Sākums » Ārzemēs » Izstrādā tableti, kas varētu pasargāt no Laimas slimības
Izstrādā tableti, kas varētu pasargāt no Laimas slimības

Izstrādā tableti, kas varētu pasargāt no Laimas slimības

Kā būtu, ja cilvēki varētu lietot tableti, kas pasargātu no ērču izplatītās Laimas slimības?

Uzņēmums “Tarsus Pharmaceuticals” paziņojis, ka izstrādā cilvēkiem paredzētu tableti, kas uz vairākām nedēļām varētu nodrošināt aizsardzību pret ērču pārnēsātām slimībām. Šī gada februārī Kalifornijā bāzētais biotehnoloģiju uzņēmums paziņoja par neliela pētījuma agrīnas stadijas rezultātiem, kas liecina, ka 24 stundas pēc pētāmo zāļu lietošanas tās var nogalināt cilvēkiem piesūkušās ērces, un šī preparāta iedarbība ilgst līdz 30 dienām.

“Mēs pieļaujam, ka šīs zāles jūs pasargās, pat pirms vēl ērce jums būs iekodusi,” paudis “Tarsus” izpilddirektors Bobijs Azamians (Bobby Azamian).

Laimas slimība ir strauji augoša problēma Amerikas Savienotajās Valstīs, kur katru gadu tā tiek diagnosticēta un ārstēta aptuveni 476 000 cilvēku, liecina jaunākie ASV Slimību kontroles un profilakses centra dati (SKPC). Šis skaitlis, iespējams, ir pārspīlēts, jo daudzi pacienti tiek ārstēti pēc ērces koduma pat tad, ja infekcija nav apstiprināta, taču tas vienalga apliecina Laimas slimības radīto slogu veselības aprūpes sistēmai, kas, pēc SKPC un Jēlas universitātes pētnieku aplēsēm, prasa gandrīz 1 miljardu ASV dolāru gadā.

Slimību izraisa Borrelia burgdorferi baktērija, kas cilvēkiem tiek pārnesta ar inficētas ērces kodumu. Vairumā gadījumu ērcei ir nepieciešamas apmēram 36 līdz 48 stundas, lai baktērijas varētu tikt pārnestas. Infekcijas simptomi ir drudzis, galvassāpes, nogurums un ādas izsitumi, kā arī gredzenveida apsārtums uz ādas.

Tā kā pret Laimas slimību nav pieejama vakcīna, pašreizējā profilakse ietver kukaiņu atbaidīšanas līdzekļu lietošanu un piemērota apģērba valkāšanu, atrodoties ērču izplatības vietā.

“Neskatoties uz to, ka mums ir ieteikts veikt ērču pārbaudes, lietot kukaiņu atbaidītājlīdzekļus un slēgtus apavus un apģērbu, gadu gaitā mēs esam novērojuši ērču pārnēsātu slimību pieaugumu,” saka Pols Auverters (Paul Auwaerter), Džona Hopkinsa universitātes medicīnas skolas profesors, kas pēta Laimas slimību.

Viņš ir pārliecināts, ka būtu nepieciešama efektīvāka ārstēšanas stratēģija, jo īpaši tāpēc, ka Laimas slimība dažkārt var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Antibiotikas parasti ir efektīvas, ja tās tiek lietotas agri, lai gan aptuveni 5 līdz 10 procentiem pacientu var būt dažādi simptomi nedēļām vai mēnešiem ilgi. If left untreated, the infection can spread to the joints and cause arthritis. It can also become established in the heart and nervous system, causing persistent fatigue, numbness, or weakness.

Ja infekcija netiek ārstēta, tā var izplatīties uz locītavām un izraisīt artrītu. Tā var arī nostiprināties sirdī un nervu sistēmā, izraisot pastāvīgu nogurumu, nejutīgumu vai vājumu.

Eksperimentālās tabletes, ko testē uzņēmums “Tarsus Pharmaceuticals”, ir lotilaners – preparāts, kas paralizē un nogalina parazītus, traucējot signālu pārraidei starp to nervu šūnām. Lotilaners jau ir reģistrēts kā veterinārās zāles ar nosaukumu “Credelio” un ir paredzēts blusu un ērču kodumu profilaksei suņiem un kaķiem.

Vispirms “Tarsus” radīja lotilaneru cilvēkiem acu pilienu formā, lai ārstētu blefarītu jeb acu plakstiņu iekaisumu, ko izraisa sīkas ērcītes. Šīs zāles – “Xdemvy” – ASV Pārtikas un zāļu pārvalde reģistrēja 2023. gada jūlijā. Tas apdullina un nogalina plakstiņā esošās slimību izraisošās ērcītes. Uzņēmuma vadībai radās ideja pārbaudīt tās pret ērcēm, lietojot cilvēkiem. Perorālā zāļu versija nonāk asinsritē un tiek nodota ērcei, kad tā iekož un sāk sūkt asinis.

II fāzes pētījumā 31 vesels pieaugušais lietoja mazu vai lielu “Tarsus” tabletes devu vai placebo. Pēc tam pētnieki uzlika sterilas ērces uz dalībnieku rokām un 24 stundas vēlāk noteica, cik daudz no tām nomira. Viņi arī novēroja ērču nāvi 30 dienas pēc vienas tabletes devas lietošanas. Pirmajā dienā 97% ērču lielas devas grupā un 92% – mazo devu grupā bija mirušas, savukārt placebo grupā nomira tikai 5% ērču. Pēc mēneša abas tablešu devas bija nogalinājušas aptuveni 90% ērču. Uzņēmums ziņoja, ka nav novērotas nopietnas blaknes, kas būtu saistītas ar tabletes lietošanu, un neviens no dalībniekiem neizstājās no pētījuma blakusparādību dēļ.

Pētījums apstiprināja tablešu iedarbību uz ērcēm, un šis efekts saglabājās ilgu laiku.

Fakts, ka zāles iedarbojas uz ērcēm, nevis baktērijām, kas izraisa Laimas slimību, nozīmē, ka tās var aizsargāt arī pret citām ērču pārnēsātām slimībām, tostarp babeziozi un anaplazmozi, uzskata zāļu iztrādātājs. Klimata pārmaiņu un pieaugošas briežu populācijas dēļ, ērces paplašina savu izplatības areālu.

“Tarsus” pētījums gan vēl nepierāda, ka šīs tabletes patiešām var novērst Laimas slimību. Tam būs nepieciešams pārbaudīt šīs zāles vēl uz simtiem cilvēku, kam ir augsts risks saslimt ar šo slimību. Taču šīs tabletes, iespējams, ir labs profilakses līdzeklis. Nākotnē tas varētu būt preparāts, ko cilvēki lietotu pirms došanās pārgājienā vai ārā dabā jebkurā ērču izplatības zonā.

“Tarsus Pharmaceuticals” ir biofarmācijas uzņēmums, kas koncentrējas uz terapeitisku kandidātvielu izstrādi un komercializāciju, lai risinātu ļoti izplatītu slimību radītus traucējumus cilvēkiem. Uzņēmums izmanto jau pārbaudītu zinātni, kā arī jaunas tehnoloģijas, lai radikāli mainītu pacientu ārstēšanu. “Tarsus” niša ir līdzekļi acu slimībām, dermatoloģiskie produkti un infekcijas slimību profilakses preparāti. Uzņēmums arī izstrādā TP-03 kā pētniecisku terapiju Meiboma dziedzeru slimības ārstēšanai, TP-04 rozācijas ārstēšanai un TP-05 kā iekšķīgi lietojamu tableti Laimas slimības profilaksei. Šie visi ir II fāzes pētījumi.

Sagatavoja Elīna Badune

Ziņu avoti: “Tarsus Pharmaceuticals” un wired.com

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*