Sākums » Interesanti » Starptautiskajā Hipertensijas dienā atgādina – augsts asinsspiediens ir bīstams arī gados jauniem cilvēkiem!
Starptautiskajā Hipertensijas dienā atgādina – augsts asinsspiediens ir bīstams arī gados jauniem cilvēkiem!

Starptautiskajā Hipertensijas dienā atgādina – augsts asinsspiediens ir bīstams arī gados jauniem cilvēkiem!

Lai vērstu uzmanību izplatītākajam mirstības iemeslam pasaulē – augstam asinsspiedienam jeb arteriālajai hipertensijai – ik gadu 17.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā Hipertensijas diena.

Saskaņā ar globālajiem datiem – hipertensija joprojām ir galvenais mirstības cēlonis, kas katru gadu izraisa vairāk nekā 11 miljonus nāves gadījumu visā pasaulē. Aprēķināts, ka visā pasaulē vismaz 1,2 miljardi cilvēku cieš no augsta asinsspiediena, bet tikai katrs otrais cilvēks ar paaugstinātu asinsspiedienu apzinās, ka viņam tas ir. Liela daļa pacientu, kuriem nav savlaicīgi diagnosticēta hipertensija, ir cilvēki darbspējīgā vecumā – jaunāki par 60 gadiem.

Kā liecina Slimību Profilakses un kontroles centra apkopotie dati, 2021.gadā hipertensīvās slimības bija nāves iemesls gandrīz 2000 cilvēku Latvijā. Diemžēl būtisks iemesls hipertensijai un riskiem ir ne tikai asinsspiediena nekontrolēšana, bet arī medikamentu nelietošana atbilstoši ārstu norādījumiem, kas var novest pie insulta, infarkta un nāves. Kā liecina “Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums”, no tiem pacientiem, kuriem ārsts izrakstījis medikamentus hipertensijas ārstēšanai, pēdējo 2 nedēļu laikā tos regulāri nav lietojuši 31% vīriešu, 17% sieviešu.

Ņemot vērā Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijas, arteriālajam asinsspiedienam jebkurā vecumā ir jātuvinās 120/80 mm Hg. Ja tas pārsniedz 140/90 mmHg robežu, tad to uzskata par sirds un asinsvadu slimību riska faktoru. Īpaši bīstams augsts asinsspiediens ir kombinācijā ar citiem riska faktoriem, tostarp augstu ZBL holesterīnu. Saskaņā ar jaunāko “Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu” (2019) paaugstināts arteriālais asinsspiediens virs 140/90 mmHg ir 28% Latvijas iedzīvotāju (33% vīriešu un 24% sieviešu).

Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Augsts asinspiediens joprojām ir pasaules līderis “slimību – kluso slepkavu” sarakstā. Vienīgais un efektīvākais veids, kā to laicīgi atklāt, ir to izmērīt! Tāpēc vēlamies aicināt ikvienu, neatkarīgi no vecuma un pašsajūtas, vismaz reizi gadā mājās, pie kaimiņa vai drauga, aptiekā vai pie ģimenes ārsta pamērīt asinsspiedienu. Ja tas ir paaugstināts, lūdzu, neastājiet šo faktu bez ievērības un konsultējieties ar savu ģimenes ārstu, lai pasargātu sevi no smagām sekām nākotnēm! Augstu asinsspiedienu var efektīvi samazināt gan ar dzīvesveidu (regulārām fiziskām aktivitātēm un veselīgu uzturu, veselīgu miegu 7 – 8 stundas, nesmēķēšanu, ikdienas stresa mazināšanu), gan ar mūsdienīgiem medikamentiem.”

Kas jāzina par asinsspiedienu:

  • Ideālam asinsspiedienam jebkurā vecumā vajadzētu būt 120/80 mmHg.
  • Arteriālā hipertensija ir slimība, kad asinsspiediens atkārtotos mērījumos ir paaugstināts –  ārsta kabinetā virs 140/90 mmHg, mājās virs 135/85 mmHg.
  • Augsta asinsspiediena biežākie simptomi: galvassāpes, reibonis, nervozitāte, sirdsklauves, sāpes sirds apvidū.

Tomēr nereti paaugstināts asinsspiediens var neradīt nekādas sajūtas un cilvēks par to uzzina, kad jau radušās kādas komplikācijas.

Avots: LETA, pacientu biedrība ParSirdi.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*