Sākums » Ārzemēs » Igaunijā iesaka neizmantot “AstraZeneca” vakcīnu cilvēkiem ar trombozes risku

Igaunijā iesaka neizmantot “AstraZeneca” vakcīnu cilvēkiem ar trombozes risku

Igaunija ieteikusi neizmantot “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19 cilvēkiem ar ar trombozes risku, bet neplāno apturēt šīs vakcīnas izmantošanu, ņemot vērā, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) nav mainījusi tās drošības novērtējumu.

Jau vēstīts, ka Dānija, Norvēģija un Islande ceturtdien piesardzības nolūkos nolēma uz laiku apturēt potēšanu ar “AstraZeneca” vakcīnu, reaģējot uz informāciju, ka dažiem pacientiem pēc potēšanās izveidojušies asins recekļi. Vēl pirms tam, nedēļas sākumā, Austrija paziņoja, ka aptur konkrētas “AstraZeneca” vakcīnu sērijas devu izmantošanu, jo pēc potes saņemšanas no “nopietnām asins recēšanas problēmām” mirusi kāda medmāsa. Šīs sērijas izmantošanu piesardzības nolūkos apturēja arī Latvija, Lietuva, Igaunija un Luksemburga. Attiecīgās sērijas devas tika nosūtītas kopumā 17 Eiropas valstīm.

Kā ceturtdien paziņoja EZA, no pieciem miljoniem cilvēku, kas Eiropā saņēmuši “AstraZeneca” vakcīnu, 30 gadījumos cilvēkiem pēc sapotēšanās izveidojušies asins recekļi. Vienlaikus EZA norādīja, ka nekas neliecina par to, ka šos trombembolijas gadījumus būtu izraisījusi šī vakcīna.

Igaunijas Valsts zāļu aģentūras Medikamentu uzraudzības departamenta vadītāja Maija Ūskila norādījusi, ka EZA sākusi izvērtēt minēto informāciju, bet šobrīd “AstraZeneca” vakcīnas drošības novērtējums nav mainīts. Tomēr Igaunijas ārstiem ieteikts neizmantot šo vakcīnu pacientiem ar trombozes risku, kamēr nav saņemts galīgais EZA atzinums.

“Ģimenes ārsts zina, kuriem viņa pacientiem ir šādi riski. Kad cilvēku aicina uz vakcināciju, jāpārbauda viņa dati informācijas sistēmā, kur redzams, kādas ir citas saslimšanas un vai agrāk bijušas trombozes. Mēs sazināsimies ar ģimenes ārstiem, kuri veic vakcināciju, un dalīsimies informācijā,” viņa solījusi.

Vienlaikus Ūskila atgādinājusi, ka saslimstība ar Covid-19 šobrīd Igaunijā ir augsta un epidemioloģiskā situācija valstī nopietna, tādēļ palēnināt vakcināciju nebūtu pareizi.

“Jebkurā gadījumā koronavīruss ir daudz bīstamāks un nopietnāks nekā vakcīna,” viņa piebildusi.

Pēc Ūskilas teiktā, daudziem medikamentiem ir saistība ar trombu veidošanos, bet nevienai vakcīnai līdz šim tādas blaknes nav atklātas.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.