Sākums » Jaunākie raksti » SIFFA: Ar Veselības aprūpes finansēšanas likumu varētu palielināt kompensējamo zāļu pieejamību
SIFFA: Ar Veselības aprūpes finansēšanas likumu varētu palielināt kompensējamo zāļu pieejamību

SIFFA: Ar Veselības aprūpes finansēšanas likumu varētu palielināt kompensējamo zāļu pieejamību

2013. gadā beidzot panākta kompensējamo zāļu sistēmas stabilitāte, taču vienlaikus, neraugoties uz pozitīvām pēdējos gados īstenotām pārmaiņām – kompensējamo zāļu sistēmas caurskatāmības un izmaksu efektivitātes pieaugumu, pirmskrīzes zāļu kompensācijas līmenis pacientiem joprojām nav sasniegts. Šādu viedokli 17.februārī tikšanās laikā veselības ministrei Ingrīdai Circenei pauda janvārī jaunievēlētā Starptautisko Inovatīvo farmācijas firmu asociācijas (SIFFA) valde.

Tikšanās laikā SIFFA norādīja, ka daudzās diagnozēs nav atjaunots valsts kompensācijas apmērs, kā arī nav atcelti citi izrakstīšanas ierobežojumi. Tā rezultātā pacientu līdzmaksājumi par kompensējamām zālēm aizvien nepārtraukti un neadekvāti palielinās, uz ko nule publicētajā ziņojumā norādījusi arī Valsts kontrole.

“Protams, zāļu kompensācijai piešķirtā valsts finansējuma apmērs pēdējo divu gadu laikā nedaudz palielinās (salīdzinot piešķirtos valsts budžeta izdevumus zāļu kompensācijai gada sākumā), taču palielinājums pat nekompensē pieaugošos izdevumus, kurus rada pacientu skaita kāpums,” skaidro SIFFA valdes priekšsēdētājs Imants Sinka. Pēc SIFFA aprēķiniem, lai kompensējamo zāļu sistēmu atgrieztu pirmskrīzes līmenī un vairāk nekā 500 000 Latvijas hroniski slimiem iedzīvotājiem nodrošinātu samazinātu pacienta līdzmaksājuma apmēru, nepieciešami aptuveni 19 – 20 miljoni euro (2014. gadā būtu nepieciešami vismaz 7 miljoni euro, lai zāles saņemtu tie pacienti, kuriem kāda no hroniskajām slimībām diagnosticēta un kompensējamās zāles izrakstītas pirmo reizi).

Viens no veidiem, kā nodrošināt veselības aprūpes budžeta ikgadēju un prognozējamu pieaugumu, tajā skaitā arī kompensējamo zāļu sistēmas finansējuma palielinājumu, varētu būt Saeimā apspriestā Veselības aprūpes finansēšanas likuma pieņemšana, uzskata SIFFA. Ja šajā likumā tiks iekļauts veselības aprūpes budžeta ieņēmumu daļas pieaugums, Latvija pacientu nodrošināšanā ar kompensējamām zālēm turpmākajos gados varētu pietuvoties vismaz Igaunijas un Lietuvas līmenim, šodien paziņojumā presei pauž SIFFA.

Šobrīd SIFFA valdē darbojas valdes priekšsēdētājs Imants Sinka (“Merck Sharp & Dohme”), Anda Blumberga(“Sanofi”), Jānis Leja (“Servier”), Santa Rancāne (“AbbVie”) un Signe Vēliņa (“GlaxoSmithKline”). Asociācijas izpilddirektors ir Valdis Freidenfelds. SIFFA ir dibināta 1996. gada janvārī, apvienojoties tobrīd piecām ārvalstu farmaceitisko firmu pārstāvniecībām, kuras darbojās Latvijā. Pašlaik SIFFA apvieno 20 biedrus.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*