Veselības ministrijas (VM) politika kompensējamo medikamentu jomā nav īstenota sabiedrības interesēs, jo pēdējo gadu laikā būtiski ir palielinājusies pacientu piemaksa, tā secinājusi Valsts kontrole (VK). Revīzijā konstatēts, ka 2011.gadā pacienti papildus piemaksājuši 9,3 miljonus latu vai vidēji 2,84 latus par recepti, 2012.gadā – 10,9 miljonus latu vai 3,12 latus par recepti, bet pērn pirmajā pusgadā jau 7,3 miljonus latu vai 3,73 latus par recepti. Turklāt tas notiek laikā, kad vērojama tendence kompensējamo medikamentu cenai samazināties, savā paziņojumā presei norāda VK.
Kompensācijas kārtība ietver pasākumu kopumu, kas pacientam nodrošina iespēju iegādāties zāles, kuru cenu 50, 75 vai 100% apmērā sedz valsts. Katrai kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautajai zāļu grupai tiek aprēķināta references cena – šajā grupā lētākā medikamenta aptiekas cena. References cena ir pamats kompensācijas lieluma aprēķināšanai, skaidro VK.
VK secinājusi, ka lielākā problēma, kas arī izraisa pacientu piemaksas palielināšanos, ir sadarbības trūkums starp visām procesā iesaistītajām pusēm: VM kā normatīvo aktu izstrādātāja un politikas veidotāja nav panākusi, ka ārsti izraksta pacientam piemērotākos un vienlaikus – finansiāli pieejamākos medikamentus. Bieži pacientiem receptē tiek rakstīts nevis zāļu vispārīgais nosaukums, bet gan parakstīts konkrēts medikaments. Aptiekā tad jāpiemaksā starpība starp ārsta izrakstītā un references medikamenta cenu. Revīzijā secināts, ka šī piemaksa veido vidēji 23% no kopējām medikamentu izmaksām.
VK norāda, ka pacienta piemaksas var samazināt, netērējot papildu budžeta līdzekļus, vienkārši rosinot ārstus izrakstīt piemērotāko medikamentu, sekot līdzi izmaiņām kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī izglītojot pacientus.
VK uzskata, ka VM rīkotās sociālās kampaņas “Ārstējies nepārmaksājot!”, kuru mērķis bija informēt pacientu par iespēju iegādāties lētākas kompensējamās zāles, nav sniegušas gaidīto efektu. Daudzos gadījumos nav bijis iespējams iegādāties lētākās ārsta izrakstītā stipruma un iepakojuma lieluma attiecīgā vispārīgā nosaukuma zāles arī tāpēc, ka nav bijis noteikts references medikaments un nebija nodrošināta tā pieejamība.
VK norāda uz nepilnībām Nacionālā veselības dienesta (NVD) darbībā, lemjot par zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, jo konstatēti gadījumi, kad lēmuma pieņemšana ieilgusi līdz pat 780 dienām noteikto 180 dienu vietā. VM arī esot jāpanāk iesaistīto institūciju ātrāka un efektīvāka rīcība kompensējamo medikamentu pieejamības nodrošināšanā – jārada sistēma, kas raiti noskaidrotu references medikamenta pieejamību un tā neesamības gadījumā to svītrotu no saraksta, operatīvi nosakot nākamo references medikamentu, lai pacients varētu iegādāties medikamentu, par to nepiemaksājot.
Atgādinām, ka no 2012.gada spēkā kārtība, kas paredz pirmreizējam pacientam (pirmo reizi parakstot kompensējamās zāles konkrētai diagnozei), izvēloties nereferences medikamentu, jāmaksā nevis starpība starp lētāko un izvēlēto, bet gan jāpērk šīs zāles par pilnu cenu.
6. janvārī VM notiekošajā preses konferencē NVD vadītājs Māris Taube pauda, ka viņam šobrīd neesot pieejami dati, cik daudz pacientu Latvijā kompensējamās zāles pilnībā apmaksā no saviem līdzekļiem. Taču kompensējamās zāles saņemot aizvien lielāks pacientu skaits un daudzi no tiem ir tādi, kas iepriekš neko nav saņēmuši, skaidroja NVD vadītājs. Var būt, ka līdz ar sistēmas maiņu, piemēram, diviem pacientiem ir jāmaksā vairāk, bet 30 pacientiem – mazāk. Šī metode esot vērsta uz konkurences veicināšanu, lai mēs naudu iegūtu no farmācijas industrijas. Šobrīd NVD uzskata, ka tas ir pareizākais ceļš, kaut arī individuāli kādam tas varētu izmaksāt dārgāk, preses konferencē teica M.Taube.
Viņš norādīja, ka kompensējamām zālēm šogad atvēlēti 117 324 615 eiro un regulāri tiekot samazinātas kompensējamo zāļu cenas. No 2014.gada 1.janvāra 251 Kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) iekļautam medikamentam ir samazināta cena no 1% līdz 51%, kas ļaus zāles saņemt lielākam pacientu skaitam. Šogad KZS papildināts ar 54 medikamentiem un 12 medicīniskajām ierīcēm, kas palielina izvēles iespējas ārstiem un pacientiem. Kopumā kompensējamās zāles Latvijā saņem 600 000 iedzīvotāju.
Ar šī gada sākumu bērniem līdz 18 gadu vecumam KZS iekļautās zāles un medicīniskās ierīces tiek apmaksātas 100% apmērā. (Izņēmums ir tie medikamenti, kam sarakstā norādīts, ka tos kompensē, piemēram, līdz 3 gadu vecumam.) Līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupās 100% apmērā tiks apmaksāti lētākie jeb references medikamenti.