Pagājušās nedēļas portāla rakstos atspoguļoto nozares notikumu TOP 5:
1. NVD neplāno atgriezties pie agrākās zāļu iegādes kompensācijas kārtības.
2014. gadā Nacionālā veselības dienesta (NVD) administrējamie ārstniecībai paredzētie līdzekļi būs 483 882 781 eiro. Tā 6.janvārī Veselības ministrijā (VM) notiekošajā preses konferencē pauda NVD vadītājs Māris Taube. Šogad plānots tarifu pieaugums par 6,4% jeb 27 miljoniem eiro, pamatā uz atalgojuma rēķina.
Kompensējamām zālēm šogad atvēlēti 117 324 615 eiro. Kopumā kompensējamās zāles Latvijā saņem 600 000 iedzīvotāju.
Ar šī gada sākumu bērniem līdz 18 gadu vecumam KZS iekļautās zāles un medicīniskās ierīces tiek apmaksātas 100% apmērā. (Izņēmums ir tie medikamenti, kam sarakstā norādīts, ka tos kompensē, piemēram, līdz 3 gadu vecumam.) Līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupās 100% apmērā tiks apmaksāti lētākie jeb references medikamenti.
Atbildot uz portāla www.farmacija-mic.lv jautājumu, vai ir kāda iespēja, ka mūsu valsts varētu atgriezties pie agrākās Zāļu iegādes kompensācijas sistēmas, kad pacientam pērkot nereferences medikamentu bija jāmaksā tikai starpība starp lētāko un izvēlēto preparātu, nevis jāpērk tas par pilnu cenu, Taube sacīja, ka teorētiski viss var notikt, taču šī sistēma ir apliecinājusi savu efektivitāti. “Pagājušais gads bija pirmais vēsturē, kad mēs faktiski varējām iztikt ar tiem līdzekļiem, kas ir iestrādāti [budžetā]. Ar šo sistēmu mēs varējām ietaupīt, nodrošinot ar medikamentiem lielāku pacientu skaitu,” skaidroja Taube. Viņš atzina, ka šī sistēma, kas liek ārstam izvēlēties vienu medikamentu – lētāko, rada zināmas neērtības, taču globāli vērtējot, ja 20 000 cilvēku vispār nesaņemtu zāles, šis tomēr esot pareizāks risinājums. Viņš apliecināja, ka sistēmai, protams, esot zināmi mīnusi un kādi pacienti no tā cieš, taču sistēmā jāatrod zināms līdzsvars.
M.Taube pauda, ka viņam šobrīd neesot pieejami dati, cik daudz pacientu Latvijā kompensējamās zāles pilnībā apmaksā no saviem līdzekļiem.
2. ZVA mājaslapā pieejamas aptiekās pieļaujamās maksimālās zāļu cenas eiro valūtā.
Lai palīdzētu rast skaidrību par zāļu cenām saistībā ar euro ieviešanu, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina apmeklēt mājaslapu www.zva.gov.lv un izmantot sadaļu “Pārbaudi zāļu cenu šeit”.
Ierakstot zāļu vai aktīvās vielas nosaukumu, iespējams iegūt informāciju par maksimālo pieļaujamo cenu Latvijas aptiekās. Cenas norādītas gan latos, gan eiro ar pievienotās vērtības nodokli.
3. Novembrī zāļu lieltirgotavu apgrozījums Latvijā – par 5% mazāks kā oktobrī.
2013. gada novembrī zāļu lieltirgotavu kopējais zāļu realizācijas apgrozījums Latvijā bija 18,3 miljoni latu jeb 26 miljoni eiro, ziņo Zāļu valsts aģentūra (ZVA). Tas ir par 5 % mazāk nekā oktobrī un par 1% mazāk nekā 2012. gada novembrī. Vispārēja tipa aptiekām novembrī realizēti medikamenti 15,5 miljonu latu (22 miljonu eiro) vērtībā. Vidējā lieltirgotavas realizācijas cena par vienu zāļu iepakojumu novembrī bija 5,04 lati (7,17 eiro) ar PVN – par 20 santīmiem lielāka kā oktobrī.
Aprēķinos par zāļu patēriņu Latvijā nav ņemti vērā dati par zāļu pārdošanas apjomiem no vienas zāļu lieltirgotavas uz citu zāļu lieltirgotavu, uzsver ZVA.
Latvijā novembrī visvairāk pārdotās zāles pēc realizēto iepakojumu skaita un zāļu oriģinālā nosaukuma bija Ibumetin 400 mg apvalkotās tabletes. Pēc apgrozījuma un zāļu starptautiskā nosaukuma visvairāk pārdots Perindoprilum, Indapamidum ar 249 398 latu apgrozījumu ar PVN (354 861 eiro ar PVN).
Ar sīkāku informāciju par novembra zāļu tirgus statistikas datiem var iepazīties šeit: http://www.zva.gov.lv//?id=494&sa=323&top=3
4. Gada nogalē LFB valde akcentē uzdevumus jaunajam gadam.
Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) 2013. gada noslēguma valdes sēdē valde turpināja diskusiju par farmaceitu un farmaceita asistentu apmācību darbam e-veselības sistēmā. Farmaceitu vidū ir bažas, ka pieslēdzoties e-veselības sistēmai caur portālu www.latvija.lv, nebūs iespējas tajā darboties ilgstoši, jo sistēma automātiski atslēgsies pēc noteikta laika sprīža. Kā informēja LFB prezidente Kitija Blumfelde sarunas par šo vēl turpināsies Kā viena no iespējām minēta, ka tās aptiekas, kurām nav datorizētas kases sistēmas, varētu apgādāt ar identifikācijas jeb ID karšu lasītājiem, kas nodrošinātu iespēju sistēmā strādāt nepārtraukti, kamēr ID karte ir ievietota karšu lasītājā. LFB vēl izskata iespēju par Farmaceitu un farmaceitu asistentu reģistra sasaisti ar ID kartēm.
K.Blumfelde valdes sēdē informēja arī par Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) organizēto diskusiju par Zāļu iegādes kompensācijas sistēmas (ZIKS) trūkumiem. LĀB nolēmusi šo jautājumu nelikt malā un pieprasa Veselības ministrijai (VM) risināt sistēmas problēmas. LĀB gatavos vēstuli ar priekšlikumiem sistēmas uzlabošanai un LFB gatava to atbalstīt.
Valde runāja arī par Sabiedrības veselības pamatnostādņu aktualizēšanu. Šobrīd valdei dots laiks iepazīties ar Sabiedrības veselības pamatnostādnēs paustajām idejām, lai pēc tam iesniegtu savus komentārus un priekšlikumus, un LFB sagatavotu FD iesūtāmu kopsavilkumu.
Inga Gūtmane, kas ir LFB izvirzīta pārstāve Latvijas Veterinārārstu biedrības Veterināro zāļu izplatīšanas sertifikācijas komisijā, informēja kolēģus par nosacījumiem šī sertifikāta iegūšanai. Farmaceitiem, kas nodarbojas ar veterināro zāļu izplatīšanu, obligāti jāsniedz par sevi informācija Veterinārārstu biedrībai. Sertfikāta derīguma termiņa pagarināšanai būs nepieciešams iziet atkārtotu apmācību. Ar kārtību, kādā izsniedz un anulē sertifikātu veterināro zāļu izplatīšanai, var iepazīties šeit: http://likumi.lv/doc.php?id=258271.
Vēl valdes sēdē tika diskutēts par problēmām, kas skar zāļu blakusparādību monitoringu. K.Blumfelde informēja par to, ka top jauna LFB interneta mājaslapa ērtākai lietošanai. Valde biedrības biedru rindās uzņēma vienu jaunu biedru un noteica nākamās sēdes datumu – 22.janvāris.
5. Francija atļauj lietot no marihuānas iegūtu medikamentu.
Francija pirmo reizi apstiprinājusi no marihuānas iegūta recepšu medikamenta lietošanu, ziņo aģentūra LETA. Par tādu kļuvis “GW Pharmaceuticals” ražotais mutes dobuma aerosols izkaisītās sklerozes simptomu ārstēšanai – “Sativex”, ko jau lieto vairākās Eiropas valstīs, kamēr Francijā tas nebija pieejams, jo tur bija aizliegti visi no marihuānas auga iegūtie produkti. Šo preparātu medicīnā lieto Lielbritānijā, Vācijā, Spānijā un Itālijā.
Aerosola galvenās aktīvās sastāvdaļas ir delta-9-tetrahidrokanabinols (THC) un kanabidiols (CBD). Kanādā “Sativex” arī tiek lietots, lai novērstu vēža izraisītas sāpes. Jaunā medikamenta lietošana tiks stingri kontrolēta un to drīkstēs parakstīt tikai atsevišķu specialitāšu ārsti, piemēram, neirologi. Pacienti vienā reizē drīkstēs saņemt tikai vienam mēnesim paredzēto zāļu daudzumu un recepti būs jāatjauno ik pēc pusgada, ziņo ārvalstu masu mediji.