Sākums » Ārzemēs » ASV miljardieris atver internetaptieku ar viszemākajām cenām 100 būtiskām recepšu zālēm
ASV miljardieris atver internetaptieku ar viszemākajām cenām 100 būtiskām recepšu zālēm

ASV miljardieris atver internetaptieku ar viszemākajām cenām 100 būtiskām recepšu zālēm

ASV miljardieris un basketbola kluba “Dallas Mavericks” īpašnieks Marks Kubans (Mark Cuban) un viņa izveidotais uzņēmums Marc Cuban Cost Plus Drug Company (MCCPDC) 19. janvārī oficiāli atklāja savu tiešsaistes aptieku www.costplusdrugs.com, kurā  ASV iedzīvotājiem būs iespēja nopirkt 100 patentbrīvos recepšu medikamentus par ievērojami zemākām cenām nekā citās aptiekās.

Tiešsaistes aptieka tika atvērta tikai dažas nedēļas pēc Kubana organizācijas Marc Cuban Cost plus PBM dibināšanas. (Amerikas Savienotajās Valstīs PBM jeb aptieku atlaižu pārvaldnieks ir trešās puses administrators, kas administrē recepšu medikamentu programmas dažādiem komerciāliem veselības plāniem, pašapdrošinātu darba devēju plāniem, Federālai darbinieku veselības pabalstu programmai un valsts valdības darbinieku plāniem.) Marc Cuban Cost plus PBM  organizācijas vienīgais mērķis ir pazemināt zāļu cenas, padarot medikamentus pieejamus ikvienam amerikānim, uzsver tās pārstāvji. Abi minētie notikumi uzskatāmi par būtiskiem uzņēmuma centieniem zāļu pieejamības veicināšanā un patērētāju aizsargāšanā no paaugstinātām zāļu cenām.

Saskaņā ar ASV tirgus analīzes un konsultāciju uzņēmuma Gallup 2021. gada septembra aptauju 18 miljoni amerikāņu nesenā pagātnē nav varējuši samaksāt par vismaz vienu recepšu medikamentu arvien pieaugošo izmaksu dēļ, un katrs desmitais amerikānis ir izlaidis viņam paredzēto zāļu devu lietošanu, lai ietaupītu naudu.

Kā uzsver Marks Kubans, viņa aptiekas darbības uzsākšana ir pirmais radikālais pavērsiens, kas miljoniem ASV iedzīvotāju nodrošinās medikamentus par pieņemamām cenām.

Tā, piemēram, pazīstami medikamenti, kas atspoguļo aptiekas sniegtos pārsteidzošos ietaupījumus, ir:

  • imatinibs – leikēmijas ārstēšanai

Tā oriģinālpreparāta mazumtirdzniecības cena ASV: 9657 USD (viena mēneša deva).

Zemākā pieejamā patentbrīvā medikamenta cena ar atlaides kuponu (iesaistītām darba devēju grupām Vispārējā zāļu kuponu programma ļauj tās dalībniekiem ar recepti saņemt izvēlētas ģenēriskās zāles pirmreizējai 30 dienu lietošanai bez līdzmaksājuma): 120 USD mēnesī

MCCPDC tiešsaistes aptiekas piedāvātā cena: 47 USD mēnesī

 

  • mezalamīns – čūlainā kolīta ārstēšanai

Oriģinālpreparāta mazumtirdzniecības cena: 940 USD mēnesī

Zemākā patentbrīvā medikamenta cena ar kuponu: 102 USD mēnesī

MCCPDC cena: 32,40 USD mēnesī

 

  • kolhicīns – podagras ārstēšanai

Oriģinālpreperāta cena: 182 USD mēnesī

Zemākā patentbrīvā medikamenta cena ar kuponu: 32 USD mēnesī

MCCPDC cena: 8,70 USD mēnesī

 

“Mēs darīsim visu, kas nepieciešams, lai nodrošinātu pacientiem pieejamus medikamentus,” paziņojumā presei pauž Mark Cuban Cost Plus Drug izpilddirektors Alekss Ošmjanskis (Alex Oshmyansky). “Lielais uzcenojums tādiem dzīvības glābšanai būtiskiem medikamentiem, no kuriem cilvēki ir atkarīgi, ir problēma, kuru nevar ignorēt. Mums ir obligāti jārīkojas un jāpalīdz paplašināt piekļuvi šīm zālēm tiem, kam tās visvairāk nepieciešamas.”

Kā reģistrēts zāļu vairumtirgotājs MCCPDC var apiet starpniekus un lielos uzcenojumus, teikts uzņēmuma paziņojumā. Šīs aptiekas cenas atspoguļo faktiskās ražotāja cenas, kurām pieskaitīts fiksēts 15% uzcenojums un maksa par farmaceita pakalpojumu – 3 ASV dolāri.

Tā kā uzņēmums atsakās izmantot trešo pušu (aptieku tīklu) starpniecību, lai tam ļautu strādāt valsts apdrošināšanas sistēmas ietvaros, tiešsaistes aptiekā pacients varēs norēķināties tikai ar savu naudu. Tomēr tās modelis paredz, ka pacienti var nekavējoties saņemt plašu medikamentu klāstu par cenām, kas bieži vien ir zemākas nekā pacienta līdzmaksājums apdrošināšanas gadījumā.

Pērnā gada novembrī MCCPDC iesaistījās nozarē, lai apkalpotu uzņēmumus, kas nodrošina recepšu zāles saviem darbiniekiem dažādu pabalstu sistēmu ietvaros. MCCPDC ir apņēmies būt “radikāli caurspīdīgs” savās sarunās ar zāļu ražotājiem, novēršot dažādas saskaņotas atlaižu sistēmas. MCCPDC paredz, ka tā PBM organizācija varētu ietaupīt uzņēmumiem miljoniem dolāru; jebkuram uzņēmumam, kas izmanto savu PBM jeb aptieku atlaižu pārvaldnieku, būs piekļuve zālēm par vairumtirdzniecības cenām, izmantojot tiešsaistes aptieku. ASM mediji raksta, ka pēdējos gados PBM uzņēmumi jeb starpnieki, kam būtu jāvienojas ar ražotājiem par atlaidēm medikamentiem, ir radījuši pretēju reakciju, jo neatklāj to, cik lielas ir piešķirtās atlaides vai patiesi viņi ir ietaupījuši klientu naudu. Pastāv aizdomas, ka aptieku atlaižu pārvaldības uzņēmumi saņem dažādus stimulus, lai dotu priekšroku dārgākām zālēm, kas attiecīgi var palielināt zāļu saņēmēja izmaksas.

“Zāļu piegādes ķēdē ir daudz sliktu dalībnieku, kas mazina pacienta iespējas iegūt zāles par pieejamāko cenu,” pauž Ošmjanskis. Viņš uzskata, ka vienīgais veids, kā nodrošināt pieņemamas cenas, ir vertikāli integrēties šādā veidā un izmantot šo integrāciju iedzīvotājam labvēlīgi.

“Savā tiešsaistes aptiekā mēs piedāvājam zāļu kategoriju, kas ir ārkārtīgi dārgas, un nevis ražotāja cenas dēļ, bet gan uzcenojuma dēļ, ko rada starpnieki piegādes ķēdē, galvenokārt – zāļu vairumtirgotāji un dažādi aptieku tīkli,” skaidro Ošmjanskis. Viņš plāno, ka jau nākamgad ASV iedzīvotāji šajā internetaptiekā varēs iepirkties, izmantojot arī apdrošināšanu.

Mark Cuban Cost Plus Drug Company mērķis ir būtiski mainīt farmācijas nozares darbību ASV. Kā sabiedriskā labuma korporācijai tās sociālā misija ir uzlabot sabiedrības veselību. Uzņēmums pārredzami iekasē standarta uzcenojumu par katru pārdoto medikamentu un piedāvā 100 ģenēriskās zāles par ikvienam pieejamu cenu.

 

Sagatavoja Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

DALIES ar šo ziņu ar saviem draugiem un kolēģiem sociālajos tīklos Twitter, Facebook un LinkedIn, pārsūti ziņu, izmantojot WhatsApp, vai izdrukā rakstu, ja vēlies! (Izmanto zemāk redzamās pogas.)

2 komentāri

  1. Interesanti, kāpēc tieši šāda raksta tulkošanai tika tērēts redakcijas laiks un līdzekļi. Vai fakti ir juridiski korekti? Gribētos redakcijas skaidrojumu. Vai tas ir atbalsts recepšu zāles vienkārši pārdot internetā???

  2. Tas nudien ir kas satriecošs. Mūsu zāļu piegādes ķēdē arī ir “daudz sliktu dalībnieku”…

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*