Sākums » Farmācija » Speciālisti aicina kompensēt zāļu iegādi migrēnas slimniekiem

Speciālisti aicina kompensēt zāļu iegādi migrēnas slimniekiem

Vidējais migrēnas simptomu ilgums Eiropā pirms pirmā ārsta apmeklējuma ir 72,5 mēneši, visilgākais laiks no brīža, kad parādījās migrēnas simptomi, līdz pirmajam ārsta apmeklējumam Latvijā ir vidēji 81,8 mēneši, tātad vairāk nekā seši gadi, ziņo “Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai”. Latvijā tikai nedaudz vairāk par 10 procentiem galvassāpju pacientu nonākuši galvassāpju konsultāciju kabinetā pirmo divu gadu laikā pēc sūdzību parādīšanās.

Vispirms pacientam būtu jāvēršas pie ģimenes ārsta, bet, ja galvassāpes nepadodas ārstēšanai, jādodas pie algologa jeb sāpju ārsta, norāda eksperti. Migrēnas diagnozi nosaka pēc raksturīgiem simptomiem un to atbilstības migrēnas kritērijiem, kurus ārsts noskaidro sarunas laikā ar pacientu. Nav izmeklējuma, kas apstiprinātu vai izslēgtu migrēnas diagnozi.

Šobrīd valsts nekompensē nekādus specifiskus medikamentus migrēnas ārstēšanai, taču, kā norāda speciālisti, ar migrēnu slimo visas sociālās grupas un šajā situācijā tikai bagātais var atļauties nopirkt migrēnas zāles. Latvijas Galvassāpju biedrība katru gadu Veselības ministrijā iesniedz lūgumu kompensēt migrēnas kūpēšanas medikamentus, taču lūgumi arvien palikuši bez atbildes, pauž laikraksts. Vienas specifiskas migrēnas zāļu tabletes cena ir 4,50 eiro. Biedrība uzskata, ka Latvijā vajadzētu iet zelta vidusceļu un kompensēt pacientiem ierobežotu skaitu šo medikamentu, lai neveidotos medikamentu atkarība, taču nekompensēt neko esot tuvredzība. Tie ir ļoti lieli izdevumi valstij, ja tā vietā, lai lietotu zāles, pacients kritiskā brīdī sauc ātro palīdzību, kas viņu aizved uz neatliekamās medicīniskās palīdzības centru slimnīcā, kur nereti smago galvassāpju dēļ tiek veikti dārgi izmeklējumi, norāda ārsti speciālisti un uzsver, ka, lemjot par kompensāciju zālēm un speciālistu pieejamību, jāņem vērā visi ar migrēnu saistītie izdevumi.

 

www.farmacija-mic.lv

3 komentāri

  1. Veselais slimo nesapratīs. Tas, kam migrēna nav bijusi viienmēr domās, ka tās tik tādas galvassāpes vien ir. Bet tas, kam ir… ui, nenovēlu nevienam neko tādu. Tā kā doma baigi labā, jācer, ka īstenosies

  2. Jā, zinu, ko nozīmē migrēna un attiecīgi kādus līdzekļus un laiku tērēju, lai tā būtu retāka. Ir mēneši, kad jātērē pat 20 un vairāk eiro medikamentiem (Cinie), neskaitot, protams, ārstu apmeklējumus, masāžas iespēju robežās, magnija preparātu lietošanu. Bet mani gan māc šaubas, vai šajā jomā tik ātri kas mainīsies…

  3. nu,beidzot! Igaunijā jau sen kompensē! Cerams,ka mans Relpax būs KZS!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.