Sākums » Jaunākie raksti » Šogad valsts apmaksātas ērču encefalīta vakcīnas var saņemt bērni 5 Latvijas novados
Šogad valsts apmaksātas ērču encefalīta vakcīnas var saņemt bērni 5 Latvijas novados

Šogad valsts apmaksātas ērču encefalīta vakcīnas var saņemt bērni 5 Latvijas novados

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ziņo, ka no 2019. līdz 2023. gadam visvairāk ērču encefalīta saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotājiem bijis Kuldīgas novadā – 90,5 saslimšanas gadījumi, Dienvidkurzemes novadā – 74,5, Ventspils novadā – 70,4, Talsu novadā – 60 un Cēsu novadā – 32,5.

Līdz ar to šajās teritorijās ar visaugstāko saslimstības līmeni – Kuldīgas, Dienvidkurzemes, Ventspils, Talsu un Cēsu novadā – 2024. gadā tiek nodrošināta bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu.

Sarakstu ar endēmiskām teritorijām, kurās ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju, SPKC publicē katru gadu. Bērniem, kuru dzīvesvieta ir deklarēta ērču endēmiskajā teritorijā, valsts nodrošina bezmaksas vakcinācijas kursu pret šo bīstamo infekcijas slimību. To nosaka Ministru kabineta noteikumu Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi” 23.1 punkts.

Valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu var saņemt bērni no viena gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir attiecīgajā teritorijā. Ja bērns ir reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse neatrodas šajā teritorijā, vakcinācija jāveic pie cita ģimenes ārsta – pie tāda, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām.

Tāpat kā līdz šim, bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcīnu pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija.

SPKC informē, ka šogad, pamatojoties uz Imunizācijas valsts padomes lēmumumainīta vakcīnu saņemšanas kārtība – rekomendācija pāriet uz 10 gadu (iepriekš 5 gadi) balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās ērču encefalīta vakcīnas devas saņemšanas (pamatvakcinācija – 1; 2; 3 pote un pirmā balstvakcinācija).

SPKC speciālisti norāda, ka ērču aktivitātes sezona sākas, kad sniegs nokūst un gaisa temperatūra pārsniedz +3-5°C grādus, tāpēc ir svarīgi vakcinēties iespējami laicīgi. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var būt garāka.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai un vienīgi pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, Laimas slimību un ērlihiozi.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*