Sākums » Jaunākie raksti » Veselības ministrija nepiekrīt Valsts kontroles viedoklim par nepilnībām kompensējamo medikamentu jomā
Veselības ministrija nepiekrīt Valsts kontroles viedoklim par nepilnībām kompensējamo medikamentu jomā

Veselības ministrija nepiekrīt Valsts kontroles viedoklim par nepilnībām kompensējamo medikamentu jomā

Veselības ministrija (VM) nepiekrīt Valsts kontroles (VK) atzinumā paustajam, ka politika kompensējamo medikamentu jomā netiktu realizēta sabiedrības interesēs. VM uzskata, ka ir darīts viss iespējamais, lai maksimāli efektīva ārstēšana būtu pieejama pēc iespējas lielākam pacientu skaitam.

Šodien presei izplatītajā paziņojumā ministrija skaidro, ka tā 2011.gadā veica izmaiņas normatīvajos aktos, paredzot, ka pirmreizējiem pacientiem tiek izrakstīts lētākais savstarpēji aizvietojamais medikaments. VM ziņo, ka tas pacientu līdzmaksājumus pēdējos divos gados ir ne tikai būtiski samazinājis, bet arī ļāvis nodrošināt nepieciešamās zāles arvien lielākam pacientu skaitam. Kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība tikusi vērsta uz to, lai mainītu ārstu paradumu izrakstīt konkrēta ražotāja zāles un sekmētu zāļu vispārīgā nosaukuma norādīšanu receptēs, jo vislielākā ietekme zāļu izvēlē un rekomendāciju sniegšanā ir tieši ārstējošajam ārstam. Ministrija arī norāda, ka tā pastāvīgi informē par iespējām saņemt valsts apmaksātos pakalpojumus, tai skaitā saņemt lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles. Regulāri tiek īstenota informatīvā kampaņa „Ārstējies nepārmaksājot!”, kas sniedz informāciju gan pacientiem, gan ārstiem. VM aicina ārstus izrakstīt pacientiem lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, tādējādi samazinot pacientiem līdzmaksājumus par medikamentiem.

Valsts kontrole gan savā revīzijā secinājusi – ministrijai nav izdevies panākt, ka ārsti izraksta pacientam piemērotākos un vienlaikus – finansiāli pieejamākos medikamentus. Bieži pacientiem receptē tiekot rakstīts nevis zāļu vispārīgais nosaukums, bet gan parakstīts konkrēts medikaments. VK uzskata, ka ministrijas rīkotās sociālās kampaņas “Ārstējies nepārmaksājot!” nav sniegušas gaidīto efektu. Daudzos gadījumos nav bijis iespējams iegādāties lētākās ārsta izrakstītā stipruma un iepakojuma lieluma attiecīgā vispārīgā nosaukuma zāles arī tāpēc, ka nav bijis noteikts references medikaments un nebija nodrošināta tā pieejamība.

Ministrija gan uzsver, ka tendences liecina, ka ārsti arvien vairāk receptēs norāda zāļu vispārīgo nosaukumu vai references medikamentu, tādējādi pacientiem kompensējamo zāļu iegāde izmaksā lētāk. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem 2011.gadā no 502 375 unikālajiem pacientiem, kas saņēma kompensējamās zāles, 292 407 saņēma references zāles, savukārt 2012.gadā no 514 327 unikālajiem pacientiem references zāles saņēma jau būtiski vairāk – 340 763 unikālie pacienti. Tas liecina par pozitīvu tendenci references zāļu izrakstīšanā atbilstoši Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem, norāda ministrija.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*