Skaidrojumā teikts: ja zāļu apgādes uzņēmuma krājumos ir zāles, kuras nepieciešams piegādāt konkrētai aptiekai, tajā skaitā vienu iepakojumu, tad zāļu apgādes uzņēmumam tas ir jāpiegādā. Zāļu nepiegādāšanas gadījumā to var uzskatīt par zāļu mākslīgās nepieejamības situācijas izveidošanu.
Farmācijas jomu regulējošajos normatīvajos aktos nav noteiktas tiesības piemērot loģistikas/piegādes maksu, kā arī noteikt minimālā pasūtījuma apjomus, taču ir noteikta zāļu cenu veidošanas kārtība, tai skaitā, arī maksimālā zāļu cena, par kādu lieltirgotavas zāles var izplatīt klientiem.
Vairumtirgotājam ir jānodrošina pienācīga un nepārtraukta zāļu piegāde aptiekām, lai nodrošinātu pacientu vajadzības, kā arī, izpildot sabiedriskā pakalpojuma saistības, pastāvīgi jāgarantē pietiekama zāļu klāsta pieejamība un jebkura pasūtītā zāļu daudzuma piegāde atbilstoši pieprasījumam īsā laikposmā.
Zāles, kuras pieprasa steidzami piegādāt un kuras atrodas zāļu krājumā, zāļu vairumtirgotājam jāpiegādā pēc iespējas ātrāk, ņemot vērā attālumu līdz piegādes vietai. Zāles, kuras ir iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, pēc aptiekas pieprasījuma piegādā aptiekai 24 stundu laikā, attiecībā uz pārējām zālēm – 48 stundu laikā.
Zāļu mākslīgā nepieejamība ir situācija, kad zāļu lieltirgotava atsaka aptiekai piegādāt konkrētas zāles, lai gan šīs zāles tajā brīdī ir attiecīgās zāļu lieltirgotavas krājumos.
Avots: Veselības ministrija