Sākums » Farmācija » Apturēta zāļu “Rigvir” reģistrācija

Apturēta zāļu “Rigvir” reģistrācija

Šī gada 30. maijā Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ir apturējusi zāļu “Rigvir šķīdums injekcijām” reģistrāciju. Vienlaikus, reaģējot uz 38 pacientu un ārstu pieprasījumu, Veselības inspekcija (VI), ievērojot Ministru kabineta noteikumos paredzēto kārtību, kas nosaka, ka ārkārtas apstākļos izņēmuma gadījumā var atļaut piegādāt zāles pacientiem, kas ar tām jau tiek ārstēti, atļāvusi izplatīt vienu “Rigvir” sēriju tikai tiem melanomas pacientiem, kuriem ārstēšana jau ir uzsākta. Šī “Rigvir” sērija (Nr. B0119R) ir ražota 2019. gada janvārī un pēc testēšanas rezultātiem atbilst kvalitātes prasībām, taču kvalitātes pārbaude veikta ar metodi, kas nav atbilstoši izvērtēta un apstiprināta. Līdz ar to ir pieņemts lēmums, ka šīs zāļu sērijas “Rigvir” lietošana ir atļauta, ārstam un pacientam uzņemoties pilnu atbildību par izvēli turpināt ārstēšanu ar šīm zālēm. Zāļu apmaksa caur valsts zāļu kompensācijas sistēmu “Rigvir” netiek piemērota.

Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles noteikumi paredz ārkārtas apstākļos izņēmuma gadījumā atļaut piegādāt zāles pacientiem, kas ar tām jau tiek ārstēti. Ar aicinājumu atcelt aizliegumu izplatīt recepšu zāles “Rigvir” VI un ZVA vērsās 38 pacienti. Tāpat atļaut “Rigvir” sērijas izplatīšanas izņēmumu atbilstoši normatīvajos aktos paredzētajam ir aicinājušas piecas ārstniecības iestādes un 16 onkologi, ģimenes ārsti, onkologs-ķīmijterapeits, imunologs un dermatologs.

Kuri pacienti un kādos gadījumos drīkst lietot šo Rigvir sēriju? Vai šīs zāles ir pieejamas visiem pacientiem?

“Rigvir” sēriju, ko izņēmuma gadījumā ir atļauts izplatīt, drīkst lietot tikai tiem pacientiem, kuriem ārstēšana ar “Rigvir” jau ir uzsākta, uzsver ZVA. Ārstēšanu ar šīm zālēm nedrīkst uzsākt jauniem pacientiem!

Līdzšinējo pacientu ārstēšanai minēto zāļu sēriju drīkst lietot tikai pēc tam, kad ārsts ir stingri izvērtējis šo zāļu lietošanas guvumu un risku katram pacientam individuāli. Pirms “Rigvir” parakstīšanas pacients jāiepazīstina ar informētās piekrišanas dokumentu un tajā ietverto brīdinājumu. Ārstam un pacientam ir obligāti jāparaksta informētās piekrišanas dokuments, apliecinot, ka viņi ir iepazinušies ar riskiem, kas saistīti ar zāļu lietošanu, kuras nav testētas ar reģistrācijas dokumentācijā apstiprināto metodi. Pacientam ir tiesības atteikties no terapijas ar “Rigvir”, ņemot vērā šajās zālēs konstatēto kvalitātes neatbilstību. Tādējādi lēmumu par ārstēšanu pieņem pacients kopā ar ārstniecības personu. Cik vien iespējams drīz, ārstam jāpārvērtē līdzšinējo pacientu ārstēšana un “Rigvir” jānomaina pret atbilstošu cita veida terapiju. Ārsti šajā ziņā sniegto informāciju par “Rigvir” saņems speciālā vēstulē veselības aprūpes speciālistiem.

Kā rīkoties esošajiem pacientiem?

Ja pacients līdz šim brīdim lietojis “Rigvir”, ZVA iesaka vērsties pie sava ārstējošā ārsta, lai saņemtu informāciju par turpmāko ārstēšanu.

Kādēļ ir pieņemts lēmums par Rigvir reģistrācijas apturēšanu?

Šā gada laikā tika konstatēti kvalitātes defekti vairākām “Rigvir” sērijām, tādēļ tika apturēta šo zāļu izplatīšana. Uzņēmums, kas zāles “Rigvir” ir reģistrējis – SIA “Latima”, joprojām nav noteicis konkrētu, viennozīmīgu neatbilstības cēloni konstatētajam kvalitātes defektam. Uzņēmums arī šo zāļu pēcreģistrācijas periodā nav izpildījis normatīvos aktos noteiktos pienākumus un aktualizējis zāļu reģistrācijas dokumentāciju, tādēļ ZVA ir apturējusi šo zāļu reģistrācijas apliecības darbību līdz neatbilstību novēršanai. Šobrīd uzņēmumam ir noteikti vairāki  pienākumi, lai atjaunotu zāļu reģistrāciju.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.