Sākums » Interesanti » Liela daļa pacientu saskaras ar zāļu norīšanas grūtībām
Liela daļa pacientu saskaras ar zāļu norīšanas grūtībām

Liela daļa pacientu saskaras ar zāļu norīšanas grūtībām

Portāla www.farmacija-mic.lv rīkotajā aptaujā sociālajā tīklā X.com (agrāk pazīstams ar nosaukumu Twitter) uz jautājumu “Vai jums kādreiz ir bijušas grūtības norīt zāļu tableti?” 69,9% respondentu atbildējuši ar “jā”. Savukārt 30,1% aptaujas dalībnieku nav saskārušies ar grūtībām norīt tabletes.

Aptaujā darba nedēļas garumā piedalījās 93 respondenti.

Kā komentējuši aptaujas dalībnieki, kādam ir bijis grūti norīt, piemēram, “Flabien” 1000 mg tabletes to izmēra dèļ,  taču to izdevies atrisināt ar divām 500 mg tabletēm. Tāpat komentāros minēts, ka ir bijis grūti norīt arī “No-spa”, tautā sauktu par nošpu, tās garšas dēļ. Tagad gan situāciju glābjot apvalkotās nošpas tabletes.

Viens respondents minējis, ka grūtības ar zāļu norīšanu bijušas aptuveni līdz pusaudžu vecumam, it īpaši, ja jādzer bijis ļoti rūgtas kapsulas. Tad situācija risināta, kapsulas atverot un kopā ar šķidrumu izdzerot tajās esošo pulveri.

Cietās zāļu formas (CZF) ir izplatītākās zāļu tirgū, bet ne visi cilvēki zāles cietā formā spēj viegli norīt. Pacienti ar disfāgiju jeb rīšanas traucējumiem reti runā ar ārstu par grūtībām norīt zāles (46% disfāgijas slimnieku neinformē ārstu par rīšanas traucējumiem), tāpēc bieži šī problēma paliek noklusēta un neatrisināta.

Pētījumi liecina, ka, lietojot CZF, pacienti visbiežāk izjūt to iestrēgšanu rīklē (79,4%), nepatīkamas sajūtas (68,7%), nepieciešamību rīšanu atkārtot (46,6%), rīstīšanos (28,0%), klepošanu (26,5%), aizrīšanos (15,1) un vemšanu (5,6%). Noteicošās CZF īpašības, kas ietekmē disfāgijas smagumu, ir tabletes vai kapsulas lielums, virsma, forma un garša.

Farmaceite Elīza Paeglīte skaidro, ka tabletes vai kapsulas lielumu uzskata par būtiskāko saistībā ar drošu rīšanu. Konstatēta korelācija starp CZF lielumu un barības vada muskuļu iesaisti; pieaugot CZF lielumam, aug ezofageālā tranzīta laiks.

Ja pacientam ir grūtības norīt iekšķīgas zāļu formas, dažkārt zāles var ordinēt pacientam piemērotākā zāļu formā, norāda farmaceite. Piemērotas alternatīvas zāļu formas ir mutē disperģējamās tabletes un pilieni iekšķīgai lietošanai. Mainot vienu zāļu formu uz citu, uzmanība jāpievērš pareizai devas aprēķināšanai un zāļu lietošanas režīmam.

Vairāk par cilvēkiem ar disfāgiju piemērotām zāļu formām speciālistiem piedāvājam lasīt materiālā, kas būs publicēts jaunajā žurnāla “Materia Medica” numurā. Sekojiet līdzi informācijai par žurnāla iznākšanu!

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*