Sākums » Jaunākie raksti » Saeimas apakškomisijā uzsver nepieciešamību palielināt diabēta pacientu recepšu izrakstīšanas laiku līdz sešiem mēnešiem
Saeimas apakškomisijā uzsver nepieciešamību palielināt diabēta pacientu recepšu izrakstīšanas laiku līdz sešiem mēnešiem

Saeimas apakškomisijā uzsver nepieciešamību palielināt diabēta pacientu recepšu izrakstīšanas laiku līdz sešiem mēnešiem

Lai uzlabotu aprūpes pieejamību, Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē otrdien izskanēja nepieciešamība palielināt diabēta pacientu recepšu izrakstīšanas laiku līdz sešiem mēnešiem.

Patlaban Ministru kabineta noteikumi paredz, ka zāles vai medicīnisko ierīci var izrakstīt ne vairāk kā trīs mēnešus ilgam ārstēšanas kursam.

Endokrinologu asociācija uzskata, ka tādējādi tiktu palielināta speciālistu pieejamība, atslogojot tos.

Sirds veselības veicināšanas alianses vadītājs Romualds Ražuks norādīja, ka varētu būtiski uzlabot sirds un asinsvadu saslimstības un mirstības rādītājus, ja izdotos uzlabot komplekso diabēta ārstēšanu, jo daudzas sirds un asinsvadu slimības ir tieši saistītas ar diabēta komplikāciju attīstību.

Alisanses ieskatā, būtu nepieciešami diabēta pacientu apmācību kabineti, medikamentu pieejamības palielināšana diabēta pacientiem ar horinisku nieru mazspēju un medikamentu un manipulāciju pieejamības nodrošināšana diabētiskās retinopātijas pacientiem.

Apakškomisijas vadītāja Līga Kozlovska (ZZS) atzīmēja, ka katru gadu palielinās otrā tipa cukura diabēta pacientu skaits, tagad sasniedzot 100 000 pacientu.

Endokrinoloģe Kristīne Geldnere sacīja, ka nevar aizmirst arī par pirmā tipa cukura diabēta pacientiem, kuru Latvijā ir 7500.

Kardiologs Kārlis Trušinskis akcentēja, ka, slimnīcā strādājot, vissmagākā pacientu grupa ir tā, kam ir vairākas nelaimes, uzsverot, ka visi 100 000 diabēta pacientu nav vienādi.

Ārsts pauda vēlmi, lai diabēta pacientiem tiktu samazināts slieksnis, kā var saņemt zāles, norādot, ka diabēts nav tikai vecu cilvēku problēma.

”’Mums pārmet, ka nenodarbojamies ar profilaksi, bet mums nav ieroču, kā to darīt. Ja sakāt, ka mēs kā ugunsdzēsēji tikai dzēšam ugunsgrēku, tad, lūdzu, samaziniet slieksni pacientiem, kam vēl nav sirds slimību. Varbūt varam definēt no 100 000 pacientu kādu grupu, kam dot zāles, lai neattīstītos komplikācijas,” aicināja Trušinskis.

Veselības ministrijas pārstāve Inese Kaupere sacīja, ka katru gadu pieaug finansējums, reizē pieaug pacientu skaits un izmaksas. Pēc Kauperes sacītā, kopumā 2024.budžeta piešķīrums neesot mazs – 51,6 miljoni eiro zālēm.

Nacionālais veselības dienesta pārstāve Zinta Rugāja solīja, ka visi priekšlikumi tiks iestrādāti nākamā gada prioritārajos pasākumos.

Sēdē tika aktualizēts jautājums ne tikai par diabēta pacientu, bet arī sabiedrības izplatītu aptaukošanās problēmu, par ko apakškomisija nolēma organizēt papildu sēdi.

www.farmacija-mic.lv

3 komentāri

  1. Kā receptes izrakstīšana uz 6 mēnešiem ietekmēs pacientu līdzestību un zāļu racionālu lietošanu? Uz negatīvo pusi. Aizmirsīs, ka nepieciešama jauna recepte, radīsies komplikācijas kaut kur pēc 4 mēnešiem, būs gadījumi, kad jāmaina zāles vai jaunas būs parādījušās, kuras pacients gribēs. Un tad būs pacientu žēlabas aptiekā, lai paņem neizlietotās zāles atpakaļ un biežākas situācijas, kad pacients gribēs, lai viņu glābj aptieka un izsniedz zāles bez receptes, jo ir sestdiena – ārsts nav ”saķerams” ,jeb – ārsts beidzot gribēs pacientu redzēt dzīvajā.

    • Es piekrītu, ka ir pacientam izņemt zāles uz 6 mēnešiem ir nopietns risks un tai nevajadzētu būt standarta praksei. Cilvēki mēdz zāles nozaudēt, arī kļūdas dēļ pārdozēt, stāvoklis var mainīties un zāļu veids un devas ir jāmaina.

      Tomēr ir pacienti, kuriem ir stabils stāvoklis un kuriem pilnīgi pietiktu ar sērijveida recepti – uz 6 vai 12 mēnešiem. Tādas UK praksē ir ļoti izplatītas, bet tas nozīmē, ka pacients ierodas aptiekā pēc zālēm reizi 1 vai 2 mēnešos. Viņš nevar izņemt zāles par visu periodu, tas ir tikai ieguvums ārstiem, lai nav atkārtoti jāizraksta zāles pacientiem, kuriem paredzami nekas nemainīsies. Farmaceita pienākums ir pārliecināties, ka nav bijušas stāvokļa izmaiņas. Visbiežāk tas ir hipertensijas pacientiem ar stabilu stāvokli, bet varētu arī būt diabēta pacientiem un citām hroniskām slimībām. Izmaiņu gadījumos ārsts var atcelt sērijā atlikušās receptes.

      • Paldies, Kaspar, par viedokli! Piekrītu. Ja veido jaunu normu – vienlaicīgi jāparedz dalīta receptē izrakstīto zāļu izsniegšanas iespēja. vai pat – obligātums? Tas ir jautājums.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*