Sākums » Farmācija » Speciālisti aicina iedzīvotājus ziņot par zāļu blakusparādībām
Speciālisti aicina iedzīvotājus ziņot par zāļu blakusparādībām

Speciālisti aicina iedzīvotājus ziņot par zāļu blakusparādībām

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) 3. aprīlī atklāj informatīvu kampaņu “Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo!”. Kampaņas mērķis – pievērst sabiedrības uzmanību ziņošanai par zāļu blaknēm. Uzsākot kampaņu, ZVA rīkoja interaktīvu diskusiju sociālajā tīklā Facebook, kurā piedalījās veselības aprūpes nozares un ZVA eksperti, kā arī jautājumus varēja uzdot ikviens interesents.

ZVA norāda, ka blaknes ir iespējamas visām zālēm. Tās var būt saistītas gan ar zāļu aktīvo vielu, gan arī tās var rasties atkarībā no paša cilvēka organisma atbildes reakcijas, taču tās ir smagākas un retākas. ZVA zāļu drošuma speciāliste Zane Neikena skaidro, ka retāk sastopamās blaknes ir, piemēram, anafilaktiskā reakcija, smaga ādas reakcija, kas sākas ar viegliem izsitumiem, aknu darbības traucējumiem un citiem. Tomēr visos gadījumos ir būtiski vērsties pie ārsta.

“Zāļu lietošanas instrukcijā ir iekļauti brīdinājumi, kā pazīt reakcijas un kā rīkoties. Tas ir ieguldījums visiem, kas ziņo par novērojumiem. Mēs šādā veidā palīdzam citiem un paši sev, jo novērojam savu organisma reakciju un vēršamies pie ārsta,” sarunā uzsvēra Neikena.

Mēdz būt gadījumi, kad tiek lietotas vairākas zāles vienlaikus un nav skaidrs, kuras no tām izraisa blaknes. Zālēm mēdz būt arī savstarpēja mijiedarbība, kad katra no tām atsevišķi nerada blaknes, taču, lietojot kopā, rada nevēlamu reakciju. Ziņojumi par šādām blaknēm ir vērtīgi, jo to nevar konstatēt klīniskajos pētījumos.

“Blakņu varbūtība palielinās, ja cilvēks lieto vairākas zāles vienlaicīgi, tāpēc svarīgi konsultēties gan ar ārstu, gan farmaceitu. Tāpat, apmeklējot dažādus speciālistus, svarīgi brīdināt, ja vienlaicīgi tiek lietoti arī citi medikamenti,” skaidroja ZVA direktora vietnieks Sergejs Akuličs.

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs uzsvēra, ka ļoti svarīgi ir pacientam būt atklātam pret ārstu un arī pret farmaceitu aptiekā. Viņš norādīja, ka nereti pēc zāļu iegādes aptiekā cilvēki vienkārši aiziet prom, taču arī farmaceitam var uzdot jautājumus par zāļu lietošanu, drošību un riskiem. Iespējams, ārstam citreiz neatliek laika, lai izrunātu ar pacientu medikamentu lietošanu, tāpēc šīs funkcijas lieliski pildīt var farmaceits.

Dzalbs arī skaidroja, ka ļoti svarīgi ir pacientam pastāstīt ārstam, ja pēc kādu zāļu lietošanas nav juties labi, ir parādījušies kādi jauni simptomi. Bieži vien arī slimības iemesls var izrādīties kas cits, nekā iepriekš domāts, tāpēc atklāta saruna ar speciālistu ir ļoti svarīga. Pacientu ziņojumi par zāļu blakusparādībām dod iespēju ieteikt to labāko viņa veselībai.

Arī Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute uzsvēra, ka sadarbības jautājums veselība aprūpē ir ļoti svarīgs. Jo ilgāk pacients pazīst speciālistu, jo labāks būs ārstēšanas rezultāts. Un sadarbība ir svarīga ne tikai ar ārstu, bet arī ar farmaceitu, iedālā gadījumā – ja izdodas atrast savu farmaceitu, pie kura doties regulāri.

S. Akuličs informēja, ka par zāļu blakusparādībām var ziņot arī citas personas vietā, piemēram, ja ar tām saskāries ir kāds tuvinieks ģimenē. Galvenais – lai būtu pieejama pietiekama informācija par pašu pacientu un viņa lietotajām zālēm.

Runājot par iespējamām blaknēm no uztura bagātinātāju lietošanas, D. Ķikute norādīja, ka tie atrodas pārtikas produktu nišā, un daudziem bagātinātājiem, kā arī zālēm, ir mijiedarbība ar pārtiku. Piemēram, ir medikamenti, kurus nevar lietot kopā ar greipfrūtiem vai pienu. Katrs gadījums ir jāvērtē atsevišķi un tajā var līdzēt arī farmaceits.

Kā uzsvēra S. Akuličš, labāk kādu reizi lieki noziņot par zāļu blaknēm nekā neziņot. Viņš arī aicina iedzīvotājus periodiski pārlasīt zāļu lietošanas instrukciju, jo informācija var būt papildināta, iepriekš lasītais var arī būt aizmirsies. Instrukcijā ir arī ieteikumi, kā rīkoties, ja aizmirsts iedzert kādu zāļu devu vai ja iedzerts par daudz zāļu.

A.Dzalbs norādīja, ka jaunā paaudze vairāk interesējas un rūpējas par savu un sabiedrības veselību, taču būtu labi šajā procesā iesaistīt arī vecākus cilvēkus, kas ie vislielākie zāļu lietotāji. D. Ķikute piebilda, ka ziņojumu par zāļu blakusparādībām senioriem var palīdzēt aizpildīt ģimenē esošie jaunieši, kas veiklāk prot apieties ar jaunajām tehnoloģijām. Arī farmaceits aptiekā var palīdzēt senioram aizpildīt šo iesniegumu.

Ģimenes ārsts Dzalbs pauda, ka sabiedrība ļoti baidās no zālēm un to blakusparādībām, tačir jāapzinās, ka daudzi medikamenti sniedz fantastiskus ieguvumus slimību ārstēšanā un smagu stāvokļu novēršanā, turklāt speciālists katram pacientam piemeklē efektīvākās zāles ar vismazākajām blaknēm.

S. Akuličs sarunā uzsvēra, ka ir jābūt informētam, bet bailes ir jāatmet. Tavs ziņojums par zāļu blaknēm ir ļoti svarīgs, lai pasargātu citus no tā, kas ir noticis ar tevi, tāpat kā citi, ziņojot par savām blaknēm, pasargā tevi.

Ziņot par zāļu blakusparādībām var ZVA mājaslapā https://www.zva.gov.lv/lv/zinot-par-zalu-blaknem-negadijumiem-ar-iericem-biovigilanci, vai arī izmantojot šobrīd lapā uznirstošo QR kodu.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*