Sākums » Aktuāli » Bezrecepšu zāļu kategorijā patlaban visvairāk trūkst ibuprofēna un paracetamola suspensijas
Bezrecepšu zāļu kategorijā patlaban visvairāk trūkst ibuprofēna un paracetamola suspensijas

Bezrecepšu zāļu kategorijā patlaban visvairāk trūkst ibuprofēna un paracetamola suspensijas

Līdztekus iztrūkstošajām bērnu un pieaugušo antibiotikām, bezrecepšu kategorijā patlaban visvairāk trūkst ibuprofēna un paracetamola suspensijas, nacionālai informācijas aģentūrai LETA atklāja aptaujātās aptiekas.

“Benu aptiekas” pārstāve Agnija Greiziņa aģentūrai LETA sacīja, ka kopumā pieprasījums pēc medikamentiem pašlaik ir augsts, taču tā patiesos apjomus precīzi ir grūti aplēst, jo viens klients dodas uz vairākām aptiekām, lai sameklētu sev nepieciešamās zāles.

Viņa skaidroja, ka galvenais iemesls šī brīža medikamentu trūkumam ir lielais pieprasījums – pretsaaukstēšanās zāļu kategorijas apgrozījums 2022. gada decembrī, salīdzinot ar 2021. gada decembri, bija pieaudzis par 120%. Otrs nozīmīgs iemesls ir ģeopolitiskā situācija pasaulē, kas rada problēmas loģistikā un ierobežo dažādu izejmateriālu pieejamību.

Kā norādīja Greiziņa, no recepšu medikamentiem patlaban visvairāk trūkst antibiotiku gan bērniem, gan pieaugušajiem. Atsaucoties uz piegādātāju sniegto informāciju par iemeslu antibiotiku trūkumam, Greiziņa sacīja, ka šogad ir neprognozēts pieprasījuma kāpums salīdzinājumā ar iepriekšējo saaukstēšanās sezonu, kad šīs grupas zāles ierobežojumu dēļ bija maz pieprasītas.

“Zāles noliktavas saņem, taču nelielos apjomos, un aptiekas nespēj uzpildīt nepieciešamos krājumus lielā pieprasījuma dēļ,” atzīmēja Greiziņa, piebilstot, ka piegādātāji patlaban nevar sniegt informāciju, kad situācija varētu mainīties.

Tikmēr no bezrecepšu medikamentiem pašlaik vislielākais satraukums ir par ibuprofena suspensijām, uzsvēra Greiziņa. Pēc ražotāju sniegtās informācijas, atsevišķi ibuprofenu saturošie suspensiju medikamenti tirgū atgriezīsies, sākot ar janvāra otro pusi. Tāpat trūkst paracetamola suspensijas bērniem.

Vienlaikus aptiekas pārstāve atzina, ka arī saaukstēšanās kategorijā nav pieejami vairāku populāru ražotāju medikamenti, kas rada lavīnas efektu, palielinot pieprasījumu līdz šim mazāk pieprasītiem medikamentiem, kam šie ražotāji nebija gatavi.

“Taču atšķirībā no ibuprofēna un paracetamola suspensiju kategorijas, saaukstēšanās produktu kategorijas pārstāv lielāks ražotāju skaits, tāpēc aptieku sortimentā joprojām ir pieejami produkti, no kā izvēlēties,” norādīja Greiziņa.

Līdztekus arī “Mēness aptiekas” valdes locekle Evita Jurjāne-Nelsone aģentūrai LETA sacīja, ka aptiekās pašlaik vērojams augsts medikamentu pieprasījums, ko lielākoties izraisījusi saslimšana ar dažādiem elpceļu vīrusiem, gripu un citām akūtām sezonālām slimībām. Arī aptiekas darbinieku vidū ir saslimušie.

“Mēness aptiekas” apkopotā informācija liecina, ka, salīdzinot ar mēnesi iepriekš, pieprasījums pēc bezrecepšu medikamentiem saaukstēšanās slimību ārstēšanai ir dubultojies, vienlaikus pieaudzis arī aptiekā izsniegto medikamentu skaits atbilstoši ārsta izrakstītajām receptēm.

Trūkstošo medikamentu vidū ir paracetamolu saturoši medikamenti gripas un saaukstēšanās simptomu atvieglošanai, deguna pilieni, kā arī medikamenti, kas lietojami bērniem augstas temperatūras gadījumos. Trūkst arī atsevišķu antibiotiku.

Viņa arī aicina patlaban bez nepieciešamības neiegādāties medikamentus, jo situācija ir grūti prognozējama, mainīga un atsevišķi pieprasītie medikamenti pēc pārtraukuma tiek atkal piegādāti vajadzīgajā daudzumā.

Abu aptieku pārstāves norādīja, ka atsevišķās aptiekās Rīgā farmaceiti, atbilstoši ārsta norādēm, var izgatavot paracetamolu saturošu suspensiju bērniem, tomēr to apjoms ir ierobežots. Cita starpā suspensijas bērniem izgatavo “Benu aptiekā” Stirnu ielā un “Mēness aptiekā” Torņakalnā.

LETA jau vēstīja, ka, ņemot vērā sezonālo ietekmi, pieprasījums pēc bērniem paredzētām antibiotikām brīžiem pārsniedz piegāžu apjomus.

www.farmacija-mic.lv

4 komentāri

  1. Paldies par sakarīgi izklāstīto skaidrojumu! Nu, farmaceiti, kur tad Jūsu profesionalitāte? Vai tad tiešām tikai divās aptiekās var izgatavot suspensijas bērniem? Tak gatavo vairāk nekā 400 aptiekas zāles? Kas ir – īpašnieki neļauj???

    • Vai tad Tu nesaproti,ka reāli nav nekādas profesionalitātes? Ja aptiekai prece ir jāņem no lieltirgotavas,kuru nosaka vadība (jo par to aptieka saņem procentus),nevis no lieltirgotavas,kurai ir zemākas cenas! Ja jātirgo ir tas,kas tajā mēnesī ir akcijā vai no ražotājiem-draugiem,nevis tas,kas klientiem būtu lētāk/izdevīgāk,jo par to aptieka dabū procentus) utt… un tās akcijas – pērc divus,3. par brīvu,pērc dubultpaku par vienas cenu,tikai pērciet,pērciet …. un jūs kā tādi auni skrienat un pērkat!
      Un pēc tam stiepjat mums maisus ar medikamentiem un UB,kam beigušsies der. termiņi!

      • Beibe, nerunā stulbības! Aptieka pagatavo zāles, ja ir saņemta atbilstoša ārsta recepte. Izgatavošanu neietekmē ne lieltirgotava, ne īpašnieks. Ir recepte – ir darbība, nav receptes – ir tikai tukšas pļāpas.

  2. kāpēc neviens neko nesaka,ka insulīni arī jau sāk trūkt? Piem. Tresiba 100V un Fiasp?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*