Sākums » Ārzemēs » ASV tiesnese samazina summu, kas “Monsanto” jāmaksā vēža slimniekam
ASV tiesnese samazina summu, kas “Monsanto” jāmaksā vēža slimniekam

ASV tiesnese samazina summu, kas “Monsanto” jāmaksā vēža slimniekam

Tiesnese Sanfrancisko pilsētā pirmdien, 22. oktobrī, samazināja summu, kas agroķīmijas firmai “Monsanto” ir jāsamaksā bijušajam dārzniekam, kurš saslimis ar vēzi pēdējā stadijā herbicīda “Roundup” lietošanas dēļ, no 289 miljoniem ASV dolāru līdz 78 miljoniem dolāru.

Sanfrancisko Augstākās tiesas tiesnese Sjūzena Bolanosa noraidīja “Monsanto” prasību sarīkot jaunu prāvu, bet samazināja piespriesto soda naudu par kaitējumu, lai tā atbilstu likumam par šādu soda naudu aprēķināšanu.

Zvērināto tiesa Sanfrancisko 10. augustā nolēma, ka “Monsanto” ir jāsamaksā 250 miljoni dolāru kā soda nauda par kaitējumu un 39 miljoni dolāru kā kompensācija par kaitējumu Deveinam Džonsonam, kuram 2014. gadā 42 gadu vecumā tika diagnosticēta limfoma.

Bolanosa atzina, ka 250 miljoni dolāru kā soda nauda par kaitējumu ir pārāk liela, un samazināja to līdz 39 miljoniem dolāru. Tiesnese 11.oktobrī bija paziņojusi, ka apsver šīs soda naudas anulēšanu, jo prāvā neesot sniegti pierādījumi, ka “Monsanto” darbinieki ignorējuši pierādījumus par to, ka minētais herbicīds izraisa vēzi.

Džonsons ir viens no vairākiem simtiem vēža slimnieku, kuri iesūdzējuši tiesā “Monsanto”, un zvērināto tiesas lēmums var kļūt par precedentu citām lietām pret šo firmu. Džonsona lieta tika izskatīta pirms pārējām, jo viņš mirst no vēža pēdējā stadijā. Džonsons vaino savās ciešanās “Monsanto” ražoto “Roundup” un ir apsūdzējis firmu, ka tā slēpusi šī herbicīda bīstamību.

“Monsanto” noliedz apsūdzības un apgalvo, ka šī herbicīda aktīvā sastāvdaļa glifosāts ir droša. Džonsons, strādājot par dārznieku Sanfrancisko līča skolu rajonā, izsmidzināja “Roundup” un citu “Monsanto” produktu “Ranger Pro”. Brāzmaina vēja laikā smidzinātais herbicīds reizēm nokļuva viņam uz sejas. Vienreiz, kad saplīsa šļūtene, herbicīdā samirka viss viņa ķermenis. Kad Džonsonam uz miesas radās izsitumi, viņš sazinājās ar firmu, bet netika brīdināts, ka “Roundup” var izraisīt vēzi, prāvā sacīja viņa advokāts.

Tiesnesis Vinss Čabrija jūlijā noraidīja “Monsanto” prasību izbeigt šo lietu. Firma apgalvoja, ka vairāk nekā 400 prasītāji nespēj pierādīt to, ka glifosāts izraisa ne-Hodžkina limfomu, kas skar leikocītus.

“Monsanto” pieder Vācijas farmācijas un ķīmijas uzņēmumam “Bayer”, kas pērn panāca vienošanos par “Monsanto” pārņemšanu, lai radītu pasaulē lielāko sēklu, pesticīdu un ģenētiski modificētas labības piegādātāju. Darījuma summa veidoja 63 miljardus ASV dolāru, tam kļūstot par visu laiku lielāko pārņemšanas darījumu, kādu īstenojusi Vācijas firma.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*