Šveice un Latvija īstenos sadarbības programmu bērnu vēža aprūpes attīstīšanai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS), ar kuru Veselības ministrija (VM) cer piecu gadu laikā bērnu onkoloģijas pacientu dzīvildzi palielināt par 85%, liecina VM izstrādātais Ministru kabineta noteikumu projekts par projekta sākšanu.
Noteikumu projekta mērķis ir noteikt kārtību, kādā īstenojama Šveices un Latvijas sadarbības programma “Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā” un programmas laikā īstenotais projekts “Bērnu vēža aprūpes attīstība BKUS”, kā arī nodrošināt vienotu onkoloģijas ārstēšanas un aprūpes jomas pārvaldību.
Programmas un projekta mērķa grupa ir visi Latvijas iedzīvotāji, prioritāri – bērni, kuriem ir diagnosticēts vēzis vai retās slimības un viņu ģimenes, kā arī veselības aprūpes speciālisti bērnu onkoloģijā, ģenētikā un patoloģijā. Projekta aktivitātes būs vērstas uz bērnu ar vēža saslimšanu diagnostiku, ārstēšanu, dzīves kvalitātes uzlabošanu, savukārt darbs ar retajām slimībām galvenokārt tiks veikts diagnostikas posmā.
Plānā paredzēts izveidot un sertificēt Latvijas vēža centru, kā arī izveidot sadarbības tīklu slimnīcam, kas specializējas onkoloģisku pacientu ārstēšanā un aprūpē. Vienlaikus plānots izveidot multidisciplināru audzēja paneli četrām specifiskām onkoloģiskās diagnozes grupām, nodrošinot, ka vismaz 70% bērnu onkoloģisko slimību gadījumi tiek apspriesti šajos paneļos.
Projektā plānots attīstīt personalizētas ārstēšanas programmas, veicināt speciālistu apmācību, kā arī uzlabot patoloģijas, diagnostikas un molekulāro laboratoriju pakalpojumus. Projekta laikā paredzēts izveidot arī pediatrisko biobanku un molekulārās diagnostikas genomikas datu bāzi, kā arī izveidot ilgtermiņa uzraudzības sistēmu, izveidojot galveno “uzraudzības komandu” un pakalpojumus, kā arī izstrādāt digitalizētu sistēmu slimību uzraudzībai.
Saslimstība ar ļaundabīgajiem audzējiem bērnu un pusaudžu vidū ir retāka nekā pieaugušajiem, tomēr Latvijā vidēji ik gadu pirmreizēju ļaundabīga audzēja diagnozi nosaka vairāk nekā 60 bērniem un pusaudžiem vecumā līdz 19 gadiem un vidēji ik gadu 14 bērnu un pusaudžu nāves cēlonis ir ļaundabīgais audzējs, informē VM.
Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas datiem, lielāko daļu onkoloģisko slimību bērniem var izārstēt, bet parasti nevar novērst vai identificēt ar skrīningu vai citiem sabiedrības veselības pasākumiem.
Bērnu onkoloģisko slimību ārstniecībā viens no uzdevumiem ir izvēlēties tādu ārstēšanu, lai samazinātu blaknes un toksicitāti. Precīzijas medicīnas pieeja, kuras pamatā ir molekulārā diagnostika un mērķtiecīga ārstēšana un aprūpe, tai skaitā pacientu iekļaušana klīniskajos pētījumos, ir viens no galvenajiem elementiem, lai sasniegtu šo mērķi, norāda VM.
Pašreizējais veselības aprūpes budžets nav pietiekams un būtiski ierobežo iespējas uzlabot un attīstīt veselības aprūpes pakalpojumus onkoloģijas jomā, uzsver ministrijā.
Ņemot vērā, ka Šveices kā donorvalsts neparedz avansa maksājumu programmas un projekta uzsākšanai, ir nepieciešams priekšfinansējums no valsts budžeta līdzekļiem.
Programmas kopējais attiecināmais finansējums ir 8 823 529 Šveices franki jeb 9 489 097 eiro, tai skaitā Šveices finansējums būs 7,5 miljoni franku jeb 8,066 miljoni eiro. Valsts budžeta finansējums projektam būs 2,32 miljoni eiro. Paredzēts, ka Šveices finansējums veidos 85%, savukārt nacionālais līdzfinansējums – 15% no projekta finansēm.
VM izdevumi projektā plānoti 558 722 eiro apmērā, savukārt BKUS izdevumi – 8 705 984 eiro.
Ministrijā aprēķināts, ka programmas īstenošanai 2024.gadā nepieciešami papildu 35 372 eiro, 2025.gadā – 99 405 eiro, 2026.gadā – 84 730 eiro. Savukārt 2027.gadā tās īstenošanai nepieciešami 116 730 eiro, 2028.gadā – 96 605 eiro, 2029.gadā – 125 880 eiro, kopējai summai nepārsniedzot aptuveni 558 722 eiro.
Avots: LETA