Ņemot vērā šī gada silto ziemu, un putnu gripas vīrusa izplatību gan pasaulē, gan tepat, kaimiņos Lietuvā, Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija (LAPNA) brīdina iedzīvotājus un putnkopjus būt īpaši modriem!
LAPNA aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem vai savārgušiem savvaļas putniem izmantojot Vides SOS aplikāciju.
Aplikācija Vides SOS ir ērts rīks, kas ļauj dabu un dzīvnieku sargājošajām iestādēm un organizācijām rūpēs par vidi un drošāku nākotni iesaistīt arī sabiedrību. Tas ir vienkārši un aizņem vien pāris sekundes:
1. Lejuplādē Vides SOS aplikāciju Google play vai App store bez maksas;
2. Atver aplikāciju un dot tai nepieciešamo piekļuvi atrašanās vietai – tas ir svarīgi, jo katram ziņojumam lietotnē automātiski tiek pievienotas ziņojuma atrašanās vietas koordinātas;
3. Nofotografē mirušos savvaļas putnus vai pārkāpumus mājputnu saimniecībā;
4. Nosūti.
Saņemot informāciju, atbildīgās valsts pārvaldes dosies pārbaudē.
Pagājušajā nedēļā Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ziņojis par augsti patogēnās putnu gripas (H5N1) gadījumu kādā dējējvistu saimniecībā Lietuvā, kur nāksies izkaut gandrīz 250 tūkstošus dējējvistu.
“Šī ir ļoti satraucoša ziņa, kas norāda, ka putnkopjiem Latvijā nepieciešams ievērot īpašu rūpību, lai pasargātu mājputnus no šīs postošās slimības. Ņemot vērā, ka putnu gripas dēļ ir jālikvidē viss ganāmpulks, tā atstāj būtisku ekonomisku ietekmi jebkura izmēra saimniecībai,” norāda Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas (LAPNA) valdes locekle Anna Ērliha.
Kopš 2024.gada oktobra Eiropā ziņots par 309 putnu gripas uzliesmojumiem mājputnu saimniecībās. Visā pasaulē vīrusa dēļ ir nācies izkaut vairākus desmitus miljonu mājputnu – vistas, pīles, zosis u.c.
Līdz šim brīdim Latvijā mājputnu ganāmpulkos putnu gripa konstatēta nav un LAPNA cer, ka mājputnu saimnieku atbildīgās rīcības rezultātā Latvijai izdosies šo statusu saglabāt.
LAPNA vērš uzmanību, ka putnu gripas vīruss skar ne tikai putnus, bet arī citu sugu dzīvniekus. Pēc Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) sniegtās informācijas, šobrīd putnu gripa ir bijusi atklāta vairāk nekā 50 zīdītāju sugām. Latvijā 2023.gadā putnu gripa tika konstatēta lapsai. Diemžēl pasaulē ir konstatēti vairāki putnu gripas gadījumi cilvēkiem, taču nav ziņots par slimības pārnešanu no cilvēka uz cilvēku.
Vienlaikus LAPNA atgādina mājputnu turētājiem – lai pasargātu mājputnus no saslimšanas ar putnu gripu, ir jāievēro biodrošības prasības, kas noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr.291 “Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām”.
Īsumā, tas nozīmē:
• nepieļaut nepiederošu personu nonākšanu kontaktā ar mājputniem un piekļūšanu novietnei;
• dodoties uz putnu novietni, izmantot maiņas apģērbu un dezinfekcijas līdzekļus;
• nodrošināt, lai mājputniem neveidojas saskarsme ar savvaļas putniem un citiem dzīvniekiem;
• nodrošināt barošanu un dzirdināšanu tā, lai pie barības un ūdens nepiekļūst savvaļas putni un citi dzīvnieki;
• nodrošināt, lai pie barības, ūdens un pakaišu krājumiem nepiekļūst savvaļas putni un citi dzīvnieki;
• barošanai un dzirdināšanai izmantot ūdeni no akas vai dziļurbuma (neizmantot ūdeni no virszemes ūdenstilpēm);
• izlaist putnus norobežotos pastaigu laukumos;
• aizliegts izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt, ka tām nepiekļūst savvaļas putni.
Par kritušajiem savvaļas putniem iespējams ziņot arī sazinoties ar PVD, zvanot uz uzticības tālruni – automātisko atbildētāju +371 67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi, precīzi aprakstot putna līķa atrašanās vietu vai nosaucot koordinātes.
Avots: LETA