Sākums » Interesanti » Zāļu saraksti rada apjukumu
Zāļu saraksti rada apjukumu

Zāļu saraksti rada apjukumu

No 2014. gada bērniem līdz 18 gadiem zāles un medicīniskās ierīces no kompensējamo zāļu saraksta tiek apmaksātas 100 procentu apmērā. Šādā apmērā tiek kompensētas lētākās zāles līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupā jeb tā sauktās references zāles. No kompensējamo zāļu saraksta zāles tiek kompensētas pacientiem ar konkrētām diagnozēm, ņemot vērā noteiktos izrakstīšanas nosacījumus, laikrakstam “Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai” skaidrojusi Nacionālā veselības dienesta (NVD) speciāliste Evija Štālberga stāsta.

Laikraksts ziņo, ka normatīvo aktu izmaiņas radījušas sajukumu aptiekās. Kā laikrakstam paudusi NVD pārstāve, valsts kompensējamās zāles nav visas recepšu zāles, bet tās, kuras iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā. Taču joprojām ir spēkā norma, ka bērniem līdz divu gadu vecumam valsts kompensē arī visas recepšu zāles – 50 procentu apmērā. Taču šī 100 procentu zāļu kompensācija bērniem neattiecas uz M sarakstā iekļautajām zālēm, norādījusi E. Štālberga. Zāles, kuras iekļautas M sarakstā, visiem bērniem līdz 24 mēnešu vecumam valsts kompensē 50 procentu apmērā. Šai sarakstā ir iekļautas visas reģistrētās recepšu zāles.

Vizītes laikā pie ārsta jānoskaidro, vai bērnam ir diagnoze, kurai zāles pienākas no kompensējamo zāļu saraksta – tad iespējams saņemt zāles ar 100 procentu kompensāciju. Ja ne, tad bērniem līdz 24 mēnešu vecumam ir iespēja saņemt 50 procentu kompensējamas M sarakstā iekļautās zāles.

Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) prezidente Kitija Blumfelde laikrakstam paudusi, ka kompensācijas sistēma Latvijā ir sarežģīta un bieži tiek veiktas izmaiņas. Farmaceitam izprast un spēt nodot informāciju katram otrajam pacientam par kompensācijas sistēmas būtību, izmaiņām ir psiholoģiski nogurdinoši. Janvāra vidū LFB aicinājusi speciālistus pievērst uzmanību izmaiņām kompensācijas sistēmā bērniem un sniegusi skaidrojumu farmaceitiem domātā konferencē. Kā portālam www.farmacija-mic.lv pauda biedrības prezidente, LFB aicina NVD par plānotajām izmaiņām sistēmā sniegt savlaicīgu skaidrojumu arī ārstiem. Tāpat nepieciešamas viegli uztveramas skaidrojošās kampaņas iedzīvotājiem par zāļu iegādes kompensācijas sistēmu.

Medikamentu informācijas centrs (MIC) šobrīd gatavo grāmatu, kurā būs publicēts M saraksts. Jau tuvākajā laikā grāmatu varēs iegādāties MIC birojā un pasūtināt lielākajās zāļu lieltirgotavās.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.