Sākums » Ārzemēs » Igaunijā konkurences uzraugs rosinājis bezrecepšu zāles pārdot ārpus aptiekām

Igaunijā konkurences uzraugs rosinājis bezrecepšu zāles pārdot ārpus aptiekām

Igaunijas Nacionālā raidorganizācija ERR ziņo, ka Igaunijas Konkurences uzraudzības iestādes publicētajā tirgus analīzē secināts, ka zāļu tirgus Igaunijā kopš 2020. gadā veiktās reformas nav piedzīvojis konkurences palielināšanos. Sekas drīzāk bijušas jaunu tirgus dalībnieku – vairumtirgotāju un neatkarīgu aptieku – ienākšanas ierobežošana. Konkurences iestāde uzskata, ka problēmu varētu mazināt bezrecepšu zāļu tirdzniecības atļaušana lielveikalos, degvielas uzpildes stacijās un citās mazumtirdzniecības vietās.

Farmaceitu organizācija un daži politiķi iebilduši pret šādu ierosinājumu.

Konkurences iestādes vadītājs Evenlīna Pērna-Lī norāda: “Konkurences iestādes veiktā analīze atklāj, ka bezrecepšu zāļu atļaušana mazumtirdzniecības veikalos, visticamāk, palielinātu konkurenci un ilgtermiņā palīdzētu ienākt tirgū arī lieltirgotavām, kuras pašlaik nevar pārdot zāles aptiekām. Mēs redzam, ka šis solis veicinātu konkurenci un tādējādi pozitīvi ietekmētu cenas un padarītu bezrecepšu zāles pieejamākas.”

Farmaceitu asociācijas (EPAL) vadītāja Li Rotslane sacīja, ka viņas vadītā organizācija šo ideju neatbalsta: “Zāles nav pārtika. Lai izsniegtu zāles, nepieciešama konsultācija. Mums ir vajadzīgas zāles ar noteiktu stiprumu un jāzina, cik bieži tās lietot. Zālēm ir blakusparādības, un daudzas zāles mijiedarbojas ar citām zālēm vai pārtiku,” piebilstot, ka, lai gan bezrecepšu zālēm pievienota lietošanas instrukcija, tā nereti ir vispārīga, un zāļu lietotāji bieži vien tās lasīšanas vietā labprātāk konsultējas ar farmaceitu.

Arī daži politiķi pauduši iebildumus pret bezrecepšu zāļu pārdošanu veikalos.

Reformu partijas deputāts Ēro Merilinds, kurš ir arī ģimenes ārsts, sacīja, ka šāds solis īsti nerisinās to, ko gribēts risināt. “Ja, piemēram, saslimst bērns, vecākiem arī tagad nav grūtību saņemt bezrecepšu zāles. Tās ir katrā aptiekā, arī internetaptiekās. Gandrīz katrā tirdzniecības centrā ir aptieka, dažos pat divas. Tāpēc nesaprotu, kādēļ par to vispār runājam.” Merilinds norādījis, ka netic, ka bezrecepšu zāļu pārdošanai veikalos sekos cenu kritums.

Veselības ministre Rīna Sikuta (SDE) janvāra beigās valdības preses konferencē norādīja, ka nav plānots bezrecepšu zāles pārdot lielveikalos vai degvielas uzpildes stacijās un aptieka ir vieta, kur var saņemt kompetentas konsultācijas par zāļu lietošanu. Ministre arī teikusi, ka priekšlikuma īstenošana varētu kaitēt aptiekām nomaļākos valsts rajonos, kuras pēc tam valstij nāktos subsidēt, neļaujot zālēm kļūt lētākām.

Avots: ERR

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*