Sākums » Farmācija » “Grindeks” struktūrvienība “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” atzīmē 110 gadu jubileju
“Grindeks” struktūrvienība “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” atzīmē 110 gadu jubileju

“Grindeks” struktūrvienība “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” atzīmē 110 gadu jubileju

Šodien, 2. maijā “Grindeks” koncerns atzīmē savas struktūrvienības –  “Tallinas farmaceitiskās rūpnīcas” – 110. jubileju. AS “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” (TFR) ir viena no senākajām zāļu ražotnēm Baltijas valstīs.
“Tallinas farmaceitiskās rūpnīcas” kontrolpaketi (55%) AS “Grindeks” iegādājās 1998. gada martā, bet 2007. gadā “Grindeks” kļuva par vienīgo šīs rūpnīcas īpašnieku.
TFR vēsture aizsākās 20. gadsimta sākumā, kad Igaunijas teritorijā būtiski pietrūka farmaceitisko un kosmētisko preču. 1913. gadā vācu izcelsmes aptiekāri dibināja Estlandes Farmaceitisko Tirdzniecības biedrību. Vēl pirms biedrības oficiālās dibināšanas aptiekāri Leberts un Fiks bija lūguši atļauju pārbūvēt ēku Harju ielā un atvērt farmaceitisko preparātu ražošanas laboratoriju. 1914. gada 15. martā rūpnieciskas laboratorijas vadītājs Fiks paziņojis Guberņas pārvaldes ārstu nodaļai par to, ka laboratorijas iekšējā apdare un aprīkošana ir pabeigta. 1914. gada 19. aprīlī (2. maijā pēc jaunā stila) vicegubernators izdevis rīkojumu ”Atļaut uzsākt darbu”. Šis datums uzskatāms par Tallinas farmaceitiskās rūpnīcas dibināšanas dienu, savā mājaslapā norāda AS “Grindeks”.

1914. gada pavasarī vācbaltiešu avīze ”Revalische Zeitung” rakstīja: ”Tas ir mūsdienīgs, liels uzņēmums ar spožu nākotni. Laboratorija ražo galēna un citus preparātus. Daži ražošanas aparāti tiek iedarbināti ar elektropiedziņu, laboratorijas stāvi apvienoti ar liftu. Cerams, ka jaunais uzņēmums kļūst par ekonomiskās izaugsmes paraugu, kas iekaros tirgus arī ārpus Igaunijas guberņas”. Kā pierādīja turpmāka attīstība, žurnālista toreizējās prognozes piepildījās.Pēc 1940. gada uzņēmums tika nacionalizēts un nepārtrauca ražošanu arī Otrā pasaules kara laikā. Pēc kara rūpnīca pirmā Padomju Savienībā uzsāka ražot prettuberkulozes preparātu – rutīnu un paraaminosalicilskābi, sāka ražot vairākus jaunus preparātus, pievēršoties pretsāpju un pretapdegumu līdzekļiem. Sešdesmitajos gados rūpnīcas pētnieciskā laboratorija kļuva par PSRS medicīnas rūpniecības bāzes laboratoriju, kas specializējās uz dzīvnieku indēm.

Līdz ar Igaunijas valstiskās neatkarības atgūšanu 1994. gadā uzņēmums tika privatizēts, bet pēc diviem gadiem AS “Tallinas Farmaceitiskās rūpnīcas akcijas” tika kotētas Tallinas vērtspapīru biržā. 1998. gadā par uzņēma akciju kontrolpaketes turētāju kļuva vadošais zāļu ražotājs Baltijas valstīs AS “Grindeks”.

1998. gadā AS “Tallinas farmaceitiskās rūpnīca” kvalitātes vadības sistēma pirmo reizi saņēma ISO 9002:1994 sertifikātu. Pēdējo gadu laikā ražošanas pilnveidē ir ieguldīti būtiski līdzekļi, izbūvēta jauna, mūsdienīgām kvalitātes prasībām atbilstoša noliktava un videi draudzīga katlu telpa. Pašlaik rūpnīca specializējas gēlu un ziežu ražošanā. Ražotne ir aprīkota ar jaunām iekārtām, kas ļauj palielināt ražotspēju un produkcijas kvalitāti. Ražošanas procesi atbilst Labas ražošanas prakses standartam.

Specializējoties krēmu, ziežu un gelu ražošanā, “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” ir bijusi būtiska “Grindeks” kvalitātes un inovāciju sastāvdaļa. “Pacienti un veselības aprūpes speciālisti izvēlas ziedes un gēlus, kas ražoti Tallinā, un tas nodrošina uzticību nākotnes plāniem un progresam veselības aprūpes jomā. Šī jubileja simbolizē ilgtspēju un ir būtisks posms uzņēmuma vēsturē,” ziņo “Grindeks” pārstāvji.
www.farmacija-mic.lv
Foto – no “Grindeks” arhīva.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*