AS “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis publikācijā portālā Delfi.lv pauž bažas par briestošo kadru trūkumu ķīmijas un farmācijas uzņēmumos, jo jauniešu vidū nav lielas intereses par dabaszinātņu studijām.
Šā gada jūnijā Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, kuras biedrs ir arī AS “Olainfarm“, publicēja skolēnu aptaujas rezultātus. Vidusskolu absolventi norāda, ka eksaktās zinātnes ir sarežģītas un neinteresantas un karjeras iespējas šajās nozarēs nav pievilcīgas. J. Bundulis vērtē, ka jauniešu vidū par eksaktajām zinātnēm valda stereotipi un mīti, nevis faktos balstīti argumenti, tādēļ viņš vēlas šos mītus kliedēt.
Latvijas eksporta stūrakmens
J.Bundulis norāda, ka ķīmijas un farmācijas nozare izsenis bijusi viens no Latvijas tautsaimniecības balstiem: “Šī industrija ieņem piekto vietu pēc apgrozījuma visu apstrādes rūpniecības nozaru vidū, un vairāk nekā 70% no saražotās produkcijas ir paredzēti eksporta tirgiem. Saskaņā ar ekspertu aplēsēm farmācijas eksportā mūsu valsts ierindojas starp pasaules lielvalstīm, ieņemot augsto 38. vietu. Tas nozīmē, ka industrijas speciālistiem ir iespēja strādāt starptautiska līmeņa uzņēmumos – ar fantastiskām karjeras izaugsmes iespējām internacionālā vidē. Likumsakarīgi arī atalgojums farmācijas nozarē strādājošajiem ir par 25% augstāks nekā vidēji Latvijā – šī gada otrajā ceturksnī tas pārsniedza jau 1980 eiro.”
Uzņēmuma vadītājs paredz, ka sagaidāma nozares izaugsme, tādēļ karjeras iespējas te ir un būs visdažādāko līmeņu un kvalifikāciju speciālistiem – sākot no ķīmiķiem un farmaceitiem, beidzot ar iekārtu operatoriem un kvalitātes speciālistiem. J. Bundulis aicina jauniešus izvēlēties ķīmijas, farmācijas, veselības aprūpes, biotehnoloģiju, iekārtu operatoru un citas programmas, ko piedāvā gan augstskolas, gan arī koledžas. Viņš norāda, ka jauniešu ieinteresēšanā par eksaktiem mācību priekšmetiem liela nozīme ir ķīmijas un dabaszinātņu skolotājiem, kā arī kvalitatīvam mācību saturam un programmai visos izglītības sistēmas posmos: “Mums ir vajadzīgi aizrautīgi skolotāji, kas var un grib ievest skolēnus aizraujošajā ķīmijas pasaulē. Taču arī šeit mēs saskaramies ar problēmu. Kā liecina Izglītības un zinātnes ministrijas statistika, 2021./2022. akadēmiskā gada sākumā Latvijas augstākās izglītības iestādēs bija 77 000 studējošo. No tiem tikai 10% apgūst dabaszinātnes, matemātiku un informācijas tehnoloģijas, un tikai 6,6% izvēlējušies izglītības zinātni, turklāt studējošo skaitam ar izglītību saistītajās zinātnēs ir tendence samazināties. Iepriekšējā mācību gadā Latvijas Universitātē ķīmijas skolotāja specialitātē studēja astoņi jaunieši. Ja Latvijas skolās jau tagad trūkst aptuveni divtūkstoš skolotāju, tad pēc pāris gadiem tie būs jau četri un vairāk tūkstošu. Dabaszinātņu priekšmeti nav izņēmums. Šajos mācību priekšmetos pedagogus atrast ir vēl grūtāk.”
J.Bundulis aicina skolotājus nodrošināt ar cienīgu atalgojumu. “Ja mēs kā valsts vēlamies, lai skolotāji rūpējas par jauno paaudzi, mums ir jāparūpējas par viņiem. Ar rūpēm saprotu gan viņu darba materiālo novērtējumu, gan arī cieņu, novērtējumu un skolotāja profesijas prestižu sabiedrībā.”
Pēc J. Bunduļa domām, uzņēmēji var netieši sekmēt šo procesu, apzinīgi maksājot nodokļus, lai valstij ir resursi pedagogu algošanai, kā arī palīdzot veicināt jauniešu interesi par eksakto zinātņu mācību priekšmetiem, stiprinot skolotāja darba prestižu.
“Olainfarm” ieguldījums ir arī stipendija topošajiem ķīmijas skolotājiem, un tās ietvaros 25 jaunie speciālisti saņem katrs 3000 eiro stipendiju. Uzņēmuma vadītājs cer, ka “Olainfarm” piemēram sekos arī citi uzņēmumi, lai radītu papildu motivāciju un novērtējumu jaunajiem skolotājiem.
Avots: Delfi.lv