrīd nav ārstējamas. Līdz šim pasaulē nav izgudrotas zāles, kas pilnībā ārstētu un apstādinātu plaušu hipertensiju, jo zinātnieki joprojām meklē tās cēloņus. Viņa nenoliedz, ka ir medikamenti, kas palīdz simptomātiski un līdz ar to ievērojami palēnina slimības gaitu, turklāt pēdējos piecos gados atsevišķās plaušu hipertensijas izpētes jomās ir gūti vērā ņemami panākumi, kas ir cerīgi nākotnes pacientiem.

“Arī pacienti var piedalīties zinātnes attīstības procesā. Svarīgi ir izprast klīnisko pētījumu nepieciešamību, pārzināt savas tiesības un informētās piekrišanas lomu, ja tiek piedāvāts piedalīties pētījumā, uzņemties atbildību par dalību un ņemt vērā ārstu ieteikumus,” skaidroja Plūme.

Pulmonālās hipertensijas biedrība ir nevalstiska organizācija, kas pārstāv cilvēkus ar retu un dzīvībai bīstamu slimību – pulmonālo arteriālo hipertensiju. Pacientu biedrība nodarbojas ar veselības veicināšanu, cilvēku ar plaušu hipertensiju izglītošanu un sociālo integrāciju, organizē apmācības, izstrādā izglītojošus materiālus, piedalās nacionālā Reto slimību plāna izstrādē kopš plāna veidošanas pirmsākumiem 2012.gadā. 2019.gadā biedrībai ir piešķirta Tiesībsarga “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam” nominācijā “Izglītotājs”. Biedrība nupat nosvinējusi 12 gadu pastāvēšanas jubileju.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*