Sākums » Ārzemēs » ASV reģistrēts pirmais vienreizējas devas gripas preparāts pēdējo 20 gadu laikā

ASV reģistrēts pirmais vienreizējas devas gripas preparāts pēdējo 20 gadu laikā

ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (Food and Drug Administration, FDA) paziņojusi, ka ir reģistrējusi pirmo vienreizējas devas gripas preparātu ar jaunu darbības mehānismu – baloksavira marboksilu. Šāds preparāts reģistrēts pirmo reizi pēdējo 20 gadu laikā.

Līdzeklis paredzēts akūtas nekomplicētas gripas ārstēšanai pacientiem vecākiem par 12 gadiem, kam simptomi bijuši 48 stundas vai mazāk.

Lēmums pieņemts, balstoties uz datiem, kas iegūti no diviem nejaušinātiem klīniskiem pētījumiem, kuros piedalījās 1832 pacienti, un kuri apliecināja, ka minētais preparāts ir ātrāks gripas simptomu mazināšanā nekā placebo un, ņemot vērā simptomu mazināšanas ātrumu, ir līdzvērtīgs citiem gripas ārstēšanai paredzētiem pretvīrusu līdzekļiem.

Lēmums par reģistrāciju pieņemets prioritārās izskatīšanas ceļā pēc 2017.-2018. gada gripas sezonas, kurā aptuveni 80 000 cilvēku nomira no šīs slimības izraisītām komplikācijām.

“Šis ir pirmais jaunais gripas ārstēšanai paredzētais pretvīrusu līdzeklis ar jaunu darbības mehānismu, ko FDA apstiprinājusi pēdējo gandrīz 20 gadu laikā,” paziņojis FDA komisārs Skots Gotlībs (Scott Gottlieb). “Tā kā tūkstošiem cilvēku katru gadu saslimst ar gripu un daudzi no tiem kļūst smagi slimi, drošai un efektīvai ārstēšanas alternatīvai ir izšķiroša nozīme. Šis jaunais līdzeklis sniedz būtisku ārstēšanas papildiespēju,” paudis FDA pārstāvis.

Tomēr viņš piebildis, ka, lai gan ir pieejamas vairākas FDA apstiprinātas pretvīrusu zāles gripas ārstēšanai, tās katru gadu neaizstāj vakcināciju.

“Gripas sezona jau ir sākusies un ASV slimību kontroles un profilakses centri iesaka vakcinēties līdz oktobra beigām, jo sezonālās gripas vakcīna ir viens no efektīvākajiem un drošākajiem veidiem, kā aizsargāt sevi, savu ģimeni un visu sabiedrību no gripas un nopietnām ar gripu saistītām komplikācijām, kas var izraisīt hospitalizāciju. Gadskārtējā vakcinācija ir primārais līdzeklis gripas uzliesmojumu novēršanai un kontrolei,” skaidrojis FDA pārstāvis.

“Ja ārstēšana sākas 48 stundu laikā pēc pirmajiem gripas simptomiem, pretvīrusu zāles var mazināt simptomus un saīsināt laiku, kad pacients jūtas slims,” paudusi Debra Birnkranta (Debra Birnkrant), FDA Zāļu novērtēšanas un pētniecības centra Pretvīrusu līdzekļu nodaļas direktore. Viņa arī norādījusi: “Ir svarīgi, ka pieejamas vairākas ārstēšanas iespējas, kas darbojas dažādos veidos, lai uzbruktu vīrusam, jo gripas vīrusi var kļūt rezistenti pret pretvīrusu zālēm.”

Sagatavoja Elīna Badune

Ziņu avots: Pharmafile.com

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.