Sākums » Aktuāli » Akcijā pievērsīs uzmanību aptaukošanās saistībai ar sirds un asinsvadu slimībām

Akcijā pievērsīs uzmanību aptaukošanās saistībai ar sirds un asinsvadu slimībām

Lai pievērstu uzmanību liekā svara un aptaukošanās saistībai ar izplatītākajiem sirds un asinsvadu slimību, diabēta un citu slimību riskiem, izglītotu sabiedrību par dzīvesveida nozīmi liekā svara un aptaukošanās profilaksē, kā arī mudinātu iedzīvotājus savlaicīgi pārbaudīt veselību, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” kopā ar speciālistiem uzsāk akciju “Viegli – būt!,” informē biedrības vadītāja Inese Mauriņa.

Viens no rādītājiem, kas liecina par palielinātu svaru un aptaukošanos, ir ķermeņa masas indekss (ĶMI). Kā liecina 2019.gada pētījumā veiktie Latvijas iedzīvotāju ĶMI mērījumi, normāls svars ir 35% Latvijas iedzīvotāju (ĶMI = 18,5-24,9); liekais svars ir 34% (ĶMI 25-29,9), savukārt aptaukošanās ir 30% cilvēku Latvijā (ĶMI ≥ 30). Savukārt nepietiekams svars ir 1% Latvijas iedzīvotāju.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Iveta Mintāle norāda, ka aptaukošanās un liekais svars tieši ietekmē sirds un asinvadu slimību risku. Pirmās jūtamās izpausmes ir mirdzaritmija, hipertensija, sirds mazspēja, asinsvadu ateroskleroze. Tad var pievienoties cukura diabēts, “taukainā” akna, podagra, kas vēl vairāk paaugstina sirds slimību risku.

Lai novērstu insulta un infarkta pienākšanu, viņā iesaka optimizēt svaru, pirms ir attīstījusies hipertensija vai cukura diabēts. Pirmais, ar ko vajadzētu sākt, ir noteikt savus riskus, veikt izmaiņas dzīvesveidā, un nepieciešamības gadījumā ārsti palīdzēs rast piemērotāko ārstēšanu.

Akcijas laikā no 13.novembra tiešsaistē notiks bezmaksas konsultācijas ar kardiologu Ralfu Zuzānu un uztura speciālisti Evu Kataju. Pieteikšanās konsultācijām platformā “www.medon.lv/viegli-but”.

Tāpat akcijas laikā sievietēm reproduktīvajā vecumā ar normālu svaru vai virssvaru būs iespēja piedalīties endokrinoloģes Gitas Ertas vadītā pētījumā par adipozitāti (aptaukošanos) un pētījuma ietvaros veikt plašu spektru bezmaksas analīžu, tostarp specifiskas analīzes, kas saistītas ar aptaukošanās riska faktoriem. Pētījums palīdzēs veidot izpratni par diskrētiem apetītes kontroles mehānismiem, īpašu uzmanību vēršot uz līdz šim maznovērtēto cefālisko fāzi, kur liela nozīme ir visām sajūtām (garšas, ožas un citām), kā arī atmiņai. Dalībniecei jābūt motivētai veikt dzīvesveida korekciju, atkārtoti nodot analīzes, kā arī veikt citus izmeklējumus.

Lai rastu iespēju vienuviet ērti noteikt savu veselības risku, biedrības “ParSirdi.lv” interneta platformā ir izveidots ĶMI un vidukļa apkārtmēra kalkulators, kur varēs ne tikai veikt mērījumus, bet arī izlasīt ieteikumus “https://www.parsirdi.lv/sirds-veselibas-tests/”.

Savukārt informācija par sirdij veselīgu uzturu, fizisko aktivitāšu nozīmi un citi noderīgi padomi, kas palīdzēs gan cīņā ar lieko svaru, gan stiprinās garu ceļā uz labāku veselību, atrodami mājaslapā “www.vidusjurasdieta.lv”.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*