Sākums » Jaunākie raksti » VM apņemas regulāri tikties ar Valsts kontroli, lai ieviestu pārmaiņas veselības nozarē

VM apņemas regulāri tikties ar Valsts kontroli, lai ieviestu pārmaiņas veselības nozarē

Veselības ministrija (VM) ir vienojusies regulāri tikties ar Valsts kontroli (VK), lai nodrošinātu pārmaiņu ieviešanu veselības nozarē.

30.oktobrī veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) tikās ar aizejošo valsts kontrolieri Rolandu Irkli un Valsts kontroles padomes locekli Maiju Āboliņu, lai pārrunātu publiskoto revīzijas ziņojums par situāciju onkoloģijas jomā. VK revīzijas uzmanības centrā bija četri valsts apmaksātie vēža skrīningi, agrīna onkoloģisko saslimšanas diagnostika, valsts kompensējamās zāles vēža pacientiem un vēža reģistrs.

Veselības ministrs un VK pārstāvji pārrunāja revīzijā ietvertos ieteikumus par nepieciešamajām izmaiņām un VM veiktos pasākumus, lai pilnveidotu un uzlabotu onkoloģijas jomas kvalitāti pacientiem. Tāpat tikšanās laikā VK informēja, ka šobrīd izvērtē arī paliatīvo pacientu aprūpi dažādos veselības aprūpes līmeņos, kā arī VM sagatavotā gada pārskata sagatavošanas pareizību.

Veselības ministrs VK pārstāvjiem stāstījis, ka izvirzījis sev mērķi veidot pacientiem pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi un efektīvu valsts finansējumu pārvaldi veselības pakalpojumu nodrošināšanā. Ministrs apstiprināja, ka saskata iespējas veikt sistēmiskus uzlabojumus, tādēļ ļoti būtisks esot kompetents skats no malas.

Ņemot vērā nepieciešamo veselības aprūpes procesu pilnveidošanu – primārās aprūpes stiprināšanas, slimnīcu tīkla un profilu sakārtošanu, digitalizācijas un citus aspektus, VK un VM pārstāvji vienojās tikties regulāri, lai pārrunātu plānotos uzlabojumus un izvērtētu riskus.

Kā revīzijā tika secinājusi VK, VM īstenotie pasākumi nenodrošina agrīnu onkoloģisko slimību atklāšanu un pacientiem nepieciešamo zāļu kompensāciju.

VK veiktajā revīzijā par onkoloģisko saslimšanu diagnostiku un ārstēšanu Latvijā secināts, ka kompensējamo zāļu saraksts onkoloģisko slimību ārstēšanai tikai daļēji atbilst starptautiskajām klīniskajām vadlīnijām un tikai daļai diagnožu ir nodrošināta valsts apmaksāta pamatterapija un ārstniecības pēctecība.

Tāpat situācija revīzijas izlasē iekļautajās ģimenes ārstu praksēs apliecina, ka vismaz 22% revīzijas izlasē iekļauto ģimenes ārstu prakšu nav nodarbinātas atbilstoši pacientu skaitam nepieciešamās divas papildu ārstniecības personas. Šī tendence negatīvi ietekmē primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

Revīzijā secināts, ka otrā neizmantotā iespēja ir valsts organizētais skrīnings onkoloģisko slimību agrīnai atklāšanai. Latvijā veic četrus vēža skrīninga veidus – dzemdes kakla, krūts, zarnu un prostatas. Lai gan arī revīzijā veiktā datu analīze apstiprina pašsaprotamo, ka onkoloģisko slimību agrīni biežāk atklāj pacientiem, kuri iepriekš ir veikuši skrīningu, pacientu atsaucība ir zema – tā būtiski atpaliek no VM plānotajiem un Eiropas vadlīnijās rekomendētajiem rādītājiem.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*