Sākums » Jaunākie raksti » Pagājušās nedēļas nozares notikumu TOP 5

Pagājušās nedēļas nozares notikumu TOP 5

Pagājušās nedēļas portāla rakstos atspoguļoto nozares notikumu TOP 5:

1. Valsts kontrole secina – pacienti pārmaksā par kompensējamām zālēm.

Valsts kontroles (VK) veiktā revīzijā konstatēts, ka 2011.gadā pacienti papildus piemaksājuši 9,3 miljonus latu vai vidēji 2,84 latus par kompensējamo zāļu recepti, 2012.gadā – 10,9 miljonus latu vai 3,12 latus par recepti, bet pērn pirmajā pusgadā jau 7,3 miljonus latu vai 3,73 latus par recepti. Turklāt tas notiek laikā, kad vērojama tendence kompensējamo medikamentu cenai samazināties.

VK secinājusi, ka lielākā problēma, kas arī izraisa pacientu piemaksas palielināšanos, ir sadarbības trūkums starp visām procesā iesaistītajām pusēm: Veselības ministrija (VM) ar normatīviem aktiem nav panākusi, ka ārsti izraksta pacientam piemērotākos un vienlaikus – finansiāli pieejamākos medikamentus. Bieži pacientiem receptē tiek rakstīts nevis zāļu vispārīgais nosaukums, bet gan parakstīts konkrēts medikaments. VK norāda, ka pacienta piemaksas var samazināt, netērējot papildu budžeta līdzekļus, vienkārši rosinot ārstus izrakstīt piemērotāko medikamentu, sekot līdzi izmaiņām kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī izglītojot pacientus.

VM nepiekrīt VK atzinumā paustajam un uzskata, ka ir darīts viss iespējamais, lai maksimāli efektīva ārstēšana būtu pieejama pēc iespējas lielākam pacientu skaitam. Kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība tikusi vērsta uz to, lai mainītu ārstu paradumu izrakstīt konkrēta ražotāja zāles un sekmētu zāļu vispārīgā nosaukuma norādīšanu receptēs. Ministrija arī norāda, ka tā pastāvīgi informē pacientus par iespējām saņemt lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles.

Saskaņā ar NVD datiem 2011.gadā no 502 375 unikālajiem pacientiem, kas saņēma kompensējamās zāles, 292 407 saņēma references zāles, savukārt 2012.gadā no 514 327 unikālajiem pacientiem references zāles saņēma jau būtiski vairāk – 340 763 unikālie pacienti. Tas liecina par pozitīvu tendenci references zāļu izrakstīšanā atbilstoši Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem, norāda ministrija.

2. Par Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāju iecelts Dins Šmits.

14.februārī Veselības ministrijā (VM) notika VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” ārkārtas dalībnieku sapulce, kuras laikā apstiprināts jauns slimnīcas valdes sastāvs, ziņo ministrija. Ar 18. februāri slimnīcas valdē būs Dins Šmits un Anda Čakša. Par slimnīcas valdes priekšsēdētāju iecelts D.Šmits.

3. Pacientu organizācijas prasa palielināt finansējumu nepieciešamās terapijas nodrošināšanai.

Biedrība “Apvienība HIV.LV”, kas pārstāv cilvēku ar hroniskām infekciju slimībām intereses, atkārtoti aicina valdību atbalstīt hroniskā C hepatīta slimnieku centienus panākt lielāku valsts kompensāciju zālēm šīs slimības ambulatorai ārstēšanai.

Arī Latvijas Pulmonālās hipertensijas biedrības pārstāvji panākuši atbalstu no Eiropas pulmonālās hipertensijas organizāciju asociācijas “PHA Europe”, kas prasa VM nekavējoties risināt situāciju ar atbilstošas terapijas trūkumu smagāk slimajiem šīs diagnozes pacientiem Latvijā.

“PHA Europe”, kas pārstāv 29 pacientu organizācijas Eiropā, izteikusi nopietnas bažas par nepietiekamo veselības aprūpi cilvēkiem Latvijā, kas slimo ar pulmonālo arteriālo hipertensiju. Kā teikts “PHA Europe” prezidenta Gerija Fišera vēstulē, kas adresēta veselības ministrei Ingrīdai Circenei un VM valsts sekretāram Rinaldam Muciņam, nepieciešamās terapijas trūkums smagāk slimajiem šīs diagnozes pacientiem Latvijā ir nopietna nolaidība. Eiropas NVO aicina VM nekavējoties risināt šo situāciju, lai uzlabotu cilvēku piekļuvi specifiskām bāreņzālēm, ko ierobežo likumdošanā paredzētais limits, kā arī piekļuvi plaušu transplantācijai, skābekļa atbalsta terapijai un tehniskajiem palīglīdzekļiem, kas nepieciešami pulmonālās hipertensijas slimniekiem.

4. “Olainfarm” šogad plāno peļņu 15 miljonu eiro apmērā.

Pēc provizoriskām aplēsēm, Latvijas zāļu ražotāja AS “Olainfarm” konsolidētais apgrozījums 2014. gadā varētu sasniegt 90 miljonus eiro, bet peļņa – 15 miljonus eiro. “Olainfarm” turpinās kāpināt aktīvo farmaceitisko vielu noietu, un plāno, ka piecu līdz septiņu gadu laikā tas varētu sasniegt vismaz 28 miljonu eiro apgrozījumu gadā, ziņo uzņēmuma pārstāvji. Pērn tas bijis nedaudz lielāks par pieciem miljoniem eiro. Uzņēmuma attīstībā “Olainfarm” šogad plāno investēt vismaz 13 miljonus eiro.

5. LFB iesaistās klīniskā farmaceita lomas nostiprināšanā veselības aprūpē.

Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) janvārī turpina Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 1DP/1.5.2.2.2/12/APIA/SIF/051/126 “Latvijas Farmaceitu biedrības administratīvās kapacitātes uzlabošana politisko lēmumu pieņemšanas procesā un publiskā pakalpojuma sniegšanā veselības aprūpes jomā” īstenošanu.

Šī projekta ietvaros 2014. gada 24. janvārī notika seminārs “Lēmumu pieņemšanas process un effektīva komunikācija veselības aprūpē” LFB biedriem Jelgavā.

Projekta ietvaros, saistībā ar darbu pie farmaceitiskās aprūpes standarta, LFB tikšanās reizēs ar Veselības ministriju, nevalstiskām organizācijām un Rīgas Stradiņa universitātes pārstāvjiem ir diskutējusi par klīniskā farmaceita lomu farmaceitiskās aprūpes realizēšanā. LFB uzskata, ka klīniskam farmaceitam nav jāierobežo darbības loks tikai stacionārā, bet jāpaplašina iespēja sniegt konsultācijas un darboties arī primārās veselības aprūpes ietvaros. Nepieciešams uzlabot komunikāciju starp klīnisko farmaceitu un ārstiem, uzsverot sadarbības nozīmi un ieguvumu pacientam zāļu racionālai lietošanai, veselības risku mazināšanā un finansiālo ieguvumu. Abām pusēm jāpārvar daudzu gadu gaitā radušies stereotipi un jādarbojas vienotā komandā pacienta labā.

LFB vēlas turpināt šo diskusiju un aicina klīniskos farmaceitus izteikt savus priekšlikumus un redzējumu klīniskā farmaceita lomai primārās veselības aprūpes ietvaros un iespējām farmaceitiskā aprūpē.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*