Sākums » Interesanti » Pagājušās nedēļas nozares notikumu TOP 5

Pagājušās nedēļas nozares notikumu TOP 5

Pagājušās nedēļas portāla rakstos atspoguļoto nozares notikumu TOP 5:

1. Veselības ministrijai jauns valsts sekretāra vietnieks.

Ar 16.janvāri Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieka amatā darbu uzsāk Egita Pole, kura tika izvēlēta konkursa kārtībā. E.Pole absolvējusi Latvijas Medicīnas akadēmiju, iegūstot ārsta grādu (1995.gadā) un rezidenta diplomu ģimenes ārsta kvalifikācijā (1999.gadā). 2000.gadā E.Pole absolvējusi Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultāti, iegūstot sociālo zinātņu maģistra grādu sabiedrības vadībā un 2012.gadā – Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības fakultāti, iegūstot Veselības zinātņu maģistra grādu veselības aprūpē.

Veselības nozarē Egita Pole darbu uzsākusi 1998.gadā sabiedrisko attiecību jomā Valsts slimokasē, no 1999.gada līdz 2006.gadam vadījusi Sabiedrisko attiecību departamentu Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūrā, bet no 2006.gada Komunikācijas departamentu (no 2009.gada Komunikācijas nodaļu) Veselības ministrijā, informē VM.

2. References zāļu izvēle ļauj kompensējamos medikamentus saņemt lielākam pacientu skaitam.

Valsts politika Latvijas iedzīvotājiem nodrošināt kompensējamās zāles par iespējami zemāko cenu līdzvērtīgu zāļu grupā dod iespēju tās saņemt ne tikai esošajiem, bet arī jauniem pacientiem, kuru skaits ik gadu vidēji palielinās par 3 – 5%, bet 2013. gadā pieauga par 6%, jo valstī ieviesa jaunu mātes un bērna veselības programmu, laikrakstam “Latvijas Avīze” paudusi Nacionālā veselības dienesta (NVD) Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Inese Kaupere.

Šogad kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču iegādei valsts atvēlējusi vairāk nekā 117 miljonus eiro. Šobrīd kompensējamās zāles Latvijā saņem 600 tūkstoši pacientu. 2010. gadā references zāles lietoja 55,76% pacientu, 2011. gadā – 58,2% un 2012. gadā – 66,25%.

Kaupere uzsvērusi, ka visas kompensējamās zāles ir reģistrētas, tāpēc nav pamata apgalvot, ka lētākās nav efektīvas vai rada vairāk blakusparādību. Palīgvielas kādam pacientam var izraisīt kādas nevēlamas blaknes, taču tie esot atsevišķi gadījumi. Turklāt, ja zāles nedod vēlamo efektu vai ir blaknes, tās var apmainīt pret citām, skaidrojusi NVD pārstāve.

Bērniem, kam līdz 18 gadu vecumam zāles un medicīniskās ierīces no Kompensējamo zāļu saraksta apmaksā 100% apmērā, līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupās 100% tiks apmaksāti tikai lētākie medikamenti.

Kompensējamo zāļu jeb īpašās receptes derīguma termiņš tagad ir nevis viens mēnesis, bet trīs mēneši, kuru laikā pacients var iegādāties zāles. Taču tik un tā pa daļām kompensējamos medikamentus pacients nevar saņemt, viņam tie jāizpērk visi. Tikai tad, ja pacientam ārsts izrakstījis trīs receptes, viņš var tās izpirkt katru mēnesi, laikrakstam paudusi I.Kaupere.

3. LFB skaidro izmaiņas zāļu kompensācijas apmērā bērniem.

Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) aicina speciālistus un sabiedrību pievērst uzmanību, ka presē izskanējusī informācija par izmaiņām kompensācijas apmērā bērniem ir neprecīza.

2013.gada 17.decembrī ir veikti grozījumi MK noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, nosakot, ka no 2014.gada 1.janvāra bērniem līdz 18 gadu vecumam, kuriem pienākas zāļu vai medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācija no zāļu iegādes kompensācijas sistēmas budžeta līdzekļiem, iegādes izdevumi tiek segti pilnā apmērā (100%), izņemot šādus gadījumus:

1. pacientam ir izrakstītas kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautās nereferences zāles vai medicīniskās ierīces. Šādā gadījumā pacients sedz starpību starp attiecīgās grupas nereferences un references zāļu vai medicīnisko ierīču aptiekas cenu (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli). Tiem pacientiem, kam medikaments pirmo reizi parakstīts 2012. gadā, nereferences zāles jāpērk par pilnu cenu, pilnībā maksājot no savas kabatas;

2. pacientam ir izrakstītas M sarakstā iekļautās zāles, kuru iegādes izdevumi joprojām tiek segti 50% apmērā;

3. atsevišķām diagnozēm pastāv ar vecumu saistīti kompensācijas ierobežojumi, šādos gadījumos zāļu kompensācija 100% apmērā tiek nodrošināta tikai šai precizētajai vecuma grupai. Piemēram, ja ir noteikts ierobežojums „bērniem līdz 3 gadu vecumam”, tad arī turpmāk attiecīgās zāles tiks kompensētas 100% apmērā tikai bērniem līdz 3 gadu vecumam.

Citi Kompensējamo zāļu sarakstā noteiktie ierobežojumi pie atsevišķiem medikamentiem paliek spēkā.

4. Grāmatā izdots Kompensējamo zāļu saraksts.

Medikamentu informācijas centrs (MIC) grāmatā izdevis Kompensējamo zāļu sarakstu.

No 2014.gada 1.janvāra 251 Kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) iekļautam medikamentam ir samazināta cena no 1% līdz 51%. KZS papildināts ar 54 medikamentiem un 12 medicīniskajām ierīcēm. Kopumā sarakstā no 2014.gada 1.janvāra ir 1460 medikamenti un 146 medicīniskās ierīces. 50%, 75% vai 100% apmērā (atkarībā no konkrētās diagnozes kompensācijas apmēra) valsts kompensē lētākās no zālēm ar līdzvērtīgu efektivitāti.

MIC klientiem saraksts pieejams arī MIC INFO datu bāzē.

KZS grāmatas var iegādāties MIC birojā Rīgā, Lāčplēša ielā 60, 5.stāvā darba dienās no plkst. 9.00 līdz 17.00 vai pasūtināt zāļu lieltirgotavās “Tamro” un “Recipe Plus”. Grāmatas cena MIC birojā – 6,60 EUR.

5. Stājušies spēkā grozījumi noteikumos par farmakovigilances kārtību.

2014. gada 10. janvārī spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 22. janvāra noteikumos Nr.47 „Farmakovigilances kārtība” (turpmāk MK noteikumi Nr.47), ieviešot Direktīvas 2012/26 normas, ar ko Direktīvu 2001/83/EK groza attiecībā uz farmakovigilanci.

Līdz ar grozījumiem MK noteikumos Nr.47 precizēta Eiropas Savienības procedūra un Zāļu valsts aģentūras (ZVA) kompetence atbilstoši Direktīvai 2012/26, lai nodrošinātu savlaicīgāku informācijas sniegšanu Eiropas Zāļu aģentūrai, Eiropas Komisijai un citu Eiropas Ekonomikas zonu valsts kompetentajām iestādēm par procedūras uzsākšanu pirms lēmuma pieņemšanas par zāļu reģistrācijas anulēšanu, apturēšanu un pārreģistrēšanas atteikumu vai zāļu piegādes aizliegšanu. Tas steidzamos gadījumos sabiedrības veselības aizsardzības nolūkā sekmēs ātrāku problēmas novērtējumu un dos iespēju ātrākai rīcībai pirms tiek pieņemts attiecīgais lēmums Eiropas Savienības līmenī, ziņo ZVA.

Ar MK noteikumiem Nr.47 un tajos iekļautiem grozījumiem var iepazīties šeit: http://likumi.lv/doc.php?id=254434

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*